بلاک چین و ارز دیجیتال در خیریه از تامین آب تمیز گرفته تا بازسازی کلیسای نوتردام

تکنولوژی‌ای که از ارزهای دیجیتالی پشتیبانی می‌کند به تدریج وارد بخش خیریه شده است که ظاهراً شفافیت و اعتماد بیشتری را در این صنعت ارائه می‌دهد. به ویژه با توجه به کاهش اعتماد مردم به سازمان های خیریه که به دلیل نگرانی فزاینده است که درباره چگونگی خرج پول‌های جمع‌آوری شده توسط خیریه ها دارند.

پروژه‌های دولت‌ها و بلاک چین فضای خیریه را در بر می‌گیرند. دولت‌ها در سراسر جهان علاقه فزاینده‌ای  را به گسترش بلاک‌چین و پذیرش و به کارگیری ارز دیجیتال برای خیریه نشان داده اند، هرچند تعداد کمی از آنها مقررات واضحی را نسبت به این نوع ارز در سطح قانونی اجرا و پیاده سازی کرده اند.

اخیراً جزایر ویرجین بریتانیا که کشوری خارج از ممالک متحده بریتانیا در Carribean است با شرکت بلاک چین Lifelab.io برای راه اندازی و معرفی یک ارز دیجیتال جایگزین با توانایی زیرساخت پرداخت ها همکاری کرد. برای شهروندان در کل شبکه جزایر خود و برای اطمینان از اینکه شهروندان می‌توانند همچنان به خدمات و کالاهای ضروری در صورت وقوع بحران بشردوستانه دستیابی داشته باشد

Andrew Fahie نخست وزیر وزیر دارایی جزایر ویرجین بریتانیا گفت که ابتکار مالی مبتنی بر بلاک چین برای ملت و اقتصاد ما در زمان مهمی به وجود آمده در حالیکه خاطره بلایای طبیعی اخیر در ذهن و قلب ما تازه باقی می مانند و فشار برای افزایش کارایی اقتصادی همچنان رو به افزایش است.

شهردار سئول پایتخت کره جنوبی یک برنامه پنج ساله برای توسعه صنعت بلاک چین در این شهر را در اکتبر گذشته ارائه داد. این پروژه تحت عنوان “شهر بلاک چین سئول” شامل شماری از اقدامات برای ترویج و توسعه ابتکار ها و آموزش های مربوط به بلاک چین در این شهر از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ می شود.

سپتامبر گذشته، وزارت امور مدنی چین برنامه هایی برای اجرای بلاک چین به عنوان بخشی از بازسازی سیستم پیگیری خیریه خود نشان داد. برنامه چهارساله MCA تا سال ۲۰۲۲ به طور متمایزی تعهداتی برای بررسی استفاده از تکنولوژی بلاک چین در کمک‌های خیرانه، پیگیری خیریه، مدیریت شفاف و جاهای دیگر دارد.

مقامات و مسئولین در نظر دارند که یک سیستم جمع آوری اطلاعات با همکاری سازمان خیریه ایجاد کنند و قدرت، شفافیت و اعتماد عمومی به انتشار اطلاعات و خدمات جستجو را افزایش دهند. این طرح تاکید کرد که بخش فناوری بلاک چین برای تکمیل دور جدید ارتقاء برنامه خیریه چین انتخاب شده است.

در سال های اخیر تعدادی از سازمان هایی که بر ارز دیجیتال و بلاک چین تمرکز کرده‌اند_از معروف ها گرفته تا آنهایی که به تازگی به وجود آمده اند_ و همچنین به صنعت خیریه وارد می شوند دیده شده‌اند. در همین اواخر اخبار منتشر کرد که یک کمپین خیریه به نام Airdrop Venezuela که برای امکان انتقال مستقیم یک میلیون دلار کمک مالی به شهروندان کشور به صورت ارز دیجیتال به وجود آمده است. ۶۰۰۰۰ افراد ذینفع تایید شده را ثبت نام کرد و ۲۷۲ هزار دلار پول جمع کرد.

