مشکل صف انتظار و عدم تایید تراکنش بیت کوین؛

اگر هر روز از بیت‌کوین برای دریافت و ارسال بیت‌کوین استفاده می‌کنید، این احتمال هست که تراکنش‌های شما فورا با بلاک بعدی تأیید نشوند.

دلایل تاخیر در تایید شدن تراکنش بیت کوین

دو دلیل برای این امر وجود دارد.

اولین دلیل عدم تایید تراکنش بیت کوین این است که تراکنش نامعتبر است و با کلاهبرداری خلق شده. از آنجایی که امضاء با کلید مربوط همخوانی ندارد، شبکه تراکنش را به طور کلی رد می‌کند.

دلیل رایج دیگر برای عدم تأیید تراکنش است یعنی ارسال‌کننده هزینه کمی برای یک ماینر ارسال کرده است.

تراکنش جعلی بیت‌کوین تأیید نمی‌شود

اما یک تراکنش با هزینه پایین ممکن است تأیید شود یا با گذشت زمان طولانی در شبکه حذف شود. اما، این تراکنش باید حداقل هزینه بازپخش را پوشش دهد (MIN_RELAY_TX_FEE) که در حال حاضر 0.0001 بیت‌کوین است.

حداقل هزینه tx بازپخش برابر است با حداقل هزینه تراکنش برای relay تراکنش توسط یک گره. قبل از این که یک تراکنش توسط ماینرها تأیید شود، آنها باید تراکنش را ببینند، در نتیجه تراکنشی که بازپخش نشود هیچ وقت تأیید نمی‌شوند.

یک مثال از تراکنش بیت کوین بازپخش شده

پس فرض کنید شما یک تراکنش را با هزینه کمتر از MIN_RELAY_TX_FEE ارسال کرده باشید، در این صورت شما هچنان می‌توانید را با استفاده از گره relay‌ کنید، اگر گره ارزش MIN_RELAY_TX_FEE را با کمتر از 0.0001 لغو کرده باشد. براساس نظر دیوید شوارتز از بیت‌کوین استک اکسچنج، یکی از توسعه‌دهنده‌های اصلی لوک دش جونیور با آدرس  173.242.112.53یکی از این گره‌ها را مدیریت می‌کند.  شما با مراجعه به سایت blockchain.info و جستجو برای آدرس‌ ارسالی و دریافتی و  txid، متوجه بشوید که تراکنش بازپخش  شده است یا نه.

تنها بازپخش تراکنش برای تأیید آن کافی نیست!

تنها بازپخش تراکنش برای تأیید آن کافی نیست، تراکنش ممکن است چندین بار بازپخش شود تا آنکه ماینر آن را بردارد یا تأیید کند. برعکس، اگر شما بخواهید تراکنش سریع تأیید شود و تراکنش بازپخش نشده باشد، شما می‌توانید تراکنش را دوباره امضاء و این بار هزینه بیشتری را اضافه کنید. coinbin.in، ابزارهای خوبی ارائه می‌کند که به شما در امضاء، انتشار،‌ تأیید و ساخت تراکنش‌های جدید کمک می‌کند.

عدم تأیید تراکنش به دلیل هزینه پایین از طرف ارسال‌کننده با پیشنهاد پیتر تاد به نام RBF‌ کامل به بحث‌های جدی منجر شد.

RBF چیست؟

RBF مخفف جایگزین هزینه است که دقیقاً یعنی همان چیزی که شما فکر می‌کنید. شما می‌توانید با هزینه‌های یک تراکنش را با هزینه‌های بالاتر جایگزین کنید که قبل از تراکنش اولیه تأیید می‌شود.  RBF نشان می‌دهد که تراکنش‌های تأیید 0 دیگر قابل‌اعتماد نیستند. چون  ارسال‌کننده می‌تواند با هزینه بالاتر، تراکنش‌های جدید را دوباره منتشر کند.

اهمیت تراکنش‌های هزینه 0 برای سایت‌های شرط‌بندی، فاست‌ها و خدمات دیگر بیت‌کوین بسیار مهم  چون به این تراکنش‌ها برای پردازش سریع و روان پرداخت نیاز دارند. در صورتی که تراکنش تأیید 0 دیگر قابل‌اعتماد نباشد، در این صورت، کاربران باید به طور میانگین  10 دقیقه تا انجام پرداخت منتظر بمانند. در نتیجه، اکثر استخر‌های ماینینگ مهم RBF کامل را اجرا نمی‌کننند. اما یک راه‌حل جدید در نسخه‌های جدید Bitcoin core 0.12 به نام  opt-In RBFاجراء شده‌ است.

Opt-In RBF به فرستنده‌ها این امکان را می‌دهد با گزینه «opt-In» تراکنش را با هزینه بالاتر ارسال کنند. به بیان دیگر، فرستنده یک پرچم به تراکنش اضافه می‌کند و نشان می‌دهد که شاید شما بخواهید بعداً آن را هزینه بالاتر جایگزین کنید. گره‌ها یا تاجران در واکنش به این موضوع می‌توانند تراکنش را انتخاب یا رد کند. در این صورت، سایتی که با هزینه تراکنش 0 کار می‌کنند، می‌توانند منتظر بمانند تا تراکنش قبل از تأمین اعتبار با پرچم‌های  RBF تأیید شوند.

الکتروم

اگر شما کاربر الکتروم هستید، باید بدانید که الکتروم 2.7.1 یک گزینه برای استفاده از RBF برای تراکنش دارد. به قسمت Tool< Preferences< Fees< Enable Replace-by-Fee بروید. این کار یک گزینه جدید برای تب ایجاد می‌کند که از یک کادرانتخابی به نام «Replaceable» (با قابلیت جایگزینی) دارد،‌ در ارسال کوین‌ها،‌ این تیک را انتخاب کنید. تراکنش‌هایی که از این طریق ارسال شوند قابل‌جایگزین هستند. با کلیک راست می‌توانید «هزینه را افزایش دهید.» هنگام افزایش هزینه، می‌توانید تراکنش را نهایی کنید، این کار باعث می‌شود تا امکان مجدد افزایش هزینه وجود نداشته باشد.

نتیجه‌گیری

اگر تراکنش شما تأیید نمی‌شود، شاید به خاطر تعیین هزینه‌های پایین ماینر است. اولاً، مطمئن شوید که هزینه مایتر تعییت شده از حداقل هزینه tx (0.001) بالاتر است. در این صورت، با بررسی مرورگرهای بلوک مانند blockchain.info یا blockr.io مطمئن شوید که تراکنش به طور کامل در شبکه منتشر شده است. در صورتی که تراکنش در مرورگرهای بلوک نباشد و تأیید صفر بر روی کیف‌پول یا گره محلی باشد، در این صورت با coinb.in یک تراکنش را دوباره منتشر کنید که تا توسط یک گره دیگر برداشته و بازپخش شود. اگر تراکنش بازپخش شده باشد، باید منتظر بمانید مگر آن که از پرچم  Opt-in rbf استفاده کنید.

تراکنش یا توسط یک استخر ماینینگ دیگر برداشته یا حذف می‌شود و کوین‌ها به شما برگشت داده می‌شوند. تا به امروز، هیچ تراکنشی به طور کامل محو نشده است، کوین‌ها یا تأیید می‌شوند یا به فرستنده عودت داده می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید