پنج دستورالعمل برتر  سال 2019  در رابطه با ارزهای دیجیتال

به پنج راهنمای برتر مورد علاقه خوانندگان در سال 2019 نگاهی بیندازید. فرقی نمی کند که  تازه با ارز های دیجیتال آشنا شده باید و یا یک تاجر با تجربه هستید که در کار با ارزهای دیجیتال سالها تجربه دارید ،راهنمای ما می تواند دیدگاهها ،نکات و پیشنهادات تازه ایی را به شما ارایه بدهد.در ادامه به 5 پنج راهنمای برتر سال 2019 در رابطه با ارزهای دیجیتال از نظر  خوانندگان اشاره خواهیم کرد:

1-چگونه می توان ارزش آینده بیت کوین را با استفاده از مدل سهام- به -گردش(stock-to-flow model) پیش بینی کرد.

بخش مهمی از راهنمای مورد توجه خوانندگان در مورد ارزهای دیجیتال در سال 2019 ، بر پیش بینی ارزش آینده بیت کوین متمرکز است.  این راهنما ،نحوه استفاده از مدل سهام به گردش را به عنوان یک ابزار تجزیه و تحلیل موثر جهت پیش بینی های آینده ارائه می دهد. ، معامله گران می توانند بر اساس مدل سهام به جریان، نوسانات قیمت  بیت کوین را در روزهای نزدیک به رویداد هالوینگ پیش بینی کنند.پیشنهاد می شود که این مدل را بهتر بشناسید،نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید و ببینید که چطو می توانید در تصمیمات کاری خود از آن استفاده کنید:

چگونه می توان با استفاده از مدل جریان _به_ سهام ، ارزش آینده بیت کوین را پیش بینی کرد؟

در این بخش از  راهنما ، ما به تحلیل یکی از بهترین ابزارهای پیش بینی ارزش بلند مدت بیت کوین یعنی  مدل سهام- به -گردش ، می پردازیم. مدل سهام- به -گردش در ابتدا توسط یک کاربر توییتر معروف به PlanB ارائه شد ، البته قبلا ابزارهای مشابهی  نیز برای مدت ها در زمینه سرمایه گذاری سنتی استفاده می شد.این ابزار می تواند بارها میان الگوریتم های اثبات کار رمز ارز های دیگر  مورد  استفاده قرار گرفته و پردازش شود  ، زیرا آنها از مدل های سهام- به -گردش یکسانی  تبیعت می کنند.

تنها شرایطی که ممکن است  مدل سهام- به -گردش (یا نرخ) نسبت به آنها حساس باشد عبارتند از:

  • یک منبع شناخته شده (قابل مشاهده و پاسخگو)
  • یک منبع حداکثر شناخته شده (مطلوب)

تا زمانی که یک دارایی مانند طلا ، نقره یا بیشتر فلزات گرانبها در یکی از دو دسته بالا  قرار بگیرد   می توانیم  برای پیش بینی قیمت آینده آن از مدل سهام- به -گردش استفاده کنیم .درک این نکته حائز اهمیت  است که هنگامیکه تعداد بیت کوین به حداکثر تعداد قابل   دسترس خود برسد  ، این مدل دیگر کارایی نخواهد داشت.در ادامه خواهیم دید که این مدل چگونه کار می کند و می تواند چه چیزی در مورد قیمت آینده بیت کوین  به ما بگوید:

در اصل ، در مدل سهام- به -گردش ، سهام برابر است با  اندازه سهام موجود یا ذخایر یک دارایی و گردش نیز برابر است با  تولید سالانه.  در رابطه با  بیت کوین ،  می توان چنین استدلال کرد که سهام برابر است با  تعداد بیت کوین های در گردش که این تعداد در حال حاضر  نزدیک به 18،000،000 است.  در حالی که گردش برابر است با  تعداد بیت کوین های تولید شده در یک سال؛ که  این رقم در حال حاضر به طور متوسط  برابر با 657،000 BTC در سال  بوده و با پاداش فعلی بیت کوین برابر با  12.5 BTC است.

طلا بیشترین نسبت سهام به گردش یعنی رقمی معادل 62  دارد ، این بدین معناست که  برای رسیدن به سطح فعلی ذخایر طلا می بایست 62 سال طلا تولید شود. همچنین نسبت نقره  برابر با 22 است ، این در حالی است که این نسبت برای بیت کوین در حال حاضر 27 است.  نسبت بالا ی سهام به گردش کالاهای ذکر شده  آنها را به اقلام پولی تبدیل می کند.همانطور که PlanB توضیح بیان داشته است:”از نظر آماری رابطه معنی داری بین نسبت سهام به گردش و ارزش بازار وجود دارد.احتمال اینکه رابطه بین نسبت سهام به جریان و گرش بازار شانسی باشد نزدیک به صفر است.”