پروفسور Steve Hanke رهبر کمپین، تاکید کرد که هدف پروژه نشان دادن نحوه استفاده از ارز دیجیتال توسط سازمان‌های امدادی در سطح جهان برای دریافت بودجه ها به شکل ایمن و شفاف و کمک به افراد نیازمند است. از آنجا که این کشور در حال دست و پنجه نرم کردن با بحران سیاسی و اقتصادی جاری است، گزارش شده است که حجم مبادلات بیت کوین(BTC) در ونزوئلا در فوریه امسال به اوج خود رسیده است.

در ایالات متحده، ابتکار بلاک چینBail شروع به استفاده از ارز دیجیتال جمع آوری شده در خیریه برای کمک به مردم برای بیرون رفتن از حبس ابد اعمال مهاجرت و گمرک ایالات متحده(ICF) در نوامبر گذشته کرد.

ICF یک آژانس اجرای قانون در دولت فدرال ایالات متحده است که ماموریت آن نظارت بر جرایم فرامرزی و مهاجرت غیرقانونی است.

بلاک‌چین Bail هدفی را برای کمک به مهاجران متهم برای پرداخت وثیقه خود با پول جمع شده از طریق ماینینگ ارز دیجیتال قرارداد. این ابتکار برنامه ای را منتشر کرد که بخش کوچکی_از ۱۰ درصد به صورت خودکار تا ۵۰ درصد به صورت اختیاری_ از توان محاسبه کاربران برای ماینینگ moner(XMR) که احتیاج به یک بار نصب دارد را مصرف می کند.

صرافی ارز دیجیتال پیشروی بایننس در ماه فوریه گفت که بازوی خیرانه آن، موسسه خیریه بایننس(BCF)_ که برای اولین بار در اکتبر سال ۲۰۱۸ معرفی شد_ کمپین خیریه خود با نام “ناهار برای کودکان” در پایتخت اوگانداما کامپالا را آغاز کرد. بر اساس این برنامه، این سازمان در نظر دارد که در طی کل سال ۲۰۱۹ برای بیش از ۲۰۰ دانش‌آموز و کارکنان مدرسه دو وعده غذا در روز فراهم کند.

در اواخر سال ۲۰۱۸،BCF کانال جمع آوری کمک‌های مالی جدیدی در برنامه کمک‌های اهدایی بلاک‌چین خود افتتاح کرد. این برنامه برای حمایت از بیماران مبتلا به سرطان من کودکان محروم در Malta و Gozo اجرا می‌شود.

Biron Armstrong کارشناس تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال Coinbase در ماه ژوئن گذشته معرفی یک ابتکار خیرانه با نام GiveCrypto.org برای توانمند کردن افراد از نظر مادی به وسیله توزیع ارز دیجیتال به صورت جهانی را اعلام کرد.

GiveCrypto.org قصد دارد وجوهی را از صاحبین ارز دیجیتال جمع آوری کرده و به مقدار های کوچک برای افرادی که در بازارهای در حال ظهور و توسعه هستند به ویژه برای کسانی که در بحران‌های مالی به سر می برند پخش و توزیع کند.

یک موسسه خیریه بیت کوین به نام Pineapple Fund که توسط یک اهدا کننده ناشناس تاسیس شده است در سال ۲۰۱۷ به ۶۰ خیریه در سراسر جهان کمک کرد و از انواع پروژه ها از تامین آب تمیز در جنوب صحرای آفریقا گرفته تا حفاظت است حقوق دیجیتال پشتیبانی می کند. در آن زمان، ارز رایج دیجیتال اهدا شده به ۵۵ هزار و ۷۵۰ هزار دلار تبدیل شد.

پذیرش و اتخاذ تدریجی ارزهای دیجیتالی، سازمانهای غیرانتفاعی سنتی را در جذب سرمایه از منابع جدید انعطاف پذیر تر می کند. بر اساس گزارشی از بنیاد خیریهFidelity بزرگترین صندوق کمک کننده در ایالات متحده، این سازمان بیش از ۳۰ میلیون دلار ارز دیجیتال سال ۲۰۱۸ و ۱۰۶ میلیون دلار از زمانی که این برنامه معرفی شده دریافت کرده است.

