پولشویی از طریق ارزهای دیجیتال : در سال2019 مجرمان مالی چگونه توانستند میلیارد ها دلار را جابجا کنند؟

وقتی که یک کلاهبردار  می تواند میزان قابل توجهی از رمزارزها را که به صورت غیرقانونی بدست  آورده است در یک کیف پول جای بدهد ، سؤال بعدی این است که: “چگونه می توان این پول را به پول نقد تبدیل کرد بدون اینکه مشکلی پیش بیاید؟” پولشویی یکی از مهمترین اهدافی است که مجرمان مالی فعال در حوزه رمز ارزها آن را دنبال می کنند.ما در مقاله حاضر قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم و به شما نشان بدهیم که مجرمان مالی در حوزه رمزارزها چگونه عمل می کنند؟

از آنجایی که محیط بلاکچین از شفافیت بالایی برخوردار است لذا این امکان را فراهم می کند تا  اکوسیستم پولشویی در حوزه رمزارزها را در سطح بالایی مورد بررسی قرار دهیم .ما با مطالعه نوع عملکرد مجرمان مالی در حوزه رمز ارزها به چشم اندازهایی دست خواهیم پیدا کرد که در دنیای پولشویی سنتی وجود ندارند .  بیایید کار را با بررسی رایج ترین اهداف مجرمان مالی که از طریق بیت کوین اقدام به پولشویی کرده اند ،آغاز کنیم:

توجه داشته باشید که  شکل بالا با توجه به آمار مربوط به خدمات غیرقانونی شامل مبادلات P2P ، خدمات مختلط ، مبادلات با ریسک بالا و سایت های قمار و  سرویس های مخفی شامل آدرس های بد افزار ها، نهادهای تحریم شده ، بازارهای تاریک و آدرس های مرتبط با کلاهبرداری و وجوه سرقت شده ترسیم شده است.از آنجایی که فضای رمزرزها محیط مناسبی جهت انجام فعالیتهای مالی غیرقانونی هستند ، آمارها نشان می دهند که این مبادلات از ابتدای سال 2019  تا کنون به طور مداوم در حال رشد هستند.  طی سال 2019، ما 2.8 میلیارد دلار را در بیت کوین ردیابی کرده ایم که از نهادهای مالی غیرقانونی منتقل شده اند.آمارها نشان می دهند که بیش از 50٪ این مبادلات غیرقانونی از طریق بیت کوین و هیوبی انجام می شوند.

جالب است بدانید که هیوبی و بینانس  با یک مارجین قابل توجه ،از کلیه مبادلات انجام شده توسط بیت کوین غیرقانونی سبقت گرفته اند.واقعیت این است که هیوبی و بینانس از جمله بزرگترین اوپراتورهای مبادلاتی هستند که تحت قوانین KYC فعالیت می کنند. حال باید دید که آنها چگونه می توانند بیت کوین را از منابع مالی غیر قانونی دریافت کنند؟
بیایید به حساب های خاص دریافت سرمایه های غیرقانونی در هر دو نوع مبادله نگاهی بیندازیم:

آمارها نشان می دهند که در سال 2019 چیزی بیش از 3000000حساب شخصی در بینانس و هیوبی،بیت کوین های خود را از منابع غیرقانونی به دست آورده اند.اما چه کسانی پشت این حساب ها قرار دارند؟آیا هیچ یک از حساب ها متعلق به مبادله گران سرشناس هستند؟

در ادامه ما حسابهای مذکور را بر اساس ارزش کل بیت کوین نامشروعی که در سال 2019 به دست آورده اند به سبدهای کوچکتر تقسیم کرده ایم: (توجه داشته باشید که با توجه به ماهیت ارتباط میان  سرمایه های غیرقانونی و آدرس های خاص ، این نمودار تنها 1.1 میلیارد دلار از کل بیت کوین غیرقانونی دریافت شده به ارزش 1.4 میلیارد دلار توسط بینانس و هیوبی را مد نظر قرار می دهد).

نحوه خواندن نمودارها:

میله های سبز نشان دهنده تعداد حساب های منحصر به فرد در هر سبد است .خاطر نشان می سازیم که نمودار سبدها براساس میزان  ارزش کل بیت کوینی که حسابها به صورت جداگانه از منابع مجرمانه و غیر قانونی دریافت کرده اند ترسیم شده اند.توجه داشته باشید که تمامی حساب های نشان داده شده در نمودار ،حداقل بخشی از سرمایه خود را به صورت بیت کوین غیر قانونی و از منابع غیرقانونی دریافت کرده اند.نوارهای زرد و قرمز نیز نشان دهنده میزان کل رمزارزهایی هستند  که به طور جمعی توسط کلیه حسابهای موجود در هر سبد دریافت شده اند.