در پایان ، وی تأکید می کند که :”مدل سهام به گردش طلا و نقره که بازارهای کاملاً متفاوتی دارند ، با مدل بیت کوین مطابقت دارد.” این امر  نشانه ای از رابطه قوی میان این اقلام است.این مدل پیش بینی می کند که  پس از نصف شدن ارزش بازار بیت کوین  در ماه مه 2020 ، ارزش بازار آن به  1 تریلیون دلار می رسد ، که این بدین معناست که  قیمت بیت کوین به  55000 دلار خواهد رسید.

 

 

 ارزش بلند مدت بیت کوین

بر اساس مدل سهام به گردش ، می توان مشاهه کرد که بعد از رویاد هالوینگ بعدی  قیمت بیت کوین ،با نوسانات شدیدی مواجه خواهد شد.طی دو سال گذشته ، این مدل در حال آزمایش بوده و هنوز میان قیمت بیت کوین با میزان سکه های در گردش در مقابل تعداد سکه های استخراج شده و سکه های نزد رمزنگاران، همبستگی شدیدی وجود داشت.اگر همچنان پیش بینی های این مدل درست  از آب در بیاید  ، این چیزی است که ممکن است طی دو سال آینده برای بیت کوین اتفاق بیفتد:

  • بیت کوین می تواند  برای مدتی در سال 2021 به 100000 دلار برسد
  • بیت کوین می تواند  برای مدتی در سال 2025 به 1000000 دلار برسد
  • بیت کوین می تواند برای مدتی در سال 2029 به 10،000،000 دلار برسد

البته اگر  بیت کوین به چنین قیمتهایی برسد ، من جدا شک دارم که مردم قبلاً از نوعی بیت کوین استاندارد استفاده نکنند ، با توجه به اینکه اندازه گیری قیمت ساتوشی آسان تر از BTC یا USD خواهد بود.بیایید ببینیم آینده چه چیزی را به ارمغان می آورد. آیا مدل سهام به گردش همچنان موثر عمل خواهد کرد  یا استفاده از آن کاملا منسوخ می شود؟

2-کلید خصوصی بیت کوین چیست؟

این راهنمای ارز دیجیتال در میان خوانندگان ما که تازه به خرید بیت کوین علاقه مند شده اند محبوبیت زیادی پیدا کرده است.  این راهنما با ارایه جزئیاتی در رابطه با  چگونگی حفظ کلید خصوصی  بیت کوین، توضیح می دهد که کلید خصوصی چیست، چگونه کار می کند  و چرا مهم است که هرگز کلید خصوصی خود را در اختیار  شخص دیگری قرار ندهید.حفظ کلید خصوصی در حفظ امنیت بیت کوین اهمیت زیادی دارد.باید بدانید که با از دست دادن و یا گم کردن کلید خصوصی ، دسترسی به کیف پول دیجیتال  خود را از دست خواهید داد و به تبع ارز دیجیتال خود را نیز از دست می دهید.بد نیست بدانید که هر کسی که  به کلید خصوصی شما دسترسی پیدا کند ، می تواند از کیف پول دیجیتال  و ارزهای دیجیتال شما استفاده کند.برای اطلاع از نحوه محافظت از کلید خصوصی ، این راهنما را بخوانید.