بنا بر گزارش ها Fidelity در سال ۲۰۱۷، ۶۹ میلیون دلار دریافت کرد_ که آن را رکوردی سالانه برای کمک هزینه های ارز دیجیتال ساخت_ در حالیکه در سال ۲۰۱۶ ارزش کمک های مالی ارز دیجیتال تنها مبلغ ۷ میلیون دلار بود. Fidelity در این گزارش خاطرنشان می‌کند که کمک هزینه های ارز دیجیتال، مالیات هر سرمایه به دست آمده‌ای را حذف می کند و ارزش بازار کاملاً عادلانه‌ای را به خیریه می دهد.

به تازگی، جهان در ۱۵ آوریل از تخریب عظیم کلیسای ۸۰۰ ساله فرانسوی در نوتردام دوی پاریس پس از آتش سوزی ویرانگری که کلیسا را در بر گرفت، وحشت کرد. چند روز بعد از این حادثه، مجموعه ای از شرکت ها، سازمان ها افراد میلیون‌ها دلار برای بازسازی کلیسای بزرگ آسیب دیده کمک کردند و همچنین انجمن بلاک‌چین و ارز دیجیتال بین المللی فورا با راه اندازی کمپین های کمک واکنش نشان دادند. انجمن ارزهای دیجیتال فرانسه همچنین یک کمپین خیریه ارز دیجیتال با نام “ارزهای دیجیتال نوتردام” برای کمک به بازسازی این کلیسای بزرگ راه اندازی کردند. تیم پشت این کمپین تاکید کرد که افراد بسیاری در سراسر جهان می‌خواهند بودجه بازسازی را تعیین کنند و بیت کوین راه حلی فرامرزی و جهانی است که دربرابر سانسور قابل اعتماد است.

پتانسیل بلاک چین برای اطمینان از مساعدت و توزیع وجوه اهدایی عادلانه تر از سوی سازمان های پیشرو در سراسر جهان، از جمله سازمان ملل، صلیب سرخ و نجات کودکان تعیین شده است و این مورد کلیسای نوتردام تنها مثال محلی از این است که چگونه به طور موثر و کارآمد بلاک چین به جمع‌آوری کمک های خیرخواهانه در سال‌های اخیر کمک کرده است.

بنیاد کمک های خیرخواهانه در انگلستان(CAF)، ارز دیجیتال و بلاک چین را به عنوان تکنولوژی هایی که می‌توانند با خصوصیاتی که دارند تاثیر زیادی بر موسسات خیریه و کمک های خیرانه داشته باشند، تعیین و به رسمیت می شناسد. و همچنین پتانسیل آنها برای کمک های مالی شفاف و مکان ارائه آسانتر کمک های مالی به جایی که نیاز است را خاطر نشان می کند.

Rhodri Davies، رئیس سیاست و برنامه هایCAF در مورد ادغام بلاک چین به فرایندهای داخلی سازمان های خیریه در Cointelegraph توضیح داد:

اصل شفافیت از طریق استفاده ازledger های غیر متمرکز( یا با استفاده از ارز دیجیتال یا نوعی از توکن ها) پتانسیل افزایش اعتماد در میان اهدا کنندگان را با دادن اطمینان بیشتر درباره اینکه چگونه پول صرف می شود به وجود می آورد. این مسئله به ویژه زمانی ارزشمند خواهد بود که مرزهایی به حوزه های قضایی که اغلب ترسهای قابل توجهی در مورد فساد و سوء مدیریت دارند داده می‌شود.

با این حال، Davies خاطرنشان کرد که اصل شفافیت ممکن است باعث مشکلاتی شود. همانطور که بسیاری از سازمان های غیر انتفاعی در حال حاضر با چالش هایی که اهدا کنندگان شکاک در مورد نیاز به خرج کردن پول در هزینه های اصلی دارند روبه رو هستند. (که به عنوان هزینه های سربار یا هزینه های مدیریتی در نظر گرفته می شوند) اگر این خیرین می توانستند ببینند که کمک های فردی آن ها در یک سازمان کجا می‌رود،احتمالاً باعث وخیم تر شدن مشکل می شد چون به احتمال زیاد موارد زیادی وجود خواهد داشت که اهداکننده با خرج شدن پولش در آن قسمت ها خوشحال نخواهد شد.