این به این معناست که  به عنوان مثال ، 31 اکانتی که  بالاترین میزان  درآمد در سبد را به خود اختصاص داده اند ، در مجموع در سال 2019 بیش از 8 میلیارد دلار بیت کوین دریافت کرده اند و هرکدام از این 31 حساب به صورت جداگانه بین 100 میلیون دلار تا 1 دلار دریافت کرده اند.بخش قرمز میله ها نشان دهنده مقدار بیت کوین غیرقانونی دریافت شده توسط همه حساب ها در هر سبد است. بخش زرد نیز نشان دهنده وجوهی غیر از وجوه غیرقانونی دریافت شده توسط حساب ها  در هر سبد است.

از این نمودار می توانیم دریابیم که بخش کوچکی از این حسابها به شدت فعال هستند. در سال 2019 ،تعداد 2،196 حساب در سه باکت با بالاترین میزان دریافتی، در کل بیت کوینی با ارزش نزدیک به  27.8 میلیارد دلار دریافت کرده اند.این نمودار همچنین نشان می دهد  که بیت کوین به دست آمده از منابع غیر قانونی تنها نشان دهنده بخش کوچکی از کل مبلغ دریافت شده از طریق بینانس و هوبی است.

با این وجود ، وجوه غیرقانونی نشان داده شده در جدول بالا ، ارزش کل قابل توجهی را شامل می شود؛ به طوریکه  31 حساب موجود در سه باکت با بیشترین میزان درآمد، به تنهایی بیت کوینی بالغ بر 163 میلیون دلار از منابع غیر قانونی در سال 2019 دریافت کرده اند.

بیایید به نسخه دیگری از این نمودار نگاهی بیندازیم. وجو نشان داده شده در این نمودار  ، تنها شامل وجوهی هستند که با فعالیت های غیر قانونی در ارتباط هستند.(یعنی فقط وجوهی  که در نمودار بالا با  رنگ قرمز نشان داده شده اند).

بخش کوچکی از حسابهایی که بیشترین میزان دریافتی خود را به صورت بیت کوین های غیرقانونی دریافت کرده اند به بینانس و هوبی ارسال شده اند.تعداد 810 حساب موجود در سه باکت با بالاترین میزان در آمد ، در کل بیت کوینی با ارزشی  بیش از 819 میلیون دلار از منابع غیر قانونی  دریافت کرده ان که این مبلغ حدود 75٪ از کل مبلغ درآمها را تشکیل می دهد.

حال باید دید که  چه کسانی این فعالیت ها را انجام می دهند؟تجزیه و تحلیل ها نشان می دهند که بسیاری از این فعالیت ها توسط کارگزاران OTC انجام می شوند.در واقع کارگزاران OTC ، معاملات بین خریداران و فروشندگان شخصی را که نمی توانند یا نمی خواهند معاملات باز انجام بدهند را  تسهیل می کنند.

فعالیت کارگزاران OTC معمولاً  با بورس مرتبط است اما به صورت مستقل کار می کنند. معامله گرانی  که قصد دارند مقدار زیادی ارزدیجیتال را با قیمتی از پیش تعیین شده و قابل مذاکره به پول نقد تبدیل کنند  ، معمولا از کارگزارن OTC استفاده می کنند.کارگزاران OTC منبع مهمی برای نقدینگی در بازار ارزدیجیتال محسوب می شوند.

اگرچه دانستن اندازه دقیق بازار OTC  تقریبا غیرممکن است ، اما می توان تخمین زد که اندازه این بازار  بسیار بزرگ است.حتی Kaiko که ارائه دهنده داده های بازار ارزدیجیتال است تخمین می زند که OTC ها بتوانند حجم زیادی از معاملات ارزهای دیجیتال را تسهیل کنند.

مشکل اینجاست که اگرچه بیشتر کارگزاران OTC به انجام معاملات قانونی مشغول هستند اما  برخی از آنها در ارائه خدمات پولشویی به مجرمان تخصص دارند.  کارگزاران OTC در مقایسه با فعالیتهایی که در بورس انجام می شوند  ، معمولا الزامات و قوانین  KYC بسیار ساده تری دارند.

بنابراین بسیاری از آنها از این شکاف قانونی استفاده کرده و به  مجرمان مالی در امر پولشویی کمک می کنند.روش کار آنها به این صورت است که  معمولاً قبل از مجوز پول را دریافت کنند ،  بیت کوین و سایر رمز ارها را با تتر به عنوان یک ارز واسطه ای پایدار ، مبادله می کنند.ما با استفاده از  تجزیه و تحلیل معاملات انجام شده توسط مجرمان مالی ، لیستی از 100 کارگزار عمده OTC که در امر پولشویی دست دارند ، را تهیه کرده ایم. این لیست با توجه به میزان درآمد این کارگزاران از منابع غیرقانونی تهیه شده است.

