دون و الکس تاپسوت مؤسسان Blockchain Revolution و بنیانگذاران پژوهشگاه بلاکچین هستند. نام کتاب جدید الکس عبارت است از “انقلاب خدمات مالی”. دون و الکس در گزارشی به بررسی راه حل های بلاکچین در دوران بحران ناشی از همه گیری ویروس کرونا پرداخته اند.

دوران بحران ناشی از همه گیری ویروس کرونا و قرنطینه شدن مردم،یکی از اتفاقات نادر در تاریخ جهان است.قطعا همه گیری COVID-19 رفتار و جامعه ما را عمیقاً تغییر خواهد داد.بسیاری از نهادها به بررسی راه حل هایی جهت رفع مشکلات ناشی از این بحران پرداخته اند که این امر امید ما را به پیشرفت و بهبود شرایط،بیشتر می کند.در پژوهشگاه بلاکچین، ما وظیفه خود را در جهت تسهیل تغییرات مثبت انجام می دهیم.  فن آوری هایی مانند هوش مصنوعی ، اینترنت اشیاء ، واقعیت افزوده / مجازی و مهمتر از همه ، بلاکچین – نه فقط به مدد تجارت و اقتصاد آمده اند بلکه به بهبود سلامت عمومی و ایمنی جمعیت جهانی نیز کمک می کنند.امروز روزی است که سیستم های سنتی ما را نا امید کرده اند و  حالا زمان آن است که الگوهای جدیدی پیدا کنیم.همانطور که ویکتور هوگو می گوید:”هیچ چیز قدرتمندتر از ایده ای نیست که به یک ضرورت تبدیل شود.”

مراقبت های بهداشتی و بلاکچین:

با توجه به نیاز فوری به راه حلهای جهانی ، موسسه تحقیقاتی بلاکچین یک کنفرانس مجازی با 30حضور  متخصص از پنج قاره برگزار کرد.  ما در این کنفرانس در مورد چالش های COVID-19 و امکان استفاده از بلاکچین در مناطق نیازمند بحث کردیم. ما در گزارش ویژه خود با عنوان “راه حل های بلاکچین در مورد همه گیری این بیماری”، چارچوبی را برای مقابله با شیوع بیماری در این پنج حوزه تهیه کردیم.

  1. خود مراقبتی ، ثبت مدارک و سوابق بهداشتی و به اشتراک گذاری داده ها

داده ها مهمترین دارایی برای مبارزه با شیوع بیماری کرونا هستند.در حال حاضر داده های مربوط به سوابق بهداشتی در اختیار نهادهای پزشکی قرار دارند. اما برای مقابله با شیوع این بیماری خطرناک ، ما باید به داده های کل جامعه دسترسی داشته باشیم و مجهز به یک سیستم اشتراک سریع داده که مبتنی بر رضایت جامعه باشد، داشته باشیم.برای تسریع در کشف تعداد مبتلایان به بیماری کووید 19 ، یک استارت آپ مبتنی بر بلاکچین تحت عنوان Shivom  در پاسخ به فراخوان اقدامات ابتکاری روش های پزشکی خلاقانه اتحادیه اروپا ایجاد شد تا بر روی یک پروژه جهانی جهت جمع آوری و به اشتراک گذاری داده های مربوط به تعداد مبتلایان به ویروس کار کند.

 در هندوراس ، Civitas – اپلیکیشنی که توسط استارتاپ Emerge ساخته شده است – در حال پیوند دادن ID های صادر شده توسط دولت هندوراس با سوابقی بلاکچین است که برای ردیابی ویزیت های پزشکی استفاده می شود.با استفاده از روش خود مراقبتی ، افراد سوابق بهداشتی خود را در اختیار داشته و می توانند آن را به صورت داوطلبانه در اختیار محققان قرار دهند.

با استفاده از این اپلیکیشن پزشکان به سادگی می توانند علائم بیمار خود را که توسط خدمات پزشکی از راه دور تأیید و ثبت شده است،بررسی کنند.دکتر رافائل یاهالوم از MIT و موسسه تحقیقاتی آکسفورد-هاینان در حال کار بر روی Trustup  هستند. Trustup  یک چارچوب قابل اعتماد است که می تواند به طور سیستماتیک نشان دهد که داده های بهداشتی ثبت شده در یک دفتر کل بلاکچینی قابل اعتمادتر از داده های ذخیره شده در پایگاه های داده معمولی هستند.در این مورد تبادل اطلاعات  خصوصی کاربران بلامانع است.

