قیمت بیت کوین بسیار ناپایدار است و احتمال هرگونه افزایش ناگهانی و یا کاهش آن وجود دارد به طوریکه هر لحظه ممکن است این ارز دیجیتال قدرتمند ،چندین هزار دلار از ارزش خود را در عرض چند دقیقه از دست بدهد. به دلیل  کمبود فاندامنتال های ارزهای دیجیتال و یا هرگونه ارتباط آنها با اقتصاد واقعی ، این تغییرات معمولاً برای ناظران بازار ناشناخته هستند.مسئله دیگری که در رابطه با بیت کوین وجود دارد ، مربوط به  کدی است که بیت کوین از طریق آن ایجاد شده است: در واقع هر چند وقت یک بار ، فرمول حاکم بر نرخ ایجاد توکنهای جدید تغییر می کند.با نزدیک شدن به رویداد هاوینگ بعدی، حامیان بیت کوین و البته کسانی که نسبت به بیت کوین چندان خوش بین نیستند به بحث و گفتگو درمورد تأثیرات این رویداد بر ارزش آن می پردازند.

  1. بیت کوین از کجا آمده است؟

یکی از ویژگی های بیت کوین که باعث جذابیت آن شده است ، این است که خالق آن با یک نام مستعار یعنی ساتوشی ناکاموتو در کل جهان شناخته شده است.وی این ارز را  به عنوان یک دارایی مورد نیاز برای اقتصاد امروز خلق کرده است.هدف وی از خلق این ارز ،جلوگیری از فساد مالی در سیستم های پرداخت بوده است. بیت کوین توسط کسانی که بدان ها به اصطلاح ماینر گفته می شود، استخراج می شود.آنها از طریق محاسبات پیچیده کامپیوتری اقدام به تایید تراکنش ها در یک دفتر کل عمومی تحت عنوان بلاکچین کرده و از این طریق بیت کوین را استخراج می کنند.ماینر ها برای بدست آوردن توکن های تازه صادر شده به عنوان پاداش ایجاد بلاک جدید، با یکدیگر رقابت می کنند.

  1. هاوینگ بیت کوین چیست؟

رویداد نصف شدن پاداش ایجاد بلاک جدید به اصطلاح تحت عنوان رویداد هاوینگ شناخته می شود. طی این رویداد که هر چهار سال یک بار اتفاق می افتد – به طور دقیق تر ، بعد از ایجاد هر 210،000 بلاک معاملاتی،میزان پاداش دریافتی ماینرها به ازای ایجاد هر بلاک جدید کاهش یافته و به نصف می رسد. در زمان راه اندازی بیت کوین در سال 2009 ، ماینرها به ازای ایجاد هر بلاک جدید، پاداشی معادل  50 بیت کوین دریافت می کردند ، اما طی اولین رویداد هاوینگ در نیمه نخست سال 2012  این رقم به 25 بیت کوین کاهش یافت. رویداد هاوینگ دوم در2016  اتفاق افتاد و پاداش ایجاد هر بلاک جدید به 12.5 بیت کوین کاهش یافت.بر همین اساس طی رویداد هاوینگ سوم که در آینده ایی بسیار نزدیک رخ خواهد داد ،این مبلغ به 6.25 بیت کوین  کاهش خواهد یافت.

  1. مسئله چیست؟

صدور بیت کوین به چند دلیل محدود است.مهمترین دلیل این است که طبق پروتکل بنیانگذار آن ، فقط 21 میلیون بیت کوین وارد چرخه  خواهد شد.این مورد برای بسیاری از کسانی که فکر می کنند پول فیات (یعنی پولی که توسط دولت ها صادر می شوند) ، در صورت تولید بیش از حد ، ارزش خود را از دست می دهند، بسیار جذاب است.البته طرفداران بیت کوین چنین استدلال می کنند که صدور بیت کوین قطعا افزایش خواهد یافت.از طرفی رویداد هاوینگ به صورت دوره ایی از عرضه بیشتر بیت کوین جلوگیری می کند و اجازه نمی هد که عرضه  از تقاضا پیشی بگیرد و بدین ترتیب مانع ایجاد تورم می شود.از نظر سایر کارشناسان، هاوینگ می تواند نوعی هشدار برای مردم باشد تا برای خرید بیت کوین عجله کنند ، و همین امر می تواند نشان از عرضه کمتر به اضافه رشدی چشم گیری در قیمت باشد.

4- هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟

انتظار می رود که در ماه مه سال 2020 شاهد رویداد هاوینگ بعدی بیت کوین باشیم و این بدین معناست که در حال حاضر شمارش معکوس برای این رویداد بسیار مهم شروع شده است.به طور کلی ، پیش بینی تاریخ دقیق این رویداد، کار سختی است زیرا زمان لازم برای تولید بلاک های جدید بسته به برخی عوامل می تواند کاهش یافته یا سرعت بگیرد.بیشتر کارشناسان معتقدند که بیت کوین قبل از رسیدن به رقم  21 میلیون در حدود سال 2140 ، شصت و چهارمین هاوینگ خود را تجربه خواهد کرد و از آن به بعد، این رویداد دوره ایی متوقف می شود.هنگامی که این اتفاق بیفتد ، ماینرها دیگر نمی توانند هیچ گونه پاداشی در قبال ایجاد بلاک جدید دریافت کنند ؛بنابراین انتظار می رود که در قبال مدیریت معاملات اقدام به دریافت کارمزد کنند، درست مانند آنچه که شرکت های کارت های اعتباری انجام می دهند .

