پیش بینی شش کاربرد برتر تکنولوژی بلاک چین که انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ اجرایی شوند

 

امروزه تکنولوژی بلاک چین پرآوازه ترین دوران خود را سپری می‌ نماید. از سال ۲۰۰۸، یعنی درست پس از خلق بلاک چین، این تکنولوژی دیجیتالی هر روزه بیشتر و بیشتر شناخته شد. در ابتدا افراد حرفه ای و اهالی تکنولوژی، و پس از آن افراد و شرکت های صنعتی به آرامی با فناوری بلاک چین آشنا شدند.

بطور قطع کاربرد اصلی بلاک چین در حوزه کریپتوکارنسی ها است. کریپتوکارنسی های بیت کوین (BTC)، لایت کوین (Litecoin)، اتریوم (ETH)، معروف ترین و محبوب ترین ارزهای دیجیتالی ای به حساب می آیند که امروزه صنعت مالی را به لرزه درآورده اند. کریپتوکارنسی ها ارزهایی سریع، امن و ضد تورم هستند. اما هنوز هم مشکل نوسانات (قیمتی) در کریپتوکارنسی ها به طور کامل حل نشده است.

بلاک چین ها غیر از آنکه جایگزینی برای پول هستند، در عین حال کاربردهای دیگری نیز دارند. برای مثال برخی از شرکت ها شروع به استفاده از بلاک چین در محصولات و زنجیره تامین خود نموده اند. برخی دیگر از شرکت ها نیز به منظور کنترل شبکه کارمندان خود، بلاک چین را در سیستم خود جای داده‌ اند. کاربردهای بلاک چین در صنعت هر روز افزایش می یابد. اما نکته اصلی اینجاست که کاربردهای بلاک چین بیشتر از آن است که بتوان همه آنها را در یک نگاه دید. اما امروز همینطور که وارد سال ۲۰۲۰ (و روزگار تکنولوژی های دیجیتالی) می شویم، کاربردهای بلاک چین برجسته تر شده و بیشتر نمایان می شوند. 

در این مقاله، شش کاربرد برتر تکنولوژی بلاک چین که انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ اجرایی شوند و مورد استفاده قرار گیرند، بررسی شده است.

نیاز به آشنایی با موارد کاربردی بیشتر

شاید به نوعی مباحث مطرح شده در این گفتار تکراری باشد، اما صنعت بلاک چین در بحث موارد کاربردی آشکار، در واقع بسیار فقیر است. این بدان معنی است که هنگام مواجهه با تکنولوژی بلاک چین، حقیقتا کارآفرینان و شرکت های تجاری، به کاربردهای دیگر این فناوری توجهی نداشته و مستقیماً به دنبال استفاده از بلاک چین در کریپتوکارنسی ها هستند. این مطلب نیز این دلیل رخ می دهد که کاربردهای دیگر بلاک چین هنوز شناخته شده نیستند.

در سال ۲۰۲۰، ممکن است از روش های تعریف شده جدیدی برای بکارگیری فناوری بلاک چین، به عنوان یک سیستم برتر در میان “سیستم های دیتابیسی” استفاده شود. علاوه بر آنکه در سال ۲۰۲۰، این موضوع یک نیاز محسوب می شود، یک امر واجب نیز می باشد. البته برخی دیگر از نمونه های نه چندان برجسته از کاربردهای بلاک چین نیز وجود دارد، که مطالب بیان شده در این مقاله را نقض نمی کنند. مطمئنا امسال می بایست کاربردهای بیشتری از این تکنولوژی را شاهد باشیم.

صنعت بازی های کامپیوتری و بلاک چین

دنیای بازی های کامپیوتری و بازی های آنلاین کازینویی به اندازه ای گسترش یافته اند، که یک صنعت می تواند رشد داشته باشد. این رشد به گونه ای است که یکی از آنها توانسته به درآمد سالانه نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار دست یابد، و درآمد دیگری ۹۴ میلیارد دلار در یک سال بوده است. عظمت و گستردگی این صنایع می تواند شرکت های استارتاپی فعال در صنعت بلاک چین را به خود جذب نماید.

برای مثال، تکنولوژی Evolution Gaming الزاماً یک مرکز بازی های زنده (live) است که به مشتریان اجازه می دهد تا بازی های سنتی را از منزل خود به طور زنده دنبال کنند. در حال حاضر این تکنولوژی از فناوری بلاک چین، و به خصوص از بیت کوین، به عنوان یک روش امن تر و ساده تر در پلتفرم پرداخت های خود استفاده می نماید.

