کریستین شمیل،مدیرعامل Web Shield، توضیح می دهد که چگونه خریداران و ارائه دهندگان خدمات پرداختی (PSP) می توانند مخاطرات حوزه کریپتو را برای رشد و پیشرفت بیشتر ، مدیریت کنند. اگرچه قیمت بیت کوین نسبت به  20،000 دلار دسامبر 2017 افت زیادی کرده است ، اما هنوز هم می توان گفت مبادله ارزهای دیجیتال دارای مخاطرات تجاری بسیار زیادی است.به گزارش وب سایت CoinSchedule ، در شش ماهه نخست سال 2019 بیش از 2.5 میلیارد دلار از حدود 150 توکن جدید جمع آوری شده است.

کریپتو کارنسی عبارت است از یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز که از روش رمزنگاری برای امنیت آن استفاده می شود و غالبا از بلاکچین، به عنوان یک دفتر کل جهت ثبت مبادلات استفاده می کند.در واقع ارزهای دیجیتال پیش فرض های موجود در مورد پول را به چالش می کشند.آنها نه به بانک ها نیاز دارند و نه به عنوان واسطه های مورد اعتماد در معاملات مالی فعالیت می کنند.طرف های اصلی درگیر در فروش یا خرید ارزهای دیجیتال ، هیچ تفاوتی با شبکه های پرداختی استاندارد ندارند.مشتریان می توانند کالاها یا خدمات مورد نظر خود را از یک صرافی کریپتو خریداری کنند.این طرف های معامله به ترتیب توسط یک صادرکننده و پذیرنده که بر اساس قوانین مربوط به شبکه های پرداختی عمل می کنند، پشتیبانی می شوند .

کریپتو کارنسی، یک پول جدید

ارزهای دیجیتال،عملکردی مشابه پول سنتی داشته و به عنوان ابزاری جهت مبادله ، واحد حساب و ذخیره ارزش البته به صورت دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرند.ارزهای دیجیتال در اکثر کشورها و از طریق انتقال مستقیم مبادله می شوند.شفافیت ، عدم وجود واسطه ها و برخورداری از زیرساخت های مرکزی و البته هزینه های کمتر، از جمله ویژگی هایی هستند که بازار کریپتو کارنسی را کارآمدتر می کنند.در یک گزارش 2015 FATF آمده است که: “این ارز های مجازی پتانسیل بهبود کارایی سیستم های پرداختی و کاهش هزینه های پرداخت و انتقال وجه را دارند.”

نظر پارلمان اروپا این است که :”معاملات با استفاده از ارزهای مجازی می توانند ارزان تر ، سریع تر ، ایمن تر و شفاف تر باشند.” پارلمان اروپا در سال 2016 ادعا کرد که :” ارز مجازی یک مورد کلاسیک است که در آن فرصت ها و خطرات در هم تنیده شده اند.”

در واقع ویژگی” غیر قابل فسخ بودن” معاملات می تواند خطر کلاهبرداری را افزایش بدهد. از طرفی مجرمان از امکان عدم ردیابی نسبی این گونه ارزها برای کسب درآمد از طریق جرایم مالی ، پولشویی و تأمین مالی تروریسم ، استفاده می کنند. اگرچه ممکن است ارزهای دیجیتال برای فعالیت های غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرند ، اما تأثیر کلی این ارزها در مقایسه با معاملات نقدی هنوز هم کم است.به گفته بلومبرگ ، کمتر از یک درصد از معاملات بیت کوین در سال 2019 در دارک وب (dark web) هزینه شده است.

در مورد بیت کوین ، می توان گفت که بلاکچین یک دفتر کل عمومی از هر معامله ارائه می دهد که در ترکیب با سیاست KYC (مشتری ات را بشناس)، می تواند عملکرد چک های ضد پولشویی را بهبود بخشد.

مخاطرات مربوط به مدیریت رابطه میان مشتری و کسب و کار

تحقیقات خوب،کلید موفقیت در ایجاد یک رابطه مناسب میان تجار و ارزهای دیجیتال است.به پذیرندگان و PSP ها توصیه می شود تا در مورد تجار و  اکسچنج ها ابتدا خوب تحقیق کنند.اما آیا در مورد حساب های هک شده ، کیف پول های سرقت شده یا عرضه عمومی اولیه ارز ها (ICO) نیز هشدار داده شده است؟ چگونه می توان از بروز این موارد جلوگیری کرد؟ آیا اینگونه موارد کلاهبرداری محسوب می شوند؟فعالیت های معامله گران قبل از لانچ ارزهای دیجیتال نیز می تواند یک شاخص ریسک قوی باشد.قبل از هر چیز از خودتان بپرسید که آیا این نخستین سرمایه گذاری آنها است؟ و اینکه آیا افرادی که پشت این کسب و کارها  قرار دارند در حوزه های دیگر ، مثلا در باینری آپشن(binary option) ،کلاهبرداری کرده اند؟

بررسی وب سایت معامله گران و همچنین بررسی و تحلیل ردپای آنلاین آنها  بسیار مهم است ،زیرا بیشتر مشاغل ،تبلیغات خود را صرفاً در فضای مجازی و از طریق فوروم های آنلاین و شبکه های اجتماعی انجام می دهند.گذشته از آن که تجار آینده نگر می بایست  KYB را در چشم انداز خود در نظر بگیرند،پذیرندگان و PSP ها نیز باید اطمینان حاصل کنند که مراحل KYC مشتری نهایی به درستی انجام می شوند. پروسه احراز هویت و تأیید مشتری بسته به قوانین مربوطه می تواند در زمان ثبت نام یا اولین سپرده گذاری انجام شود. احراز هویت معمولاً فقط در صورت انتقال پول فیات به ارزهای دیجیتال لازم است.پس از آن ، استفاده از ارزهای دیجیتیال برای طرفین درگیر به صورت ناشناس امکان پذیر است،زیرا خریدار و فروشنده در طول معامله به طور مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند.

شکستن چهارچوب های سیستم های پرداختی

مستر کارت (Mastercard)، ارزهای دیجیتال را به برنامه BRAM خود افزود و از تاریخ 12 اکتبر 2018 ثبت نام بازرگانان موجود و همچنین بازرگانان جدید ارزهای دیجیتال را الزامی کرد. پذیرندگان به عنوان بخشی از فرآیند ثبت نام می بایست موارد زیر را ارایه دهند:

  • مدارک و مجوزهای قانونی:از جمله نسخه ایی از ثبت نام بازرگانان و همچنین نسخه ایی از مجوز آنها برای فعالیت در کشوری که ارز دیجیتال را در آن مبادله می کنند و یا به دارندگان کارت تحویل می دهند.
  • نظریه حقوقی (Legal opinion): ارایه نظریه حقوقی از یک موسسه حقوقی معتبر درباره فعالیت و کسب و کار بازرگانان الزامی است.
  • کنترل های مؤثر (Effective controls): ارایه  مدارک و گواهی های طراحی شده به منظور حفظ سیستم های بازرگانی در محدوده قانونی.
  • اطلاع رسانی در مورد تغییرات : اطلاع رسانی به مسترکارت در طی 10 روز در رابطه با هرگونه تغییر در اطلاعاتی که قبلاً در مورد قوانین ، فعالیت های تجاری و سیستم ها ثبت شده اند.
  • پذیرش مسئولیت ها : تأیید اینکه پذیرنده، معاملات محدود را برای مجوز قبول نمی کند.

برآورده کرن این شرایط می تواند برای پذیرندگان و PSP ها دشوار باشد.این تا حدی به این دلیل است که هنوز هیچ رویکرد جهانی ثابتی منطبق با ارزهای دیجیتال یا ICO ها وجود ندارد.در  برخی از کشور ها به صورت آشکارا،هرگونه فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده اند.برخی از کشور ها نیز  شهروندان خود را از انجام فعالیت های مربوط به حوزه ارزهای دیجیتال در داخل منع می کنند،اما به آنها  اجازه می دهند تا اینگونه فعالیت ها را در خارج از مرزها انجام دهند.برخی دیگر برای فعالیت مؤسسات مالی در جهت تسهیل معاملات ارزهای دیجیتال، محدودیت هایی اعمال می کنند.پذیرندگان و PSP ها باید هرگونه تغییر در قوانین مربوط به معاملات ارزهای دیجیتال را مد نظر قرار دهند، و در عین حال نیز باید بر فعالیت تجار و بازرگانان خود نیز نظارت داشته باشند.الزامات قانونی پیچیده می تواند مدیریت رابطه میان مشتری و کسب و کار و همچنین فعالیت بازرگانان در حوزه کریپتو را به یک کار دلهره آور تبدیل کند.خوشبختانه،حضور ارائه دهندگان خدمات می تواند کمک کننده باشد. به عنوان مثال،راه حل نظارت قانونی Web Shield در ارتباط با موسسات حقوقی در سراسر جهان می تواند فشار وارده بر پذیرندگان و PSP ها را کاهش دهد.