باید به این نکته اشاره کنیم که لیست حاضر یک لیست جامع از کارگزاران OTC فاسد نیست. بلکه نمونه ای است که بر اساس تجربه ما در مورد پولشویی در طول زمان تهیه شده است و   ما آن را “Rogue 100” نامیده ایم.

70 نفر از کارگزاران OTC در این لیست قرار دارند جزو حسابهای هوبی دریافت کننده بیت کوین د از منابع غیرقانونی هستند.همچنین  32 مورد از آنها نیز جزو  810 حسابی  قرار دارند که بطور غیرقانونی بیت کوین دریافت می کنند و 20 مورد  از آنها نیز  طی سال 2019 در آمد بیت کوینی با ارزش  بیش از  میلیون دلار به صورت غیر قانونی داشته اند. در کل باید گفت ، این 70 کارگزار OTC طی سال2019، از طریق مجرمان مالی  سرمایه ایی بیش از  194 میلیون دلار  دریافت کرده اند.

جالب توجه است که هیچ یک از این  70 حساب موجود در لیست ما ،روی بینانس کار نکرده اند ، درحالیکه ممکن است برخی از آنها در آنجا یا در سایر بورس ها حساب داشته باشند.به خاطر داشته باشید لیست  ، Rogue 100  تنها شامل  کارگزاران OTC است که که فعالیت های مربوط به پولشویی آنها  در تحقیقات ما به اثبات رسیده است در حالیکه  به احتمال بسیار زیاد برخی از حساب های بسیار فعال بینانس و هوبی نیز وجود دارند که مشغول به انجام فعالیتهای غیرقانونی هستند اما  هنوز  شناسایی نشده اند.

معامله گران این لیست  بسیار فعال هستند و تأثیر زیادی در اکوسیستم رمزارزها دارند. از اواخر سال 2017 ،میزان رمز ارز دریافتی این معامله گران هر ماه افزایش یافته است اما در سال جدید شاهد رشد فعالیت آنها با سرعتی باور نکردنی هستیم.

درآمد آنها  در طول سال 2019 بیش از 3 میلیارد دلار بیت کوین بوده است  و بسیاری از آنها در کلاهبرداری PlusToken که قبلاً در موردش صحبت کرده بودیم نقشی کلیدی داشته اند.  به طور کلی می توان گفت درآمد معامله گران موجود در لیست  Rogue 100 چیزی حدود 1٪ از کل  فعالیت های بیت کوینی در یک ماه معین را به خود اختصاص می دهد.با تجزیه و تحلیل معاملات آنها در Chainalysis Reactor ، می توانیم ببینیم که معامله گران  فاسد OTC از چگونه منابع غیرقانونی درآمد کسب می کنند.

همانطور که در سمت چپ  تصویر مشاهده می کنید  سرمایه ها از  یک نهاد غیرقانونی خارج می شوند ، از طریق یک کیف پول واسطه حرکت می کنند و سپس به سمت دو کارگزار OTC حرکت می کنند ، که هر دوی آنها  در لیست Rogue 100 ما قرار دارند. سپس واسطه های OTC ،وجوه را به هوبی منتقل می کنند که به احتمال زیاد به پول نقد تبدیل می شوند.ما همچنین می توانیم در Reactor ببینیم که معامله گران خلاف کار OTC اغلب با همدیگر معامله می کنند.  در ادامه نمونه ای از سه کارگزار OTC  که در لیست قرار دارند  Rogue 100 را مشاهده خواهید کرد.

اینها ممکن است تراکنش هایی باشند که به جای مشتریان قانونی  OTC انجام می شوند. ما با استفاده از اطلاعات محرمانه ایی که به دستمان رسیده است  به این نتیجه رسیدیم  مجرمان مالی و افرادی که اقدام به پولشویی می کنند ،سعی می کنند  به عمد میزان قرار گرفتن در معرض کیف پول های غیرقانونی، نرم افزارهای تحلیلی بلاکچین همچون Chainalysis ، را فریب بدهند.اگرچه برآورد میزان  درصد کل رمزارزهایی که  از کیف پول های غیرقانونی  به کارگزاران OTC ارسال می شوند کار بسیار  دشواری است ، تحلیل ها نشان می دهند که کارگزاران OTC که درصد قابل توجهی از کل معاملات بیت کوینی غیرقانونی را را انجام می دهند ، به گونه ایی  رفتار می کنند که ماهیت تراکنش های خود را پنهان کنند.

