چه کسانی در سال ۲۰۲۰  از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند و همچنین از ارزهای دیجیتال به چه منظوری استفاده می‌شود؟

پذیرش ارزهای دیجیتال در طول چند سال گذشته پیشرفت کرده است اما استفاده از ارزهای دیجیتال ممکن است در اقتصادهای مختلف بسیار متفاوت باشد.

اغلب کارشناسان موافقند که سال ۲۰۱۹ سال خوبی برای پذیرش ارزهای دیجیتال نبوده است. اما با این حال این صنعت نسبت به قبل پیشرفت بیشتری داشته است.

معرفی لیبرای فیسبوک، ونوس بینانس و همچنین برنامه های چین و سایر کشورهای بزرگ در سراسر جهان برای شروع یا ادامه‌ی توسعه ارزهای رایج ملی بر پایه بلاک چین باعث شده است ارزهای دیجیتال بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

پذیرش سراسری ارزهای دیجیتال در طول سال گذشته با آشفتگی‌های سیاسی بیشتر شد و قیمت بیت کوین و همچنین آگاهی در مورد حریم خصوصی و حاکمیت مالی افزایش یافت.

با این حال در برنامه بزرگ مربوط به اشیا، ارز دیجیتالی هنوز راه طولانی‌ای در پیش دارد و در سال ۲۰۱۸، Dan Larimer مدیر ارشد فناوری گفت که یک تکنولوژی هنگامی به بخشی از زندگی روزمره مردم تبدیل می‌شود که ثابت شود بدون ریسک بالا و هزینه بالا زندگی آنها را آسان‌تر می‌کند.

در واقع به نظر می رسد که  چرخه‌ای طبیعی برای پذیرش یک تکنولوژی جدید وجود دارد و همین امر زمان بر می باشد. برای مثال اگر چه ایمیل در اوایل دهه۱۹۷۰ اختراع شد اما به طور گسترده در دسترس نبوده و همینطور به صورت گسترده نیز تا دهه ۱۹۹۰ از آن استفاده نمی شد. پس از این زمان استفاده از ایمیل به طور قابل توجهی رشد کرد. همین مسئله برای ارزهای دیجیتال نیز صدق می کند و در واقع ۱۰ تا ۲۰ سال طول می‌کشد تا اینکه  ارزهای دیجیتالی در همه جا به کار برده شوند.

با همه اینها پیشرفت صورت گرفته است و اگر تنها بر شبکه بیت کوین تاثیر گذاشته باشند در پنج ساله گذشته تعداد تراکنش‌های بیت کوین که هر روز ارسال می شوند به شدت افزایش یافته است و برخی تحلیلگران بر این باورند که این مساله در آینده نزدیک نیز به افزایش خود ادامه خواهد داد.

خب در اینجا به این سوال پاسخ می دهیم که در سال ۲۰۲۰ چه کسی واقعاً از ارز  دیجیتال استفاده می کند و برای چه منظوری؟ و چه عواملی مانع پذیرش ارزهای دیجیتال می شوند؟

پذیرش ارزهای دیجیتال بسته به جایی که کاربران در جهان از آن استفاده می‌کنند می‌تواند متفاوت باشد.

با توجه به روایتی مشهور روش‌هایی که در آن  از ارز های دیجیتال استفاده می شود تا حدودی بستگی به این موارد دارد: اختلاف بین کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه یافته و اختلاف بین کاربران و بازرگانان.

ابتدا مورد اول مورد بحث قرار می گیرد. مسلماً بین کشورهایی که با اقتصادهای توسعه یافته از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند با کشورهایی که بدون این اقتصادها هستند، تفاوت های مهمی وجود دارد.

در سال ۲۰۱۸، Dan Lamier گفت که تاکنون پذیرش ارز های دیجیتال و بیت کوین خیلی منطقی بوده است و این موضوع محدود به افرادی می شود که واقعا به این مباحث علاقه دارند. این موضوع برای تمامی پذیرش های اولیه صدق می کند. و همچنین برای خودروهای برقی و بلاک چین نیز صدق می کند.

با این حال این گفته به احتمال زیاد برای افرادی که در کشورهای با اقتصاد های ثابت زندگی می کنند صادق باشد زیرا لزوما نیازی به استفاده از ارزهای دیجیتالی ندارند. برای مثال برای حفاظت از ارزش پس اندازهای خود در مواجهه با بحران اقتصادی یا سیاسی. در عوض این کاربران تمایل دارند  از ارزهای دیجیتالی برای پرداخت چیزهایی استفاده کنند که شاید خیلی ضروری هم نباشند.

برای مثال، 2gether یک برنامه پرداختی ارز دیجیتال در اسپانیا می باشد که به وزارت امور دارایی گفت که بر طبق نظر سنجی اخیر از کاربران خود، کاربران روزانه این برنامه افراد تحصیل کرده و از نسل جدید می باشند.

در واقع با توجه به نتایج این تحقیق اکثر استفاده کنندگان از ارز دیجیتال بین ۲۶ تا ۴۵ سال سن دارد و معمولا شغل هایی مِن جمله وکیل، حسابدار و اقتصاددان دارند.و معمولاً این کاربران برای چیزهایی که نیاز دارند مانند مسکن و یا صورت حساب های خود از ارز دیجیتال استفاده نمی کنند. و در عوض استفاده کنندگان این برنامه اغلب ارزهای دیجیتال را در رستوران ها و برای غذا صرف می‌کنند.

آیا استفاده از برنامه های پرداختی ارز دیجیتال می تواند پذیرش ارزهای دیجیتال را در کشورهای توسعه یافته افزایش دهد؟

این به این معنی نیست که استفاده از ارزهای دیجیتال در وهله اول برای پرداخت پول در رستوران ها و در نهایت منجر به پذیرش گسترده‌ی ارز دیجیتال به ویژه در کشورهای توسعه یافته می شود.

Bakkt یک برنامه با استارباکسی ویژه در نیمه اول سال ۲۰۲۰ آزمایش خواهد کرد. و این حرکت ممکن است منجر به ایجاد علاقه بیشتر به ارزهای دیجیتالی در دنیای  امروزی شود.

Charles Phan مدیر ارشد فناوری در صرافی های واسطه ارز دیجیتال به وزارت دارایی گفت: اگر این آزمایشات  خوب پیش بروند می‌توانند رویدادی مهم برای پذیرش ارزهای دیجیتال باشد. این برنامه  به کاربران این امکان را می‌دهد که بیت کوین را به دلار آمریکا تبدیل کنند.

ایجاد انگیزه های مناسب می‌تواند به افزایش پذیرش ارز دیجیتال در میان تجار کمک کند. Will Reeves مدیر اجراییFold که پلتفرمی با پرداخت ارز دیجیتال می باشد و پاداش هایی را به وسیله بیت کوین به کاربران می دهد به وزارت دارایی گفت: هنگامی که ارز دیجیتال به تجارت الکترونیک برخورد می کند، پذیرش ارز دیجیتال یک خیابان دو طرفه شامل مشتریان و تجارت کنندگان می شود.

تجار باید بسیار متعهد باشند تا پرداخت های ارز دیجیتال را بپذیرند زیرا با انجام این کار به میزان قابل توجهی، هزینه ها و بازپرداخت های تراکنش ها  کاهش پیدا می‌‌کنند.او همچنین گفت یکی از بزرگترین کلاهبرداری توسط فروشندگان تجربه شده و همچنین افزود کارت های اعتباری، سرمایه زیادی از فروشندگان را سود می برند و بسیاری از فروشگاه ها مانند والمارت و تارگت کارت های اعتباری خود را صادر می‌کنند.

Reeves در ادامه توضیح داد که آنها با ارائه باز پرداخت های نقدی و سایر ترفیعات، مشتریان را به استفاده از کارت‌های اعتباری خود در مقایسه با سایر کارت‌های اعتباری با هزینه‌های تراکنش بالا تشویق می‌کنند. بنابراین او پیش بینی می کند که در این زمینه تجار بیشتری مشاهده خواهند شد که بازپرداخت های بیت کوینی را با استفاده از کارت‌های اعتباری مخصوص فروشگاه به مصرف کنندگان در همین سال پیش رو ارائه خواهند کرد.

در کشورهای در حال توسعه ارز دیجیتالی امن می باشد و پلتفرم های DeFi خدمات مالی خوبی را ارائه می دهند.

با این حال در کشورهای درحال توسعه در سراسر جهان احتمالاً پذیرش ارزهای  دیجیتال بیشتر از کشورهای توسعه یافته است. علاوه بر این به نظر می رسد که کاربران ارزهای دیجیتال نیز با هم کاملا متفاوت باشند.

Charles Phan به وزارت امور دارایی گفت: یکی از موارد اصلی استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان جایگزینی برای ارز هایی با تورم بالا می باشد مثلاً به عنوان جایگزینی برای طلا یا سیستم بانکی و به عنوان انباری از ارزش و یک سیستم پرداخت سریع و آسان برای ارسال پول به صورت بین المللی.

به این ترتیب ما به طور فزاینده‌ای می‌بینیم که بیت کوین و ارزهای دیجیتالی به عنوان مانعی در مقابل بی ثباتی های اقتصادی و سیاسی در کشورهایی مانند آرژانتین، ترکیه و ونزوئلا استفاده می‌شوند.