چگونه بلاک چین و ارز دیجیتال فضای خیریه را تغییر می دهند؟

درسال‌های اخیر شاهد پیشرفت قابل توجهی در پذیرش ارزهای دیجیتال و بلاک چین در کمک های خیرانه از سوی برخی دولت ها سازمانهای بین‌المللی بوده ایم. در حقیقت، بلاک چین کمک کنندگان را قادر می سازد تا ببینند که کمک های آن ها چه مسیری را طی می کنند_ از لحظه ای که کمک صورت گرفته تا زمانی که پول خرج شده است_ که ظاهراً گفته می شود سطح بالایی از شفافیت را تضمین کرده و گزارش دهی غلط را حذف می کند.

پروژه بلاک چین با نام GiveTrack توسط BitGive سازمان غیر انتفاعی بیت کوین پشتیبانی می شود که با هدف اجازه دادن به کمک کنندگان برای پیگیری تراکنش ها در برنامه‌ای عمومی در زمان واقعی و آگاهی از مقصد نهایی کمک های شان ایجاد شده است. این برنامه در طول زندگی خود، جریان وجوه به پروژه‌هایی با ویژگی هایCode به Inspire، Desafio، Run برای آب و America Solidaria اجرا می شوند، ثبت کرده است. BitGive که ۱۲ ارز دیجیتال را پشتیبانی میکند، کمپین های جهانی مثل Medic Mobile و پروژه آب، نجات کودکان، Techno، Foundation Parlabs و Team Rubicon برای امداد رسانی توفان را اجرا می کند.

Davies تاکید کرد موسسات خیریه همچنین نیاز دارند که درباره چیزی که آنها در ledger قرار می دهند مواظب باشند:

برای مثال، اگر سازنده موسسه ای حقوقLGBTQ در کشوری که همجنسگرایی هنوز غیر قانونی است( مثل اوگاندا) را تامین می کند و آنها از برنامه مبتنی بر بلاک چین برای انتقال پول استفاده می کنند پس آنها احتیاج دارند که بسیار مراقب باشند تا آن ها ناخواسته اطلاعاتی را منتشر نکنند که به سازمان ها و افراد اجازه شناسایی و دستگیری داده شود.

اخبار در سال ۲۰۱۵ او گفت که زمانی که خروجی رسانه های غیر انتفاعی در مورد هزینه های نامناسب کمک های اهدایی که صلیب سرخ در دوره پروژهLamika دریافت کرد گزارش داد که هدف از آن ساخت سدها خانه دائمی برای افرادی که تحت تاثیر زلزلهPortau Prince پایتخت هائیتی در سال ۲۰۱۱ بوده اند، بود. بنا به گزارش ها صلیب سرخ تقریباً نیم میلیون دلار دریافت کرده است در حالیکه تنها ۶ خانه تا سال ۲۰۱۵ ساخته شده است. صلیب سرخ جزئیات این که چطور صدها میلیون دلار اهدا شده را برای هاییتی خرج کرده است را فراموش نخواهد کرد. اما گزارش ما نشان می دهد که پول کمتری به نیازمندان نسبت به چیزی که صلیب سرخ گفته رسیده است. خروجی اخبار این بود.

شایان ذکر است که نظرسنجی اعتماد به موسسات خیریه و بخش توسعه خارج از کشور که توسط شرکت مشاوره و تحقیقات NfpDynergy ارائه شده است شش درصد از اعتماد مردم به خیریه ها در سال ۲۰۱۷ را نشان می دهد. که در آن ۵۴ درصد از هزار بزرگسالی که مورد نظر سنجی قرار گرفته اند گفتند به خیریه ها به عنوان یک معامله بزرگ یا نسبتاً زیاد اعتماد دارند در مقایسه با ۶۰ درصد یک سال قبل.

