افزایش برق آسای قیمت بیت کوین و رسیدن آن به مبلغی  بالاتر از 8000 دلار طی 24 ساعت گذشته ، نتوانسته است منجر به افزایش اعتماد سرمایه گذاران نسبت به آلت کوین های پر ریسک شود. این به این دلیل است  معامله آلت کوین های برتر در مقابل دلار ،فلت هستند.

درست مثل  BTC که طی 24 ساعت گذشته به رشدی 9٪ رسیده است.  علیرغم شکل گیری الگوهای نموداری مثبت در بازار آلت ، با رسیدن به فصل آلت سیزن ، BTC بهترین سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت در بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود.

BTC در 24 ساعت گذشته رشدی 9 درصدی داشته است در حالیکه آلت کوینها فلت باقی مانده اند

BTC / USD روندی نزولی خود را در ماه دسامبر تأیید کرد. در حالی که الگوی وارونگی صعودی (bullish reversal)آن  از 7.200 دلار در ابتدای سال، نشانگر یک فشار به سمت حوزه مقاومتی 9000 دلاری بوده است.  حمایت عمده 6،660 دلاری در ماه دسامبر مورد آزمایش قرار گرفته شد که این امر می توانست بازار پر نوسان ارز را  با الگوی وارونگی صعودی تنها بگذارد و یا اینکه  آن را با سقوط به سمت حوزه حمایتی  5،000 دلاری مواجه سازد.

نیازی به گفتن نیست که بازار رمز ارزهای برتر برای آزمایش مقاومت عمده  در 8،400 دلار و پر کردن فاصله روانی موجود تا 8500 دلار  ،  بسیار عالی عمل کرده است.

علیرغم رشد چشم گیر BTC طی 24 ساعت گذشته ، آلت کوین های  برتر در برابر دلار ثابت باقی مانده اند. به عنوان مثال ارزهایی همچون اتریوم(ETH)، بیت کوین کش (BCH) ، بینانس کوین(BNB) و XRP همگی در روز گذشته تغییراتی کمتر از یک درصد را به ثبت رسانده اند.در حقیقت ، تنها لیت کوین (LTC) قادر بود تا حدودی با تغییرات  BTC مطابقت داشته باشد .و علیرغم اینکه با بدترین کاپیتولاسیون ماینرهای خود در سال روبرو بوده ،توانست رشدی 5.6 درصدی را ثبت کند .

چرا یک فصل کوین های جایگزین همان آلت سیزن کوتاه مدت امکان پذیر نیستند؟

با توجه شکست سنگین آلت کوین ها در برابر پادشاه رمزارزها یعنی  BTC، در صورت  رسیدن  فصل آلت کوین های جایگزین کوتاه مدت ، بازارها کاهش قابل توجهی در برابر BTC خواهند داشت. در ادامه به دو چالش مهم اشاره می کنیم که نشان می دهند چرا سرمایه گذاران به رغم جهش عظیم BTC ، علاقه ای به دست یافتن به موقعیت های طولانی در آلت ها (حداقل در حال حاضر) ندارند:

  • اکثر آلت ها کوین ها روندی صعودی پیدا کرده اند

از آنجایی که طی سال گذشته بیت کوین با چرخه ای از فراز و نشیب ها  روبرو بوده  است ، بیشتر آلت کوین ها روندی نزولی داشته اند.به  عنوان مثال می توان به دو آلت کوین برتر یعنی  ETH و XRP اشاره کرد  که علی رغم رسیدن به اوج سالانه خود  در ماه ژوئن ، به ترتیب 380 دلار و 0.51 دلار ، در پایان  سال 2019 سقوط کردند.بهبود فعلی در بازار نشانگر اولین چرخش به سمت روند صعودی برای اکثر آلت کوین ها  است ، از این رو سرمایه گذاران با وجود رشد BTC ، انتظار انفجار زودهنگام  قیمت آلت کوین ها را ندارند.

  • سرمایه گذاران اعتماد خود را به آلت کوین ها از دست داده اند

اعتماد در بازار رمزارزها از اهمیت بالایی برخوردار است . عدم اعتماد سرمایه گذاران به این بازار در حدی است که امروزه با وجود جهش قیمت بیت کوین به مبلغی بالاتر از  4100 دلار ، سرمایه گذاران همچنان نسبت به روند قیمتی بیت کوین بی اعتمادند.

همبستگی بالا میان قیمت آلت کوین  و BTC ، نشانگر تاثیر احتمالی BTC در بالا و پایین رفتن شرایط  بازار است.با توجه به اینکه بیت کوین هنوز نتوانسته به سد روانی 10،000 دلار برسد ، ممکن است سرمایه گذاران خیلی مطمئن نباشند که در شرایط سوددهی قرار دارند.از این رو تصمیم می گیرند که به جای آلت کوین هایی با ریسک بالا بر BTC  سرمایه گذاری کنند.

آیا یک آلت سیزن به حقیقت می پیوندند؟

همچنان چشم اندازهایی در رابطه با سررسیدن یک  آلت سیزن پیشرو وجود دارد.چون افزایش حجم سرمایه کل بازار آلت کوین ها ، مقاومت نزولی آلت کوین ها را می شکند. این امر  می تواند نشان دهنده راه افتادن  احتمالی بازار باشد.در ماه های آینده با هالوینگ بیت کوین،یک جهش در قیمت BTC می تواند بازار آلت را آشفته کرده و Ether و XRP را در آستانه یک شکست صعودی قرار دهد.