  1. آیا رویداد هاوینگ همیشه به افزایش قیمت بیت کوین منتهی می شود؟

این یک بحث داغ است. با توجه به روندهای گذشته انتظار می رود که بعد از رویداد هاوینگ بعدی نیز قیمت بیت کوین افزایش یابد. چون  در سال 2012 ، بیت کوین در طی 12 ماه پس از رویداد هاوینگ ، توانست به رشدی حدود 8000٪ برسد ، و همچنین بعد از هاوینگ سال  2016  شاهد رشد 1000درصدی بیت کوین بودیم.از طرف دیگر ، کارشناسان بدبین معتقدند که در بهترین حالت ، قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ رشدی سطحی خواهد داشت.هاوینگ دوم در حالی صورت گرفت که بیت کوین وارد یک دوره صعودی شده بود و به طور همزمان با عرضه عمومی اولیه این ارز، بیت کوین با رشد چشم گیری مواجه شد چون  بسیاری از افراد به خرید بیت کوین روی آوردند.

پل دونووان ، اقتصاددان ارشد مدیریت ثروت جهانی UBS ، می گوید هر کسی که با ساختار بیت کوین آشنا است ، از روند هاوینگ نیز  آگاه است ، اما سرمایه گذاران “ساده لوحی” هستند که با این رون چندان آشنا نیستند  – بنابراین بعضی از آنها ممکن است متقاعد شوند که به خاطر رویداد هاوینگ باید بیت کوین بخرند.از سویی دیگر ، تحلیلگران Canaccord Genuity می گویند که رویداد هاوینگ دارای یک مؤلفه روانشناختی معنادار است که ممکن است همچنان بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد.

  1. ماینرها چگونه تحت تأثیر قرار می گیرند؟

استخراج بیت کوین به انرژی زیادی نیاز دارد ، هم برای انجام محاسبات و هم برای خنک کردن کامپیوتر هایی که آنها را انجام می دهند. به همین دلیل است که ایستگاه های استخراج بیت کوین اغلب در مناطق دورافتاده جهان مانند مغولستان که برق ارزان قیمت دارند، قرار دارند.هزینه استخراج بیت کوین بسته به هزینه تجهیزات ، برق و زمین و ساختمان  مورد استفاده برای نصب تجهیزات سخت افزاری می تواند بین 3500 دلار تا 3500 دلار یا بیشتر باشد. رقابت در بین ماینرها رو به افزایش است ، به طوریکه شماری از ماینرهای کوچکتر از میدان به در می شوند. پنج واحد ماینینگ مستقر در چین اکنون تقریبا نیمی از کل توان محاسباتی در شبکه بیت کوین را کنترل می کنند.

  1. اگر من بیت کوین داشته باشم بعد از هاوینگ چه چیزی برای من تغییر خواهد کرد؟

بد نیست بدانید  که هر گونه تغییری در قیمت بیت کوین می تواند سرمایه شما را بیشتر کرده و یا آن را کاهش بدهد. اما غیرممکن است بدانید که چه میزان از تغییرات به طور مستقیم با رویداد هاوینگ مرتبط هستند.

  1. آیا فورک بیت کوین مشابه هاوینگ است؟

خیر! فورک زمانی اتفاق می افتند که برخی از اعضای انجمن بیت کوین تصمیم می گیرند تغییری در نرم افزار توکن ایجاد کنند که این کار  اغلب برای ارتقاء عملکرد آن انجام می شود. اگر این تغییر توسط کل جامعه تایید شود ،فورک یا انشعابی ایجاد نمی شود. اما اگر توسط بخشی از گروه های درون جامعه بیت کوین مورد استفاده قرار گیرد ، تبدیل به یک انشعاب یا ارز فرعی می شود. به طور معمول ، این ارزهای فرعی یا منشعب با یک نام و ویژگی جدید منتشر می شوند اما اغلب تحت عنوان ارزهای فرعی بیت کوین شناخته می شوند.پس از اینکه برخی از فورک ها توانستتد با موفقیت عمل کرده و برای دارندگان خود سود ایجاد کنند، محبوب تر شدند.  Bitcoin Cash از برجسته ترین انشعابات بیت کوین است. این ارز با  “هارد فورک ” خود  در سال 2017 از بیت کوین جدا شد و غوغایی به پا کرد به طوریکه ده ها تیم توسعه دهنده  نرم افزار ، به دنبال به دست آوردن کد کامپیوتر اصلی بودند تا بتوانند سود بیشتری کسب کنند.