کلید خصوصی بیت کوین چیست؟

بیت کوین به عنوان بهترین سیستم الکترونیکی نظیر به نظیر شناخته می شود  چون غیر متمرکز و نیاز به یک شخص ثالث در انجام تراکنش ها  را از بین می برد.  در نتیجه ، کاربران بیت کوین که تراکنش ها را ایجا می کنند و یا به استخراج مشغول هستند باید به فکر امنیت منابع مالی  خود باشن که البته این امر  به طور معمول با استفاده از یک کیف پول دیجیتال تأمین میشود.هنگامی که شما یک کیف پول دیجیتال  دارید ، دو کلید مهم در اختیار دارید:یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. کلید عمومی به طور عمومی برای هر کسی قابل مشاهده است.  افراد  می توانند به طور آزادانه یک کلید عمومی را در بلاکچین  (جایی که همه معاملات ثبت شده است) مشاهده کنند.اگرچه هر کسی این حق را دارد که چنین اطلاعاتی را مشاهده کند ، اما هیچ گونه دسترسی برای برداشت یا انتقال منابع مالی مربوط به هر یک از کلیدهای عمومی برای افراد وجود ندارد، همچنین هیچ کس به کلید خصوصی دسترسی کاربران ندارد.بیت کوین با استفاه از روش شبه ناشناس کار می کند ، این بدین معناست که  هیچ گونه  اطلاعاتی در رابطه با  شناسایی هویت  کاربران نمایش داده نمی شود.  برای اطمینان از این امر ، استفاده از کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی امری ضروری است.کلید عمومی به شناسایی فرستنده / گیرنده کمک می کند و توسط افراد دیگر قابل دسترسی است.  این درحالیکه است که ، کلید خصوصی یک امضای دیجیتال منحصر به فرد بوده  که به هیچ وجه قابل تغییر نیست.این کلی باید مخفی نگه داشته شود. زیرا اگر آن را گم کنید ، دسترسی به تمام رمزارزهای خود را از دست می دهید.کلید عمومی و کلید خصوصی توسط یک الگوریتم امضا ، که یک فرآیند ریاضی است و به ایجاد شدن آنها کمک می کند ، به یکدیگر متصل هستند.

منشا اصلی

فیلیپ زیمرمن ، مدیر ویژه سابق متخصصان کامپیوتر در مسئولیت اجتماعی (CPSR) بین سالهای 2000 تا 2000 ، آنچه را که  به عنوان PGP شناخته می شود (Pretty Good Privacy) خلق کرد.زیمرمن PGP را در تلاش برای ارتقاء آگاهی مرم  از حریم شخصی در عصر دیجیتال ایجاد کرد.امروزه  با دسترسی آسان به اطلاعات دیجیتالی، مهم است که اقدامات خاصی در جهت جلوگیری از دسترسی  افراد به  اطلاعات دیگران انجام شود .

PGP

PGP محصول یک حرکت طبقه بندی شده در رمزنگاری است که در واقع بدان هنر نوشتن پیام به صورت کد می گویند.  یک کلید در واقع رشته ای از متن الفبایی است که توسط PGP با استفاده از الگوریتم رمزگذاری ویژه تولید می شود. در ابتدا یک کلید عمومی ایجاد می شود که می توانید آن را  با هر کسی که می خواهید به اشتراک بگذارید.  سپس از این کلید می توانید برای رمزگذاری پیام استفاده کنید به طوریکه معنای آن برای کس دیگری غیر از خودتان قابل استفاده و درک نباشد. حالا  از کلید خصوصی برای رمزگشایی پیامی که توسط کلید عمومی شما رمزگذاری شده استفاده می شود.این بدان معناست که فقط صاحب کلید خصوصی می تواند پیام رمزگذاری شده توسط کلید عمومی را رمزگشایی کند.تعیین اینکه کدام کلید عمومی و کدام خصوصی باشد  کاملاً اختیاری است زیرا هیچ تفاوتی بین  عملکرد واقعی آنها وجود ندارد.  PGP یکی را به عنوان کلید عمومی و دیگری را به عنوان کلید خصوصی انتخاب می کند. دلیل این امر ساده است چون هر یک از کلیدها می توانند اطلاعاتی را که از کلید دیگر باقی مانده است رمزگذاری کنند تا پیام رمزگذاری شده را به فرم اصلی خود برگردانند.این امر مسئله ای را که قبلاً مشکل ساز بود حل می کند.  روشهای قدیمی تر رمزگذاری به مخفی نگه داشتن روش رمزنگاری متکی بودند. اما  PGP ، با این حال ، به خوبی کار می کند. در واقع PGP مجموعه ای از کلیدهای پیچیده است که به رمزگذاری داده ها کمک کره  و هک شدن آن را مشکل می سازد.اندازه کلید نیز می تواند در هر زمان که لازم باشد افزایش یابد تا در صورت لزوم ارتقاء یابد.علیرغم اینکه PGP  سالها پیش ایجاد شده است اما  همچنان کاربردی بوده  و زیرساخت های لازم جهت  عملکرد کلیدهای عمومی و خصوصی در رمزنگاری را ایجاد می کند.