بلاک چین قرار است واسطه‌ها و مسائلی که توسط بروکراسی ارائه می شوند و همینطور عدم وجود تخصص اجرایی را کاهش دهد که در نتیجه این می‌تواند شهرت موسسات خیریه را بهبود بخشد.

فرانچسکوNazari Fusettli، کارآفرین اجتماعی و موسس توکن AidCoin بر مبنای بلاک چین اتریوم و برنامه کاملا خدماتیCharity Stars که برای اجازه به سازمان های خیریه برای جمع آوری پول طراحی شده بود بهCointelegraph گفت:

موسسات خیریه باید از طریق این پروژه ها با اهدا کنندگان خود در ارتباط باشند. و به روز رسانی ها درباره نقاط عطف جدید رسیده شده به جای اثبات اینکه یک داستان موفق درست است ادامه پیدا کند. و همچنین اطمینان حاصل شود که این کار قابل تحمل است.Nazari Fusettli ادامه داد:

اضافه کردن امور مالی و مدارک پرداختی قطعاً به ایجاد یک داستان موفق کمک می کند اما تنها با ارز دیجیتال و بلاک چین می‌توانیم به شفافیت کامل در مورد استفاده از وجوه کمکی برسیم.

Davies مثالی از استفاده از ساختارهای سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) که ظاهراً جنبش های اجتماعی را قادر به هماهنگی و عملکرد موثر تر می کند ارائه داد:

ما پیش از این روند رو به رشدی ی چنین حرکت هایی برای شکل‌گیری شبکه‌های رها شده به جای سازمان های متمرکز سنتی مشاهده کرده ایم. برای مثالBlackLives Matter، #meToo و حملات هوایی. اغلب این جنبش ها با چالش هایی تحت عنوان حفظ تمرکز و تکانه یا انجام عمل ای روبرو هستند و ساختار اضافی ارائه شده توسط DAO ممکن است آنها را قادر سازد تا بر این چالش‌ها غلبه کند اما بدون نیاز به پذیرش رویکرد های سنتی.

در میان چالش های دیگر، ظاهراً بلاک چین می تواند به حل و فصل انتقال وجه سازمان های خیریه به ذینفعان و نوسانات مشارکت در ارز خارجی یا اوراق بهادار کمک کند. با این که نوسانات قیمت ارز های دیجیتال این خطر را به وجود می آورد که کمک های مالی می توانند در لحظه‌ای که مورد نیاز هستند ارزش متفاوتی داشته باشند که این همچنین در بازارهای ارز خارجی نیز به کار برده می شود.

در ماه اکتبر گذشته، بایننس گزارشی در مورد کمک های ارزی برای ارائه کمک های امدادی به غرب ژاپن پس از سیل های ویرانگر در اواسط ماه جولای منتشر کرد و بیان کرد ۱.۴۱ میلیون دلار در انواع مختلف توکن های ERC_20 در آن زمان جمع آوری کرده است.

عرضه کننده خدمات داوطلب ژاپن که ۱۶۹/۸۵ اتریوم(ETH) از بایننس دریافت کرده بود( ۵.۳ میلیون ین یا ۴۷.۲۵۷ دلار در آن زمان) گفت: این کار بلافاصله انجام شد و بعد از تایید این انتقال ما توانستیم آن را به ین ژاپن تبدیل کنیم. دریافت این کمک ما را با احساس متفاوت تری از ارز دیجیتال روبرو کرد: اثر و پتانسیل رو به رشد آن در جهان پیرامون ما.

صلاحیت و شایستگی دیجیتالی موسسات خیریه

در حال حاضر بیت کوین ارز دیجیتال پیشتاز و مهم موسسات خیریه است. در حالیکه هیچ آمار و ارقام دقیقی از مبلغ بیت کوینی که موسسات خیریه در سال ۲۰۱۷ دریافت کرده‌اند وجود ندارد، اما قطعاً بیش از ۱۰۰ میلیون دلار است. نظرسنجیeXeblock تحت عنوان هشت روشی که موسسات خیریه ارزهای دیجیتالی را دریافت می کنند خوانده شده و اضافه می کند:

