بیت کوین معمولا با عنوان یک شبکه پرداخت ناشناس شناخته می شود. امّا در حقیقت، بیت کوین شفاف ترین شبکه پرداختی در کل جهان محسوب می شود. در همین حال، اگر بیت کوین به درستی استفاده شود، کاربر می تواند به میزان قابل قبولی حریم خصوصی خود را حفظ کند. همیشه به خاطر داشته باشید که این وظیفه شماست که برای حفاظت از حریم خصوصی خود روش های درست و مناسب را به کار ببرید.

درک ویژگی قابل ردیابی بودن بیت کوین

bitcoin privacy

میزان شفافیت در شبکه بیت کوین به قدری بالاست که بسیاری از افراد عادت ندارند با این سطح از شفافیت کار کنند. تمام تراکنش های بیت کوین عمومی و قابل ردیابی بوده و به صورت دائمی روی شبکه بیت کوین ذخیره می شوند. آدرس های بیت کوین تنها بخشی هستند که به ما می گویند که بیت کوین ها به چه جایی تعلق دارند و به به کجا فرستاده می شوند. این آدرس ها به صورت خصوصی توسط کیف پول هر کاربر ساخته می شوند. با این وجود، زمانی که این آدرس ها استفاده می شوند، در تاریخچه تمام تراکنش هایی که با آن ها تعامل داشته اند ثبت خواهند شد. همه می توانند موجودی و تمام تراکنش های هر آدرس را ببینند. از آن جایی که کاربران معمولا برای دریافت خدمات یا کالا باید هویت خود را فاش کنند، آدرس های بیت کوین نمی توانند کاملا ناشناس بمانند. از آنجایی که بلاک چین دائمی است، باید در نظر بگیرید چیزی که در حال حاضر قابل ردیابی نیست ممکن است در آینده قابل ردیابی باشد. به دلایلی که گفته شد، آدرس های بیت کوین فقط باید یک بار استفاده شوند و کاربران نباید آدرس های خصوصی خود را افشا کنند.

برای دریافت پرداختی ها از آدرس جدید استفاده کنید

bitcoin privacy

برای حفاظت از حریم خصوصی خود باید برای هر تراکنش دریافتی خود یک آدرس جدید استفاده کنید. علاوه بر این، شما می توانید از چند کیف پول برای مقاصد مختلف استفاده کنید. انجام این کار باعث می شود که شما هر تراکنش خود را از بقیه جدا کرده و امکان ردیابی و پیدا کردن ارتباط بین تراکنش ها را از بین ببرید. کسانی که برای شما پول ارسال می کنند نمی توانند سایر آدرس های بیت کوین شما را ببینند و نمی توانند بفهمند که شما با آنها چکار می کنید. نکته ای که گفته شد شاید مهم ترین توصیه ای است که در مورد بیت کوین باید در خاطر داشته باشید.

در فضای عمومی جانب احتیاط را رعایت کنید

bitcoin privacy

در خصوص حفظ حریم خصوصی، انتشار آدرس بیت کوین در هر فضای عمومی مانند وب سایت یا شبکه های اجتماعی کار اشتباهی است، مگر اینکه قصد جمع آوری کمک های مردمی و یا انجام پرداخت با شفافیت کامل را داشته باشید. اگر آدرس خود را در فضای عمومی منتشر می کنید به خاطر داشته باشید که اگر مبلغی را از آدرس خود به آدرس دیگر منتقل می کنید، آدرس های شما به تاریخچه سایر آدرس های عمومی شما آلوده خواهند شد. علاوه بر این، شما باید اطلاعات مربوط به خرید ها و تراکنش های خود را در هیچ جا منتشر نکنید. این اطلاعات می توانند به بقیه این امکان را دهند که آدرس های بیت کوین شما را شناسایی کنند.

آدرس آی پی شما می تواند لاگ شود

bitcoin privacy

از آن جایی که شبکه بیت کوین همتا به همتا (peer-to-peer) است، امکان شنود تراکنش ها و لاگ کردن آدرس آی پی آن ها وجود دارد. کاربران گره کامل تراکنش های کاربران را مانند تراکنش های خودشان منتقل می کنند. این یعنی پیدا کردن سورس هر تراکنش کار سختی است و هر گره بیت کوین ممکن است به اشتباه به عنوان سورس یک تراکنش شناسایی شود. هنگام کار با بیت کوین توصیه می شود که آی پی خود را با استفاده از ابزاری مانند تور مخفی کنید تا IP شما لاگ نشود.

محدودیت های سرویس های مخلوط کننده (Mixing services)

bitcoin privacy

برخی سرویس های آنلاین با نام سرویس های مخلوط کننده ارائه دهنده خدماتی هستند که در آن با استفاده از آدرس های مستقل بیت کوین مبلغ یکسانی دریافت و مجدد ارسال می کنند و بدین ترتیب، قابلیت ردیابی بین کاربران بیت کوین را مخلوط می کنند. باید در نظر داشته باشید که قانونی بودن استفاده از چنین سرویس هایی ممکن است بسته به هر حوزه جغرافیایی خاص متفاوت باشد. علاوه بر این، استفاده از چنین سرویس هایی نیازمند این است که شما به سرویس دهنده اعتماد کنید که دارایی شم را گم نکرده یا ندزدد و یا لاگ درخواست های شما را ذخیره نکند. اگرچه خدمات مخلوط کننده می توانند قابلیت ردیابی در مبالغ کم را از بین ببرند، استفاده از چنین سرویس های برای مبالغ بالا کاری مشکل خواهد بود.

بهبود حفاظت از حریم خصوصی در آینده

bitcoin privacy

برای بهبود حفاظت از حریم خصوصی پیش بینی می شود که در آینده توسعه های بیشتری صورت گیرد. به عنوان مثال، تلاش هایی برای API پیام های پرداختی در حال انجام است تا چند آدرس هنگام انجام یک پرداخت آلوده نشوند. تغییر آدرس های Bitcoin Core ممکن است در سایر کیف پول ها اجرا شود. رابط کاربری گرافیکی ممکن است بهبود یابد تا انجام پرداخت ها کاربر پسند تر شود تا افراد تشویق شوند که از آدرس های یکسان مجدد استفاده نکنند. سایر تحقیقات نیز برای افزایش سایر ویژگی های حفظ حریم خصوصی در حال انجام است، مانند امکان پیوستن به تراکنش های کاربران به صورت تصادفی.
منبع: Bitcoin.org