SHA-256

در حالی که PGP پایه و اساس امنیت رمزنگاری را فراهم می کند ، اما از آنجایی که بیت کوین از طریق استفاده از توابع هش رمزنگاری ، که یک طرفه هستند ، کار می کند، کمتر به رمزگذاری تکیه می کند.خاصیت اصلیاین توابع هش مزنگایر شده این است که اندازه ثابتی دارند و همچنین را آنها  نمی توان دوباره به فرم اصلی رمزگشایی کرد .SHA-256 مخفف الگوریتم هش امن است و یکی از قوی ترین توابع هش موجود است.  این تابع یک طرفه متن با هر اندازه ایی را می تواند  به یک رشته 256 بیتی تبدیل کند. عملکرد این توابع هش به این دلیل کاربردی ن است که اگر کسی سعی در بازآفرینی آن داشته باشد ، باید تلاش کند تا همه ورودی ها و خروجی ها را جستجو کند تا بتواند رشته 256 بیتی را بازآفرینی کند. با این حال ، اگر حتی یک قسمت از داده های ورودی تغییر کند ، خروجی آنقدر تغییر می کند که مقادیر هش نامربوط به نظر می رسد. یعنی باید از ورودی دقیق استفاده شود.  برای کپی کردن یک هش 256 بیتی ،  می بایست بارها آزمون و خطا کرد چون هش به طور تصادفی تولید می شود.

هرگز اهمیت کلید خصوصی خود را دست کم نگیرید

همانطور که اشاره شد  هرگز نباید کلید خصوصی  خود را در اختیار کسی قرار دهید.با از دست دادن کلید خصوصی ، شما دسترسی به کیف پول دیجیتال خود و به تبع رمزارزهای خود را از دست می دهید.هر کسی که  به کلید خصوصی شما دسترسی پیدا کند ، اختیار کیف پول و ارزهای های شما را در ست می گیرد. ذکر این نکته ضروری است که  به طور معمول هیچ راهی برای بازیابی کلید خصوصی وجود ندارد.مگر اینکه  از یک پلتفرم ثالث مانند مبادله استفاده کرده باشید و مبادله به جای حساب شما هک شده باش ، در این صورت ممکن است جای امیدواری باشد که رمز ارزهای خود را از دست ندهید.این طور گفته می شود  که در صورت هک شدن  تراکنش های بزرگ، خسارات وارده به کاربران جبران می شود و یا بخشی از خسارات آنها تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.استفاده از یک پلتفرم ثالث امنیت کلیدهای خصوصی شما را تضمین می کند ، که البته این به نوبه خود به این معنی است که شما با پلتفرم ثالث اعتماد می کنید.

3- ارزدیجیتال(رمز ارز) چیست؟

اکنون که صنعت رمز ارزها به خوبی تثبیت شده است ، به نظر می رسد در مقایسه با گذشته افراد بیشتری نسبت به این صنعت علاقه نشان می دهند.مهم نیست که این که این افراد تازه وارد  می خواهند یک  تجارت را شروع کنند و  یا اینکه فقط علاقه مند به استفاده از ارزهای جدید و متفاوت هستند، مهمترین سئوالی که در ذهن همه این افراد نقش می بندد این است که “رمزارز چیست؟” این راهنما تمام پاسخ های لازم در رابطه با رمز ارز  را به شما می دهد. این راهنما علاوه بر اینکه توضیح می دهد که رمز ارز چیست ، تاریخچه مختصری از  این صنعت را ارائه داده ، و توضیح مختصری در مورد بلاکچین و فناوری مورد استفاده برای تولید زیرساخت های بلاکچین ارایه می دهد.