برای اهدا کنندگان آمریکایی، مشارکت خیریه به صورت ارزهای دیجیتالی یک برنامه ریزی مالیاتی خوب است زیرا اگرIRS این پول‌ها را به عنوان دارایی برای اهداف مالیاتی در نظر بگیرد به این معنی که بعد از انحلال هرگونه تقدیر از دارایی‌های مشمول مالیات سرمایه‌های کسب شده می شود. با این حال، اگر ارز دیجیتالی قبل از این که به دلار تبدیل شود اهدا شده است، کمک کننده اعتبار مالیاتی برابر با ارزش بازار سرمایه در زمان کمک را دریافت می کند. هیچ مالیاتی در ارزهای دیجیتالی که به پول نقد در حساب اهدا کننده تبدیل شده‌اند وجود ندارد. این رویکرد مقدار کمک‌ها را تا ۲۱ درصد افزایش می دهد.

Nazari Fusetti صحبت کردن در مورد موانع جدی ای که بین یک موسسه خیریه و ماموریت آن قرار دارد را این روزها به عنوان بزرگترین مسئله برای موسسات خیریه نام بود. به گفته او این دلیلی است که موسسات خیریه علاقه مند به فرصت های تکنولوژی جدید برای جذب اهدا کننده هستند.

Jorge Mejia استادیار تکنولوژی عملیات و تصمیم گیری دانشکده تجارت در دانشگاه ایندیانا با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود از کار با موسسات خیریه به Cointelegraph گفت که این خیریه ها اغلب توسط رهبران آگاه به تکنولوژی هدایت نمی شوند اما من فکر می کنم که آنها در طول زمان بهتر می شوند. به خصوص این که چون بسیاری از موسسات خیریه متوجه شده اند که نیاز به حضور آنلاین در بازارهای خیریه دارند. من فکر می‌کنم که شکاف بزرگ برای خیریه ها به کار گرفتن داوطلبانی است که می‌خواهند در کنار سایر چیزها روی تکنولوژی نیز کار کنند.

در این میان ما در میان ۵/۳۵۲ سازمان غیر دولتی که مورد نظر سنجی قرار گرفته‌اند ۷۲ درصد کمک های وب سایت ها را پذیرفته اند با تنها یک درصد پذیرش بیت کوین و تنها ۳ درصد کیف پول دیجیتال داشته اند. در بریتانیا تنها ۱۵ درصد از موسسات خیریه مورد بررسی فرآیند تبدیل کامل دیجیتال را انجام داده‌اند و آن را تعبیه کرده اند درحالیکه ۴۵ درصد اصلاً دارای یک استراتژی دیجیتالی نیستند.

در سال ۲۰۱۸ این نظر سنجی مهارت هایی را نشان داد که دومین مانع بزرگ با ۵۱ درصد سهم برای موسسات خیریه و پس از تامین بودجه با ۵۸ درصد بود. بنا به گزارش ها، بیش از نیمی (۵۳ درصد) مهارت های استراتژی دیجیتال خود را پایین می دیدند و ۵۵ درصد خود را میانه یا پایین رده بندی می کردند تا با روند های دیجیتال امروزی هماهنگ شوند.

شایان ذکر است که ۷۳ درصد از موسسات خیریه مورد بررسی گفتند که آن ها مهارت کم یا بسیار کمی در هوش مصنوعی (Al) دارند که از ۶۸ درصد سال قبل افزایش داشته است. همچنین ۶۲ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی مهارت‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی دیجیتال نسبتاً پایین گزارش کردند و ۵۸ درصد مهارت های اداری دیجیتال خود را نسبتاً پایین می دانند.

Nazari Fusetti بحث می کند که از طریق بلاک چین می‌توانیم به هدف تغییر زندگی سازمان های خیریه بپردازیم. در حالی که گرایش کلی نشان می‌دهد که خیریه ها تمایلی به پذیرش تکنولوژی ندارند.