صنعت رمزارزها در مورد کارگزاران OTC و پولشویی چه کارهایی می تواند انجام دهد؟زیرساخت های  پولشویی که  توسط کارگزاران OTC  به وجود آمده اند ،تقریباً هر نوع جرم دیگری را در این فضا امکان پذیر می کنند.  حال اگر این امکان  برای کلاهبردارن وجود نداشت که  بتوانند رمزارزهای به دست آمده از روش های غیرقانونی را به پول نقد تبدیل کنند، شاید انگیزه کمتری برای ارتکاب جرم هایی از این دست وجود داشت.بدین ترتیب نه تنها افراد کمتری قربانی چنین جرایم مالی می شدند، بلکه به شهرت صنعت رمز ارزها آسیب کمتری وارد می شد.

همچنین این دیدگاه که صنعت رمزارزها به دنبال انجام معاملات به صورت قانونی و همکاری مشترک با نهادهای مالی سنتی است ، نزد عامه مردم کمتر خدشه دار می شد.خوشبختانه ، شرایطی به وجود آمده است که اجازه می دهد قانون گزاران، سازمانهای مجری قانون و مشاغل مربوط به رمزنگاری، اقدام به شناسایی و از بین بردن فعالیت های مربوط به پولشویی کنند.در واقع باید گفت که همه چیز با شفافیت شروع می شود.

در فضای کنونی ، معمولاً پولشویی حکم  جعبه سیاهی را دارد که تنها با گرفتن حکم دادگاه و به منظور بررسی سوابق بانکی یک مظنون ، می توان آن را باز کرد.اما  اخیرا با استفاده از ابزارهای تحلیلی بلاکچین مانند Chainalysis ، می توان معاملات ثبت شده در بلاکچین را تجزیه و تحلیل کرد و با سرعت بیشتری به حقایق مربوط به چگونگی فعالیت مجرمان مالی و پولشویی دست پیدا کرد.

برای شروع مبارزه با پولشویی در صنعت ارمزارزها ، در ابتدا قانون گزاران و  سازمانهای مجری قانون می بایست در این زمنیه به تخصص های لازم دست پیدا کنند.بیشتر مبادلات بزرگ شامل  هوبی و بینانس ، در حال حاضر اطلاعات KYC را در مورد مشتریان جمع آوری  می کنند. تجزیه و تحلیل ها نشان می دهند که حفظ امنیت فضای کار  OTC می بایست به تناسب زمان گسترش بیشتر شود. و این اطمینان ایجاد شود که فضای  OTC فرآیندهای KYC مؤثری برای مشتریان خود دارد و سعی دارد تا نقش موثری در مبارزه با پولشویی انجام دهد.

یادداشتی از  Binance

ما این تحلیل را قبل از انتشار به صورت عمومی  با Binance به اشتراک گذاشتیم. “ساموئل لیم” مدیر ارشد بخش نظارت بینانس در پاسخ به گزارش ارایه شده چنین نوشت:

“بینانس متعهد به از بین بردن جرایم مالی در صنعت رمزارزها و بهبود سلامت این صنعت است.ما به پیشرفت خود در فن آوری اختصاصی KYC و AML و همچنین ابزارهایی همچون شخص ثالث و شرکایی با آنها کار می کنیم ، ادامه خواهیم داد تا استانداردهای خود را هر چه بیشتر تقویت کنیم.یکی از ارزش های اصلی ما در بینانس محافظت از کاربران است .

گفتنی است که  این هدف هم در جهت بهبود امنیت سیستم و هم در جهت متوقف کردن معاملات غیرقانونی است.ما وظیفه خود می دانیم که  برای اطمینان از یکپارچگی پلت فرم خود و همچنین محافظت از آن در برابر مجرمان مالی ، از جمله تجار یا کارگزارانی که اقدام به پولشویی می کنند ،به صورت مداوم تلاش کنیم. از آنجایی امروزه که سرمایه جهانی به سمت  صنعت رمزارزها در حرکت است ، و همچنین با توجه به اینکه ما از روند رو به رشد وجوه غیرقانونی آگاه هستیم ، تدابیری همچون  Chainalysis اندیشیده شده است تا در جهت  بهبود سیستم های موجود و رفع این نگرانی ها با دیگر شرکا همکاری هایی انجام شود. Binanceمتعهد است که استانداردهایی مطابق با  حوزه قضایی مربوطه داشته  و به مقررات محلی و الزامات KYC پایبند باشد.”

 

.