  1. راه حل های زنجیره تامین به موقع

زنجیره های تأمین، زیرساخت های اساسی برای اقتصاد جهانی هستند که در حال حاضر COVID-19 آنها را تحت فشارهای چشمگیری قرار داده و نقاط ضعف بالقوه در طراحی آنها را به معرض نمایش گذاشته است.ما باید ساختار زنجیره های تأمین را بازسازی کنیم به طوریکه شفاف تر شوند تا کاربران بتوانند به سرعت به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و به صحت آن ها اعتماد کنند.

RemediChain استارت آپی است که این کار را برای عرضه دارو انجام می دهد.دکتر فیلیپ بیکر که یکی از بنیانگذاران این استارت آپ است تصمیم گرفت داروهای بلا استفاده اما مؤثر مانند داروهایی که برای سرطان استفاده می شوند را جمع آوری و بازیافت کند.از نظر وی،بلاکچین ابزار مناسبی برای بهبودی زنجیره عرضه است.وی می گوید:”این استارت آپ این امکان را فراهم می کند تا هر کسی بتواند با ثبت کردن نام دارو و تاریخ انقضای آن،یک فهرست ملی غیر متمرکز از داروهای مازاد ایجاد کند.هنگامی که یک داروی همه کاره مانند هیدروکسی کلروکین موجود می شود، متخصصین حوزه سلامت می توانند این داروی مازاد را به عنوان یک منبع نجات دهنده زندگی فرابخوانند.همین اصل در مورد ونتیلاتورز و PPE نیز صدق می کند.در این اپلیکشین،بلاکچین به عنوان یک “دستگاه ثابت” عمل می کند که به ما اجازه می دهد وضعیت تأمین کنندگان و همچنین موجودی های آنها را رؤیت کنیم.با اوج گرفتن بحران  COVID-19،استارت آپ VeriTX – به عنوان یک بازار مجازی برای اختراعات با محوریت پزشکی شناخته شده است.بدین ترتیب مراکز پزشکی می توانند قطعات مورد نیاز خود را در یکی از 180 مرکز چاپ سه بعدی در شبکه VeriTXتولید کنند.VeriTX می تواند بخشی از فرآیند تولید محصولات پزشکی را با استفاده از روش  مهندسی معکوس انجام دهد و در نتیجه قطعات پزشکی را بسیار سریعتر بسازد؛همچنین در مقایسه با خرید این قطعات از تولید کننده اصلی یا جایگزینی تجهیزات ،هزینه های کمتری صرف می شود.

3- بلاکچین و کمک به اقتصاد

اگر زنجیره تأمین را به عنوان چرخ دنده اقتصاد جهانی در نظر بگیریم،می توانیم بگوییم که پول روغن روان کننده آن است.با این حال،در طی بحران ناشی از شیوه ویروس کرونا ،پول به عنوان حامل بیماری،یک عامل استرس زا برای مردم بوده است.همین امر توجیه می کند که چرا ارزهای دیجیتال،جایگزین مناسبی برای پول هستند.البته مسئله هزینه ها نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

  پلتفرم اتریومیSolve.Care به طور چشمگیری هزینه های اداری مراقبت های بهداشتی را کاهش می دهد به طوری که بیشتر بودجه پزشکی بیمار صرف درمان وی می شود.طی بحران کنونی، بسته شدن دسترسی به زنجیره تأمین،باعث شد تا بحران سلامتی به یک بحران مالی تبدیل شود.ما راه حل های تأمین مالی مبتنی بر بلاکچین مانند Chained Finance و جمع آوری کمک های مالی مانند بنیاد خیریه بایننس را مورد بررسی قرار دادیم.در نهایت باید گفت که مدل های غیر متمرکز مانند مدل های ایجاد شده توسط مبتکران blockchain Abridged و Aragon می توانند چگونگی پاسخگویی سازمان های غیردولتی، دولت ها و جوامع به بحران را تغییر دهند.