رمزارز چیست؟

وجود گذشت حدود یک دهه از ظهور رمزارز ها ، هنوز هم این حوزه در هاله ایی از ابهام به سر می بر و هنوز خیلی ها درک درستی از آن ندارند.تاریخچه رمزارزها  از  ظهور رمزنگاری سرچشمه می گیرد ، که از دهه 1960 و به لطف ظهور کامپیوتر ها با سرعت بالایی تکامل یافت.در سال 2008 ، یک فر ناشناس با نام ساتوشی ناکاماتا ،ارز دیجیتال بیت کوین را عرضه  کرد که در آن  آثار رمزنگار های برجسته ایی همچون مانند دیوید چائوم ، نیک سازو و آدام بک دیده می شد.از آن زمان تاکنون هزاران ارز دیجیتال ایجاد شده و صنعت جدیدی در حال رشد است. گرچه بیشتر بر قیمت این ارزها  تمرکز  می شود ، اما موضوعات اساسی فلسفی ، ایدئولوژیکی و تکنولوژیکی وجود دارند که رمز ارزها در حال تلاش برای حل آن هستند.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز یک ارز دیجیتال است که از رمزنگاری برای امنیت و تأیید تراکنش ها  استفاده می کند ، به طوریکه تراکنش ها  را در یک دفترکل غیر متمرکز و البته غیرقابل تغییر تحت عنوان بلاکچین ثبت می کند.رمزارزها می توانند به عنوان وسیله مبادله یا محل ذخیره ارزش استفاده شوند و در بسیاری از مبادلات در سراسر جهان مورد معامله قرار بگیرند.می توان رمزارزها را به عنوان جایگزینی برای ارزهای ملی استاندارد در نظر گرفت ، به طوریکه این ارزها همانند ارزهای رایج ملی و استاندارد  دارای ارزش هستند و به همان روش در صرافی ها معامله می شوند.با این حال ، رمز ارزها وجود فیزیکی ندارد که بتوانید آنها را مثلاً از دستگاههای خوپرداز دریافت  کنید،این ارزها فقط فضای دیجیتال وجود دارند. “سکه” های رمزنگاری شده  دیجیتال را می توان در صرافی های تخصصی رمزنگاری شده خریداری کرد ، فروخت و یا به وثیقه تبدیل کرد. نکته جالب توجه این است که رمز ارزها  به طور مستقل از بانک ها فعالیت می کنند و به عنوان یک روش جایگزین برای پرداخت وجه و کارت های اعتباری عمل می کنند. به همین ترتیب ، در کشورهایی که موسسات بانکی ناپایداری دارند ، به طور فزاینده ای از رمزارزها استفاده می شود  ، زیرا مردم ترجیح می دهند به جای  اینکه به بانک ها اعتماد کنند، پول خود را خودشان در یک فضای دیجیتال کنترل کنند . یکی دیگر از کاربرهای رایج  رمزارزها ، استفاده از این ارزها برای  ارسال پول به خارج از کشور است.بدین ترتیب نیازی به پراخت کمیسیون های زیاد برای  پردازش فرآیند انتقال پول از طریق بانک ها نیست.از آنجایی که رمزارزها هنوز کامل نشده اند، بازار این نوع ارزها  بسیار بی ثبات تر از بازارهای ارزهای  استاندارد هستند و بنابراین در حال حاضر رمزارزها  بیشتر برای اهداف سرمایه گذاری استفاده می شوند.

تاریخچه مختصری از رمز ارزها

رمز ارز برای اولین بار در سال 2008 با انتشار کاغذ سفید بیت کوین  توسط ساتوشی ناکاموتو پدیدار شد.  اگرچه این یک مفهوم  کاملاً فنی بود ، اما چشم انداز  روشنی از “یک نسخه کاملا  نظیر به نظیر  از پرداخت آنلاین پول الکترونیکی (اجازه) بود که  به طور مستقیم از یک طرف به طرف دیگر  وبدون حضور یک موسسه مالی انجام می شد”.  در سال 2009 ، این نسخه فعالیت خود را آغاز کرد.طی 9 سال گذشته ، بیش از 2500 ارز دیجیتال یا رمزارز ظاهر شده اند .رمز ارزها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

  • رمزارزهایی که توسط بلاکچین های های خودشان پشتیبانی می شوند مانند اتریوم و بیت کوین
  • رمزارزهایی که بر روی بلاکچین های دیگر ساخته شده اند ، همانند توکن

