آژیت تریپاتی، عضو تحریریه  CoinDesk و  مدیر اجرایی بایننس است. پیش از این ، وی به عنوان یکی از شرکای فینتک در ConsenSys و همچنین به عنوان یکی از بنیانگذاران بخش بلاکچین در PwC بریتانیا فعالیت می کرد.در این مقاله نظرات شخصی وی در رابطه با 4 روشی که از طریق آنها ویروس کوید19  توانسته بانک ها و قانون گذران را به سمت بازار کریپتو بکشاند،مطرح می شود:

  1. نفوذ به دنیای سیاست

جامعه رمزنگاری از چگونگی تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد و جامعه جهانی کاملاً آگاه بود.طی ماه های طولانی که رهبران سیاسی و سازمان بهداشت جهانی (WHO) از اعلام همه گیری جهانی خودداری کرده و اقدام محکمی در این رابطه انجام ندادند، بسیاری از افراد شناخته شده در توییتر کریپتو از جمله balajis @, @naval, @twobitidiot و دیگران پیش بینی کردند که دامنه فاجعه ووهان به زودی در سراسر جهان گسترش یافته و کل جهان را درگیر می کند.تقریباً سه ماه پس از اینکه اعضای جامعه کریپتو  به دنبال قرنطینه شدن مردم در ووهان چین ، در توییتر کریپتو ، در رابطه با شیوع  COVID-19  ابراز نگرانی کردند، سازمان بهداشت جهانی شیوع این ویروس را رسما اعلام کرد.  نخست وزیر بوریس جانسون در U.K ، پیشنهاد کرد که انگلیس باید رویکرد متفاوتی از سایر نقاط جهان در پیش بگیرد و باید به دنبال “مصونیت جمعی” باشد.Crypto Twitter و Reddit ادعاهای او را با جدیت به چالش کشیدند.

چنین تفاوت واضحی بین سهل انگاری های خطرناک جامعه فیات و پیش بینی های دقیق جامعه رمزنگاری، ناشی از  قدرت تفکر افرادی است  که به سمت کریپتو – جذب شده اند.، در واقع این ها افرادی هستند که از وضعیت موجود رضایت ندارند و بیشتر از اینکه بر اساس  احتمالات عمل کنند ،واقع گرا هستند.

از نظر تاریخی ، ورود اعضای جامعه رمزنگاری به محافل سیاسی آسان نیست. میان بازارسازانی که امروزه بازارها و اقتصادها را طراحی می کنند ، و شیفتگان بیت کوین که معمولا به صورتی غیر منطقی مباحث موجود در جامعه رمزنگاری را به چالش می کشند ، یک شکاف بسیار بزرگ وجود دارد. اکنون ، کسانی مانند Chamath Palihapitiya و Balaji Srinivasan در محافل سیاسی حضور پیدا کرده و چشم اندازهای ارزنده ای ارایه می دهند تا دیدگاهای موجود را به چالش بکشند و بحث های پیرامون کریپتو را تغییر بدهند.

  1. سرانجام بانک ها بیت کوین را پذیرفتند

غالبا قانون گذاران در سراسر جهان در ارایه مجوز به بانک ها جهت ورود به دنیای ارزهای رمزنگاری شده محتاط عمل می کنند. حتی در سوئیس ، جایی که بانک های رمزنگاری شده ایی  مانند SEBA و Sygnum  فعالیت می کنند نیز برخی مشکلات وجود دارد.همچنین در  آلمان ، جایی که بیش از 40 بانک به دنبال مجوز کریپتو بوده اند نیز مقررات سرمایه ایی بازل برای فعالیت در حوزه ارزهای رمزنگاری شده  ،محدودیت هایی را برای بانک های ایجاد می کند. این دیدگاه وجود دارد که عملکرد سیستم بانکی پس از بازل III (یعنی پس از 2009) بهبود یافته و مشکلات مربوط به آخرین بحران مالی حل و فصل شده اند.این بدان معناست که بانکها باید از پذیرش دارایی های ناآشنایی همچون  ارزهای دیجیتال خودداری کنند.

اکنون فشارهای مالی ناشی از  COVID-19 و بحران ریپو (repo) ، نشان داده است که بازل III و IV تنها توانسته است ریسک سیستماتیک  را از سیستم بانکی به سیستم بانکی در سایه منتقل کند. هریک از اعضای فدرال رزرو  از جروم پاول گرفته تا قهرمان سرمایه گذاری های  کلان یعنی ری دالیو، در برابر این اتفاق خود را کاملا بی تفاوت نشان دادند. این بی تفاوتی نسبت به تجدید نظر در مورد اعتماد ما به محاسبات ریاضیات پیچیده منجر می شود تا بدهی های کلان را پنهان کنیم و کلمه جادویی “کسری” را دوباره بر سر زبان ها بیندازیم.وقتی بانک ها به خاطر ثبات بلند مدت ترازنامه های خود به دنبال دارایی های کمیاب هستند ، بیشتر طلا را انتخاب می کنند اما تعداد قابل توجهی از آنها نیز طلای دیجیتالی – یعنی بیت کوین را انتخاب می کنند.