4- پاسخگویی سریع به متخصصان پزشکی

متخصصان حوزه سلامت،جان برکفان خط مقدم در طی این بحران هستند.اگرچه پرسنل حوزه سلامت تلاش بسیاری در جهت ارایه خدمت به مردم می کنند اما با این حال،بیمارستان ها نمی توانند به اندازه کافی جوابگوی نیاز مردم باشند.مسئله این نیست که ما در جامعه به اندازه کافی متخصص نداریم.مسئله این است که پیدا کردن افراد متخصص که مورد تایید سازمان بهداشت باشند کار ساده ایی نیست.پلت فرم های بلاکچینی مانند Dock.io ، ProCredEx و Zinc.work به هموار کردن هماهنگی میان ادارات و ارگان های صدور گواهی در مناطق جغرافیایی مختلف کمک می کنند تا فرآیند عرضه و تقاضا برای پرسنل حوزه بهداشت – و همچنین فرایند تأیید مهارت های آنها – کارآمدتر و شفاف تر شود.

5- مدل های تشویقی برای پاداش دادن به رفتارهای مسئولانه

مردم به مشوق ها پاسخ می دهند.بلاکچین به عنوان مکانیسمی برای همگام سازی مشوق های گروه های ذینفع درمورد مسائل و فعالیت ها ، و تغییر الگوهای رفتاری،عمل می کند.به عنوان مثال،بنیاد قلب و سکته مغزی کانادا با همکاری Interac در رابطه با ایجاد انگیزه جهت تشویق به برگزیدن شیوه زندگی سالم کار می کند؛همچنین شبکه بهداشت دانشگاه تورنتو با IBM همکاری می کند تا کنترل سوابق و مدارک مربوط به سلامتی را به بیماران واگذار کند.

یک برنامه عملی برای یک الگوی جدید

بسیاری از این تغییرات فراتر از محدوده زمانی بحران COVID-19 هستند.اما بسیاری از آنها به سرعت قابل اجرا هستند.دولت ها باید از فرصت هایی که بلاکچین در اختیار آنها قرار می دهد استفاده کنند.هر کشوری باید بک گروه ضربت ایجاد کند تا همزمان با کار بر روی داده های پزشکی،از قابلیت ها و ابتکارات مبتنی بر بلاکچین استفاده کنند.آنها می توانند توسعه شرکتهای فناوری فعال در زمینه راه حل های مذکور را هموار سازند و انگیزه لازم برای ایجاد چنین شرکت هایی را ایجاد کنند.آنها برای پیاده سازی سیستم های اعطای گواهی مبتنی بر بلاکچین ، می بایست  با انجمن های تخصصی پزشکی و سایر مسولان همکاری کنند.

بخش خصوصی نیز تحت تأثیر COVID-19  قرار گرفته و برای رفع نقاط ضعف خود راهی طولانی را پیش رو دارد.سازمان های خصوصی از همین امروز باید اقدام به وارد کردن بلاکچین در زیرساخت های خود کنند.شرکت های بزرگ باید جهت انجام فرآیند های مربوط به ثبت پرونده های پزشکی،سیستم های اعطای گواهی،ساختارهای تشویقی و سایر راه حلهای خود مراقبتی ، چهارچوب های آزمایشی مبتنی بر بلاکچین را به کار گیرند.همچنین این شرکت ها در طراحی چهارچوب های آزمایشی خود، باید سیستم های تشویقی در جهت تقویت رفتار های مسوولانه اجتماعی را نیز در نظر بگیرند.

تاریخ ثابت کرده است که شرایط اضطراری سرعت پیشرفت را افزایش می دهد.کسب و کار هایی همچون Zoom که قبلا،بیشتر توسط شرکتهای فناوری مورد استفاده قرار می گرفتند،امروز به ابزارهای رایج زندگی روزمره ما تبدیل شده اند.در حالیکه کسب و کارهای سنتی قرن بیستمی،رفته رفته جایگاه خود را در زندگی مردم از دست می دهند.

حتی باید منتظر تغییر رفتار انسان نیز باشیم.رفتارهایی که طی فرآیند اجتماعی شدن و به تناسب جایی که در آن زندگی کرده ایم،شکل گرفته اند.بدین ترتیب می توانیم تغییر رفتار انسانی را نیز به ویژگی های بلاکچین اضافه کنیم.

در نهایت ما پیش بینی می کنیم یک تحول واقعی برای سازمان های بزرگ و سنتی ایجاد شود ، زیرا مدلهای جدید دیجیتالی با مدل های آزمون و خطای قدیمی فرق دارند. به همین ترتیب در آینده،سیستم های رهبری با تغییرات شگرفی مواجه خواهند بود.تغییراتی که ممکن است نسل آینده ما را برای زندگی در یک فضای کاملا دیجیتال آماده کند.