بلاکچین تکنولوژی اصلی مورد استفاده در ایجاد رمزارزها

برای صحبت در مورد رمزارزها و شناخت درست آنها، درک مفهوم فناوری بلاکچین  الزامی است. بلاکچین یکی از  فن آوری های اساسی در تولید رمز ارزها به شمار می رود.این فناوری  برای ایجاد ، به روزرسانی و حفظ یک دفترکل غیرمتمرکز و البته  قابل اعتماد از تراکنش هایی که  در یک شبکه ایجاد می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد.این شبکه از تعدادی گره های مستقل تشکیل شده است که از یک پروتکل رمزنگاری برای اعتبارسنجی تراکنش ها  استفاده می کنند. دقت و صحت این پروتکل به اندازه ایی است  تضمین می کند که داده های وارد شده به دفترکل اشتباه  نیستند و نیازی به تغییر ندارند. لذا داده های تایید شده در این شبکه غیر قابل تغییر ، امن و کاملاً شفاف هستند.فناوری بلاکچین این  امکان را ایجاد می کند که بدون نیاز به یک سرور مرکزی و یا بدون تکیه بر یک بانک بتوان کلیه اطلاعات را به صورتی امن و قابل اعتما حفظ کرد. تعیین رمزهای عبور سخت و غیر قابل حدس برای حسابهای بانکی معمولا  ناشی از این واقعیت است که تقریباً کل اقتصاد ما به مؤسسات متمرکز اعتماد می کند و این موسسات هستند که باید اعتماد کل سیستم را تضمین کنند.تحلیلگران به قابلیتهای رمز ارزها واقفند و می دانند که این حوزه جدید  پتانسیل بالایی در  تحول در صنعت بانکداری و مالی دارد.  با این حال ، مهم است که به یاد داشته باشید که موسسات مالی و بانک  قرن هاست که به فعالیت مشغولند .البته  طی این سالها تغییرات زیادی کرده اند و سعی کرده اند خودشان را با تکنولوژی های پیشرفته همگام کنند.بدین منظور موسسات مالی بزرگ این روزها توجه زیادی نسبت به فناوری بلاکچین و چگونگی استفاه از رمز ارز ها نشان میدهند.  آنها میلیونها دلار برای تحقیق و توسعه در رابطه با بلاکچین هزینه های می کنند و امیدوارند که با استفاده از این تکنولوژی از فضای رو به رشد و پیشرفت جهان عقب نمانند.

توکن ها

در حالی که اتریوم یک ارز رمزنگاری مستقل با توکن های داخلی  خود است ، اتر (ETH) ، توکن های ERC-20 ،توکن هایی  هستند که بدون پلتفرم اتریوم وجود نخواهد داشت.توکن صرفاً واحدی با ارزش است که توسط یک سازمان صادر می شود ، توسط یک جامعه پذیرفته می شود و توسط یک سیستم بلاکچین پشتیبانی می شود. سازمان صادر کننده این واحد باارزش  آن را در یک مدل تجاری خاص صادر می کن و برای  ایجاد انگیزه به کاربران از یک سیستم توزیع پاداش میان اعضای  شبکه خود استفاده می کند.توکن ها انواع مختلفی دارن  ، اما بخش اعظم آنها به توکن های  امنیتی و توکن های کاربری تقسیم می شوند.توکن های  امنیتی همانند سهام شرکتهای سنتی هستند زیرا ارزش خود را از یک دارایی خارجی قابل معامله می گیرند. یک توکن کاربردی امکان دسترسی به محصول یا خدمات آینده یک شرکت را قبل از تولید آن ایجاد می کند، قیقاً مانند زمانی که یک کتابفروشی به مشتریان امکان می دهد تا از قبل کتابی را سفارش دهند که هنوز منتشر نشده است.

تفاوت های مهم

بهترین روش برای تشخیص تفاوت میان یک رمزارزمستقل و یک توکن این است که بپرسید: آیا این رمزاز از دیگر پلت فرم ها  مستقل است یا یک بلاکچین  از آن پشتیبانی می کند؟رمز ارز های مستقل از بلاکچین  خودشان  استفاده می کند در حالی که یک توکن صرفاً یک رمز ارز است که  بر روی  یک بلاکچین  از قبل موجود ساخته شده است.توکن ها زیر مجموعه ای از رمزارزها هستند.در لیست طولانی رمزارزهای مستقل ، تفاوت دیگری نیز وجود دارد.آنها یا می توانند بیت کوین مبتنی بر بلاکچین  مانند Dash یا Litecoin باشند و یا می توانند مانند Ripple یا Ethereum دارای های بلاکچین های مخصوص به خودشان باشند.کلیه رمز ارزهای موجود در این دو دسته  را نیز می توان پول جایگزین نامید.  Altcoins نام خود را از گزینه های جایگزین برای رمز ارز اصلی یعنی بیت کوین دریافت می کند.

4-پنج ابزار برتر برای تسلط بر معاملات رمز ارزها

اگر به دنبال خرید و فروش هستید یا به دنبال تقویت توانایی های تجاری خود هستید ، این راهنما به شما کمک می کند.نکته اصلی تجارت ، مدیریت ریسک و انتخاب زمان مناسب برای خرید است ، اما استفاده از ابزارهای مناسب  به شما در تصمیم گیری های آگاهانه کمک می کند.برخی از این ابزارها به شما کمک می کنند تا سفارشات خود را با توجه به ارزیابی اطمینان کلی بازار مقایسه کنید.  با مراجعه به این راهنما می توانید تشخیص بدهی که باید  از کدام ابزار تجارت استفاده کنید و  این ابزارها چگونه می توانند به عملکرد تجاری شما کمک کنند.