اما این کاربردها تنها در بخش بازی های آنلاین خلاصه نمی شوند. بازی های کامپیوتری نیز می توانند پتانسیل بسیار بالاتری نسبت به بازی های آنلاین داشته باشند. همانطور که در بازی های معمول دیده اید، تعداد بسیاری از شرکت های سازنده این بازی های کامپیوتری، ویژگی های (بخش ها) خاص درون بازی را عمدا برای عموم بازیکنان بازی قفل می کنند، تا بازیکن مجبور به خرید این ویژ گی‌ها از شرکت شوند. اما بسیاری از بازیکنان راضی به خرج کردن پول زیاد برای خرید اسکین، تفنگ و دیگر المان های موجود در آن بازی، نیستند.

تکنولوژی بلاک چین می تواند برای تولید “توکن های داخلی” این بازی ها گزینه مناسب باشد. توکن هایی که به بازیکنان اجازه می دهد تا خریدهای اضافه داشته باشند. همانطور که شما نیز می دانید، کریپتوکارنسی ها بوسیله پروسه “ماینینگ” تولید می شوند. ماینینگ، پروسه ای است که برای تولید توکن های جدید از قدرت کامپیوتر و برق استفاده می کند. با استفاده از روشی مشابه، بازیکنان و سازندگان بازی های کامپیوتری می توانند سود بسیار بالایی کسب نمایند. این کار به هر دو طرف این اجازه را خواهد داد که بتوانند توکن های بازی را به پول واقعی تبدیل کنند.

توسعه روز افزون بانک های مرکزی ارز دیجیتالی (CBDCs)

یکی از نکاتی که در صنعت بلاک چین به وضوح دیده می شود، عدم تمایل و سرمایه گذاری درست دولت ها در صنعت بلاک چین است. این موضوع دست کم در مورد اکثر دولت های جهان صدق می کند. کشورهایی هستند که استفاده و تبدیل کریپتوکارنسی ها را به طور کامل ممنوع کرده اند. در عوض کشورهای دیگری هم وجود دارند که بکارگیری کریپتو را به شرکت ها و بخش های خصوصی محدود نموده اند.

اگرچه زمانی که رقابت در بخش‌ خصوص بالا گرفت، و درست از وقتی که دولت ها شاهد افزایش پتانسیل کریپتوکارنسی ها و استیبل کوین ها بوده اند، همگی آنها تصمیم به راه اندازی و ساخت کوین های شخصی و اختصاصی گرفته اند.

این درست همان زمانی است که ایده تاسیس بانک های مرکزی ارز دیجیتالی (CBDCs) شکل گرفت و متولد شد. در میان مزیت های مشهود بلاک چین، دولت ها از اثرات این تکنولوژی در افزایش سرعت، امنیت و سادگی سیستم و نیز بالاتر رفتن بازدهی و صرفه جویی در منابع بسیار راضی ه‍ستند.

برای مثال به عنوان آخرین تحولات صورت گرفته در زمینه کریپتوکارنسی ها، می توان به پیشرفت کشورهای چین و ونزوئلا برای راه اندازی ارزهای دیجیتالی اختصاصی خود نام برد. اگرچه، با شروع سال ۲۰۲۰، باید منتظر بود و دید که چه کشورهای جدیدی حاضر هستند در این راه گام بردارند و دوباره چه هیاهویی بپا خواهد شد.

امید برای رسیدن به امنیتی بالاتر

یکی دیگر از جنبه های امید بخشی که به واسطه ظهور تکنولوژی بلاک چین و عرضه بیت کوین به وجود آمد، درجه امنیت بسیار بالایی بود که این ارزها در خود داشتند. از ابتدا قرار بود تا این فناوری های نوآورانه از طریق سیستم کریپتوگرافی، در برابر حملات سایبری مختلف از کاربران خود محافظت کنند.

اگرچه، همیشه دنیای واقعیت از آنچه در ابتدا ترسیم شده بود خود را بسیار خشن تر نشان می دهد. فقط در سال ۲۰۱۹ بوسیله حملات سایبری، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار از صرافی های مختلف کریپتوکارنسی به سرقت رفته است. البته احتمال زیادی وجود دارد که به دلیل وجود هک های گزارش نشده آمار سرقت های سایبری بیش از این رقم باشد. براساس توضیحات کارشناسان کریپتوکارنسی، از لحاظ مسئله حفاظت سایبری، تکنولوژی بلاک چین در مقایسه با همتایان خود مزیت ذاتی خاصی ندارد. برخی از این افراد مدعی هستند که در پاره ای از بخش ها نیز این تکنولوژی ضعیف تر از باقی عمل می کند.