  1. بانکهای مرکزی OECD ،ارزهای دیجیتالی راه اندازی خواهند کرد

در ماه مارس ، یعنی یک ماه قبل از قفل شدن اقتصاد ایالات متحده ، بانک مرکزی انگلیس مقاله ای در مورد مزایای احتمالی CBDC های خرد منتشر کرد.همانطور که قبلاً نوشتم ، CBDC های خرد می توانند این ویژگی “کمک های مالی  کوچک” از سیستم های پرداخت الکترونیکی را در خود داشته باشند.اندکی پس از آن ، چند تن از نمایندگان ایالات متحده آمریکا با عجله سعی کردند یک دلار دیجیتال را در یک لایحه تصویب کنند.این تلاش و چند اقدام دیگر به نتیجه نرسید ، اما ناگهان “دلار دیجیتال” در دستور کار سیاست گذاران قرار گرفت.بنابراین   COVID-19 ، به همان اندازه که تاسف آور است ، ممکن است این یک اثر جانبی مثبت و دیجیتالی بزرگ نیز داشته باشد.

یکی از قویترین استدلال های سیاسی در مورد  CBDC های خرد این است که بانک ها ابزار اصلی سیاست های پولی و اعتباری هستند. در دسترس بودن  CBDC برای خانواده ها ممکن است بانک ها را در زمان بحران تضعیف کند.با این وجود ، این بحران نشان داده است كه سیستم بانكداری در تأمین اهداف اجتماعی خود – یعنی حفظ ثبات مالی و در نتیجه ارتقاء سطح رفاه اقتصادی مردم ، ناكارآمد است.صدراعظم ایالات متحده (وزیر دارایی) ریشی ساناک در تلاش بوده تا وامهای مودر نیاز برای کسب و کارهای کوچک را تأمین كند ، به این دلیل كه بانكها نتوانستند وجوه تعیین شده را به وام گیرندگان تحویل دهند.همانطور که گاردین به تازگی گزارش داده است ، از هر پنج شرکت تجاری ایالات متحده که رسماً برای وام های حمایتی دولت درخواست داده اند ، تنها یک شرکت موفق به دریافت بودجه اضطراری شده است.به نظر می رسد که این برنامه در اعطای وام های حمایتی به بنگاههای آسیب دیده،  به طرز حیرت انگیزی کند عمل کرده است.

انتظار می رود که این روند رکود بازارهای مالی و اقتصادی تا سه یا شش ماه آینده همچنان ادامه داشته باشد. اما جالب است بدانید که این ناتوانی بانک ها برای اعطای کمک های مالی به بنگاههای کوچک می تواند هزینه سیاسی سنگین و مستقیمی را به سیاستمدارانی مانند آقای سارناک و جانسون وارد کند.اگر این اتفاق بیفتد ، امیدواریم که حتی مخالفان CBDCهای خرد نیز به  این ایده به دیدی جدی تر نگاه کنند.حضور CBDCهای خرد همیشه معقول و منطقی بوده و اکنون بحران کووید 19 و نیاز به اعطای سریع و مستقیم کمک های مالی به  مردم ،این موضوع را ثابت می کند.

4- زیرساخت های بازار با این ارز جادویی ادغام خواهند شد

  مقررات کریپتو در هر نقطه از جهان  متفاوت بوده و در هر منطقه از دنیا براساس قوانین هر یک از کشور ها به صورتی متفاوت تعیین و تنظیم شده اند.این مشکل، برای یک طبقه از دارایی ها که برای انتقال فوری ، جهانی و  مبتنی بر اینترنت طراحی شده است ، می تواند همچون یک میدان مین عمل کند. در اروپای غربی ، جایی که اکثر کشورها در حال سبک و سنگین کردن  پنجمین بخشنامه پولشویی (5MLD) و تبدیل آن  به قانون هستند ، مقررات صدور مجوز و ثبت ، به شیوه ایی متفاوت در هر کشور اجرا می شوند.به عنوان مثال ، اسپانیا هنوز ارزهای رمز نگاری شده را به رسمیت نمی شناسد ، در حالی که آلمان اکنون رسماً ارزهای دیجیتال را به عنوان یک ابزار مالی توصیف می کند .همین امر نشان می دهد که قوانین MiFID اتحادیه اروپا ممکن است به زودی بازارهای ارزهای رمزنگاری شده را تحت کنترل خود بگیرند.در این صورت ممکن است تفاوت های بسیاری در کشورها به وجود بیاید به طوریکه برای فعالیت در حوزه کریپتو شاید لازم شود یک مدرک  دکترای قانون توییتر بگیریم.

 این عدم هماهنگی قانونی ممکن است برای بعضی از افراد فرصتهای جالبی ایجاد کند اما به طور کلی به صنعت کریپتو صدمه می زند . به هر حال این امر می تواند بر سر راه افراد خلاقی که قصد دارند کسب و کارهای کریپتویی خود را با مقیاسی جهانی راه اندزای کنند، موانع سختی ایجاد کند.

با وارد شدن بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به محافل سیاسی و قانونی  ،چنین استدلال می شود که  شیوع کووید 19 توانسته به این جریان سرعت ببخشد و اقدامات لازم جهت هماهنگ سازی  و یکپارچه سازی بازارهای فیات و کریپتو را تسریع کند.برخی از کارشناسان مانند کیتلین لانگ ، معتقدند چنین تغییری باعث می شود پول های نهادی بیشتری وارد صنعت کریپتو شوند.من معتقدم که اگرچه پریدن از روی دیوار  پول های نهادی به نفع صنعت ما خواهد بود ، اما آنچه مهمتر است این است که مسیر پول های الکترونیکی بدون مرز و نظیر به نظیر می تواند  کوتاه تر باشد. و در نهایت باید بگویم COVID-19 ، به همان اندازه که تاسف آور است ، ممکن است این یک اثر جانبی مثبت و دیجیتالی بزرگ داشته باشد.