پنج ابزار برتر برای معامله رمزارزها

بازار رمز ارزها  در مقابل  بسیاری از بازارها ، یک بازار  “بسیار بی ثبات” و “خیلی نامشخص” شناخته می شود.  altcoins در سال 2017 پیش از سقوط 95درصدی در سال 2018 ، در سال 2017 افزایشی بیش از 2،000٪ سود را تجربه کرد. با این حال ، با بینشی صحیح و در اختیار داشتن ابزار مناسب می توانید بازار رمز ارزها را به  گزینه ای پر سود تر از بازارهای سنتی تبدیل کنید.نکته مهم مدیریت ریسک و سود بردن از نوسانات در هر دو جهت است.  به عنوان مثال ، فرض کنید که قیمت  بیت کوین به بالای 20،000 دلار رسیده است اما پیش بینی می کنید که این افزایش قیمت متوقف خواهد شد و به زوی قیمت بیت کوین نزول پیدا می کند،  پس بهتر است که بیت کوین های خود را با یکی از ارز های پایدار مانند دلار آمریکا یا یورو مبادله کنید ، بدین ترتیب می توانید در  یک موقعیت ثابت قرار بگیرید سپس می توانید بع از نزول قیمت بیت کوین ،دوباره بیت کوین بخرید.  همچنین می توانید در صرافی هایی مانند Bitfinex ، BitMEX و Deribit بیت کوین را “شورت” / short کنید ، این بدان معنی است که با حرکت نزولی قیمت بیت کوین  ، سود خواهید کرد.اما گذشته از آن ، در ادامه به  چند ابزار پنهانی اشاره می کنیم که با استفاده از آنها می توانید در مقایسه با دیگر معامله گران ، سود بیشتری کسب کنید.

Tradeflow

Tradeflow یک جمع کننده سفارشات بازار است که سفارشات بازار Bitfinex ، BitMEX و GDAX  را به طور مداوم به روز می کند.فایده مقایسه سفارشات در بورس ، ارزیابی روند کلی بازار است.  به عنوان مثال ، اگر ز BitMEX یک خرید 10 میلیون دلاری انجام شود ، سایر مبادلات نیز  به احتمال زیاد تحت تاثیر این معامله قرار می گیرند.این ابزار کل مبلغ خرید و فروش را  در یک زمان از پیش تعیین شده محاسبه می کند.این امر از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا  با کمک آن می توانید میزان خرید و فروش گزارش شده چقدر است و خرید چه چیزی باعث افزایش فروش چه چیزی شده است و یا بر عکس ؛این اطلاعات  به شما کمک می کنند تا یک دیدگاه کلی نسبت به بازار پیدا کنید.Tradeflow در طی هفته های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته  است ، زیرا Bitfinex اغلب 10٪ بیشتر از  BitMEX و GDAX معامله شده است. Tradeflow ، قیمت معاملات را به صورت آنی نشان می دهد و همچنین میزان حق العمل معاملات را نیز نشان می دهد که همین امر می تواند برای معامله گران فرصت های معاملاتی ایجاد کند.

Datamish

Datamish ابزاری است که از API Bitfinex و BitMEX برای ارائه داده هایی در رابطه با نرخ کوتاه مدت در مقابل نرخ بلند مدت و نقدینگی استفاده می کند.فایده استفاده از پلت فرمی همچون  Datamish ، این است که به ما اجازه می هد  روند  بازار و هرگونه اقدام عملی در رابطه با  قیمت ها را ارزیابی کنیم.به عنوان مثال  اگر  وزن نسبت  نرخ کوتاه مدت/ بلند مدت  بیشتر به سمت کوتاه مدت باشد  ، این امر می تواند به معنای نوسان در مدتی کوتاه باشد ، بدین معنا که قیمت در حین حرکت به سمت صعود ناگهان سقوط خواهند کرد. Datamish همچنین آماری در مورد میزان نقدینگی در BitMEX ارائه می دهد ، که این می تواند یک شاخص خوب برای ارزیابی روند بازار در طی یک دوره زمانی خاص باشد.