حالا در سال ۲۰۲۰، بسیاری از کارشناسان این حوزه اعتقاد دارند و یا می خواهند باور داشته باشند که نسخه های جدید کریپتوگرافی بسیار بهتر از نسخه های قبلی آن عمل خواهند کرد.

چین تنها به فکر رشد در حوزه بلاک چین است

در یکی از پاراگراف های این مقاله درباره فعالیت‌ های کشور چین توضیحات مختصری داده شد. اما برای ادای مطلب، می بایست یک بخش کامل و ویژه را به فعالیت های این کشور در صنعت بلاک چین اختصاص داد. دلیل آن نیز در رفتار بسیار هوشمندانه و حتی جنگ طلبانه دولت چین در مقابل مسئله کریپتوکارنسی ها و فناوری بلاک چین است.

در چین، از یک سو می بینیم که بانک مرکزی RMB در حال توسعه ارز دیجیتالی اختصاصی خود می باشد، و از سوی دیگر نیز شاهد آن هستیم که دولت مبادلات ارزهای کریپتو ای را که در کشور فعالیت می کند، سخت تر می کند. شاید اگر بتوانیم این استدلال ها را در مقابل هم قرار دهیم، رابطه محکمی را در پس این تضاد خشک دریابیم.

البته برای رسیدن به نتیجه عادلانه، یک دلیل منطقی وجود دارد. دولت چین در یک‌ حرکت تهاجمی برای توسعه و تحکیم جایگاه ارز دیجیتالی اختصاصی خود، اقدام به سخت گیری در بخش خصوصی می نماید. مخصوصا که در این مدت بیت کوین با مخالفانی نیز در چین روبر شده است. از آنجا که قیمت بیت کوین گاهی شاهد نوسانات عجیب و غریبی بوده است، دولت چین هم دوباره تصمیم گرفته است تا این کریپتوکارنسی محبوب را دست کم در کشور چین بی رونق و منقرض سازد.

بازگشت بیت کوین!

همانطور که در بخش آغازین این مقاله نیز اشاره شد، در آینده، این روند شامل بخش های دیگری به غیر از جنبه مصرف مالی تکنولوژی بلاک چین خواهد بود. اما هنوز هم این جنبه از فناوری بلاک چین به دلیل روند ویژه خود در صنعت، بسیار حائز اهمیت است.

در اینجا لازم است قدری نیز پیرامون بیت کوین و بازگشت مجدد آن به بازار صحبت شود. در آغاز کار بیت کوین، زمانی که این کریپتو ساخته شد، تقریباً هیچ کسی از وجود آن مطلع نبود، و تمام ویژگی ها و خصوصیات ذاتی آن ناشناخته و بی استفاده مانده بود. برای چندین سال متوالی، بیت کوین در جهت دستیابی به محبوبیت و پذیرفته شدنش در سطح دنیا تلاش می کرد. حتی در آن زمان مواردی بودند که دو پیتزا را به مبلغ ۱۰,۰۰۰ بیت کوین می خریدند.

بعد از گذشت آن دوران عزلت نشینی، بیت کوین به قدری محبوبیت یافت که در یک‌ دوره، در اواخر سال ۲۰۱۷، قیمت آن به ۲۰,۰۰۰ دلار نیز رسید. از آن زمان به بعد،. قیمت بیت کوین نوسانات بسیار زیادی را تجربه کرده است. سرانجام قیمت بیت کوین در حدود ۷۰۰۰ دلار ثابت ماند. اما نکته قابل توجه در اینجا است: برای مدت دو سال قیمت بیت کوین در یک نقطه ثابت شده بود، و بدین ترتیب نیز کم کم از توجه مردم به این کوین محبوب کم شد.

حال با شروع سال ۲۰۲۰، اخبار جدیدی درباره پروژه هایی که در آنها از بیت کوین استفاده می شود به گوش می رسد. و به نظر می رسد مردم نیز برای این پروژه ها، از خود اشتیاق نشان می دهند. برای مثال، برخی از کارشناسان بیت کوین را به شدت برای توسعه آفریقا مهم می دانند. أنها وعده داده اند که این قاره را در صف مقدم اقتصاد جهانی وارد نموده و آن را به یکی از قطب های اصلی تولید کریپتوکارنسی ها در دنیا مبدل سازند.