به طور کلی، موسسات خیریه نسبت به پذیرش تکنولوژی بی میل هستند اما برخی موارد وجود دارد به خصوص در مورد برند های بزرگی مثلUNISEF که عکس این موضوع را نشان می دهند. نوآوری مستلزم زمان، کارمندان ماهر و سرمایه مالی است که اینها منابع محدود برای موسسات خیریه کوچک هستند. از اینرو پذیرش تکنولوژی های جدید برای آنها دشوارتر می شود.

Davies بیان کرد که فناوری هایی نظیر واقعیت تقویت شده(AR) و واقعیت مجازی(VR) قبلا وارد بخش خیریه شده اند، همانطور که این تکنولوژی ها می توانند برای گسترش روایت های اغوا کننده و ایجاد همدلی استفاده شوند. به گفته دیویس تعدادی از سازمان های غیر انتفاعی هم اکنون ازAR و VR در جمع آوری پول و آگاهی استفاده می کنند.

یافته های کلیدی گزارش نظر سنجی دیجیتالTechTrust در سال ۲۰۱۸ که۱.۲۶۲ سازمان خیریه را مورد نظر سنجی قرار داده اند نشان می دهد که در سال ۲۰۱۷ اکثریت (۵۸درصد) موسسات خیریه با دیجیتال برای استراتژی کلی خود کار نمی کنند در حالی که ۱۴ درصد از آنها فاقد کارکنانIT از شرکتهای چند ملیتی بزرگ بودند.

ظاهراً ۸۲ درصد از این ها داده های حساسی را که قرار نیست به اشتراک گذاشته شود نگهداری می کنند و از مقررات حفاظت از داده های عمومی (GOPR) آگاهی دارند. همچنین ۲۷ درصد از افراد مورد نظر سنجی گفتند که زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود را ارتقا خواهند داد وتنها درصد از موسسات خیریه در حال برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه های خود در زیرساخت های فناوری اطلاعات بودند. از بین موسسات خیریه مورد بررسی ۳۱ درصد فاقد برنامه‌ی کاربردی بودند، ۹ درصد دسترسی از راه دور به مدیریت ارتباط با مشتری(CRM) نداشتند و ۲۷ درصد سود را در نرم افزار ابری مشاهده کردند.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی توسعه کشاورزی، هزینه های تراکنش ها برای ارسال وجه در حال حاضر بیش از ۳۰ میلیارد دلار در سال نسبت به فقیرترین کشورها و مناطق روستایی دور افتاده هزینه بسیار بالایی دارد. برنامه جهانی غذا بخشی از کمک رسانی غذایی سازمان ملل متحد و بزرگترین سازمان مبارزه با گرسنگی انسان دوستانه ادعا کرد که از طریق اجرای بلاک چین، هزینه تراکنش های پرداخت بین المللی را کاهش می دهد که این به برنامه اجازه می دهد تا حدود ۱۵۰ هزار دلار در ماه صرفه جویی و پس انداز کند.

Mejia استدلال می کند که سازمان های نیکوکاری می‌توانند برای ثبت و پیگیری موفقیت ها و شکست های خود با استفاده از برنامه های کاربردی موبایل و وب تلاش کنند و اضافه می کند:

یک موسسه خیریه به هیچ وجه نیاز ندارد که به تعداد کم اما معدود از اهدا کنندگان وابسته باشد بلکه در واقع می‌تواند به میلیون ها نفر از طریق اینترنت دسترسی داشته باشد. با این حال من فکر می کنم برای موفقیت به صورت آنلاین، موسسات خیریه نیاز دارند که توانایی های خود برای ارائه ارزش را مستند کنند. آنها باید قادر به نشان دادن اهدا کنندگان بالقوه باشند که می‌توانند به درستی در صورت نیاز مشکلات مردم را حل کنند. سوال این است که آیا آنها می توانند این کار را به طور دائمی انجام دهند یا خیر. من همیشه احساس کرده ام که فاصله زیادی بین اهدا کنندگان و موسسات خیریه وجود دارد. برای مثال، اگر من ۱۰ دلار برای یک تلاش امدادی ضروری کمک کنم چرا نمی توانم ضمانتی بگیرم که پول به درستی استفاده شده است؟

منبع: cointelegraph