Bitcoinity

Bitcoinity ابزاری است که ترکیبی از دفتر سفارشات مبالادت رمزارزها را نمایش می دهد و نقدینگی را در تمامی مبالات ترکیب می کند. فایده استفاده از چنین ابزاری مثل این است که می توان با استفاده از آن به ارزیابی سطح پشتیبانی پراخت و مشخص کرد که نقدینگی های (قابلیت نقد شوندگی )اصلی در کدام قیمت قرار بگیرند.به عنوان مثال ، اگر قیمت بیت کوین 6400 دلار باشد و 40،000 بیت کوین در قسمت خرید دفتر سفارشات اکسچنج ها  بالاتر از 6000 دلار وجود داشته باشد  ، اما 75000 بیت کوین در قسمت فروش زیر 6800 دلار وجود داشته باشد ، این امر  می تواند نشانه ای از فشار فروش باشد. لذا این روند می توان قیمت را به سمت نزول حرکت دهد.یکی دیگر از ابزارهای مهم در Bitcoinity ، جدول آربیتراژ است.این جدول  جزئیات مربوط به  اختلاف قیمت بین اکسچنج ها  را نشان می دهد که می توان از طریق معاملات آربیتراژ بر روی آنها  سرمایه گذاری کرد .برای آگاهی از چگونگی کسب درآمد از این طریق می توان به مثال زیر اشاره کرد :به عنوان مثال  اگر بیت کوین در یک اکسچنج با قیمت 6400 دلار  و در یک اکسچنج دیگر با قیمت  6500 دلار معامله شود ، می توانید به  همزمان از یکی بخرید و به دیگری بفروشید ، با تفاوت 100 دلار در قیمت.

نمودارهای تنسور/ Tensor Charts

نمودارهای تنسور ابزاری پیشرفته هستند که به کاربران امکان می دهند که با استفاده از نقشه های حرارتی  یا هیت مپ های فتر سفارشات، رمزارزهای اصلی را ترسیم کنند.هیت مپها داده ها مربوط به دفتر سفارشات اکسچنج ها با یکدیگر تطابق داده ، و برای  نشان دادن سفارشات خرید یا فروش پر شده و بلوک های قرمز و سبز  و همچنین برای نشان دادن سفارشاتی که در انتظار پر شدن هستند بلوک های آبی و زرد را نمایش می هند.استفاده صحیح از نمودارهای تنسور می تواند روشی عالی برای پیش بینی  پرایس اکشن / price-action  باشد ، این  به شما اجازه می دهد که  خرید و فروش ها را مشاهده کنید ، که این  به نوبه خود می تواند تصوری از عملکرد معامله گران به شما ارایه بدهد.

Cryptowatch/اپلیکیشن قیمت لحظه ایی ارز

Cryptowatch یک منبع از نقشه برداری رایگان است که به کاربران امکان می دهد نمودارهای مربوط به اکسچنج های رمز ارزهای اصلی را ردیابی کنند.Cryptowatch که متعلق به Kraken است ، داده های خود را از Bitfinex ، Coinbase Pro و Bittrex و همچنین ژاپنی BitFlyer و Bithumb  کره ایی جمع آوری می کند.کاربران می توانند با استفاده از نمودار BTC / JPY و مقایسه آن با نمودار BTC / KRW یا BTC / USD ، از مزیت های آن  استفاده کنند.کاربران در cryptowatch ، می توانند از شاخص های تجاری مشترکی مانند میانگین متحرک نمایی ، RSI ، MACD و موارد دیگر استفاده کنند ، که این امر  آن را به یکی از اصلی ترین رقبای TradingView در فضای رمزارزها  تبدیل می کند.

5- معاملات فرابورس OTC چیست؟

صنعت معاملات فرابورس یکی از مواردی است که درک آن به راحتی امکان پذیر نیست.  به همین دلیل است که بخش مربوط به معاملات OTC یکی از محبوب ترین بخش های  راهنما ما است.این  راهنما ، فرآیندهای OTC ، نحوه تحقق سفارشات خرید و فروش و نقش عوامل سپرده گذاری در روند معاملات را به خوبی توضیح می دهد.با مرجاعه به این راهنما می توانی درک کنید که  آیا معاملات فرابورس بر قیمت مبادلات تأثیر می گذارد یا خیر ، چگونه می توان نرخ تخفیف ها را تحت تأثیر قرار داد ، و اینکه آیا بازار فرابورس می تواند نسبت به روند  بازار،  چشم اندازی داشته باشد یا خیر ؟