در واقع در بررسی‌ای از یک شرکت مخصوص تجزیه و تحلیلی در آلمان نشان داد که ترکیه دارای بیشترین افرادی است که در زندگی خود ارزهای دیجیتالی را داشته و یا از آن استفاده کرده اند.

انتظار می رود استفاده از ارزهای دیجیتالی در کشورهای در حال توسعه به عنوان بخش مالی غیر متمرکز یاDeFi افزایش پیدا کند.

به گفته مدیر اجرایی اداره امور مالی Zac Prince، پلتفرم های مالی غیر متمرکز که خدمات مالی شامل وام دهی را ارائه می دهند به دنبال این هستند که امور مالی را نیز به اندازه اینترنت گسترش دهند.

Prince به وزارت امور مالی در مصاحبه‌ای گفت:مهم نیست که شما اهل کجا هستید و چقدر پول دارید بلکه باید بتوانید به همان محصولی دسترسی پیدا کنید که فردی در جایی دیگر و با پول بسیار بیشتری به آن دسترسی دارد.

علاوه بر این پلتفرم هایDeFi بررسی های شناسایی مشتریان را انجام می دهند که همین کار به افراد در مناطق روستایی که ممکن است به فرم های شناسایی تصویری المللی مثل پاسپورت دسترسی نداشته باشند، این امکان را می‌دهد تا به وام‌ها و سایر خدمات مالی ارائه شده توسط پلتفرم‌های مالی غیر متمرکز دسترسی آسان تری داشته باشند.

سرمایه های سازمانی برای بقای بازارهای ارز دیجیتال ضروری هستند.

در کشورهای توسعه یافته روشهایی که ارزهای دیجیتالی استفاده می شود همان هایی هستند که بازرگانان و مصرف کنندگان استفاده می کنند. به عبارت دیگر افرادی که به روش عملی استفاده می‌کنند و نهادها یا همان افراد و شرکت‌هایی که در درجه اول به عنوان یک سرمایه گذاری از آنها استفاده می کنند در استفاده از ارز دیجیتال مانند هم می‌باشند.

Charles Phan به وزارت امور مالی گفت: در کشورهای توسعه یافته موارد استفاده از ارز های دیجیتال بیشتر بر روی تجارت و سرمایه‌گذاری به عنوان ذخیره ارزش متمرکز شده اند.

Phan توضیح داد: بزرگترین حوزه پذیرش ارزهای دیجیتال در تجارت دارایی های دیجیتالی می باشد.

Phan بیان می‌کنم که هجوم تجار از بازارهای سنتی برای بقای کوتاه‌مدت بازارهای ارز دیجیتال مهم است اما برای بقای طولانی مدت اکوسیستم ارز دیجیتال خیلی  ضروری نیست. او گفت:سرمایه زیادی به کسب و کارهای ارز دیجیتال اختصاص داده شده است و اگر پیش بینی های پذیرش سازمانی تحقق نیابند این کسب و کارها باقی نخواهد ماند.

برقراری ارتباط دوستانه با کاربر در سال ۲۰۲۰

اما چه چیزی مانع از ورود تجار و کاربران _ سازمانی و  خرده فروشان_ به فضای ارزهای دیجیتالی می شود؟

واقعیت این است که برای بسیاری از افراد استفاده از ارز دیجیتال سخت و مبهم می باشد.

Luke Stokes مدیرعاملFIO به وزارت امور مالی و دارایی گفت این یک مسئله جدی برای صنعت می باشد و تا زمانی که ما مشکل استفاده از ارز های دیجیتال را حل نکنیم نمی‌توانیم انتظار پذیرش ارز دیجیتال در جهان واقعی را داشته باشیم.

Stokes گفت برای اینکه بخواهیم ارز های دیجیتال به طور عملی مورد استفاده قرار گیرند باید مانندVenmo و PayPal ساده و امثال اینها ساده باشند.

در واقع گزارش قابلیت استفاده بلاک‌چین توسطFIO نشان داد که چقدر کاربران ناامید هستند. بر اساس این گزارش تنها حدود ۲۵ درصد از پاسخ‌دهندگانی که ارز های دیجیتال را به فرد دیگری در سال ۲۰۱۸ ارسال کرده‌اند بیان کردند که احساس خیلی راحتی با انجام این تراکنش داشته‌اند. اکثریت کاربران که در حدود ۵۸ درصد می‌باشند تنها محتاط بودند در حالی که ۱۷ درصد باقیمانده از کاربران یک سطح کلی از اضطراب را در رابطه با تراکنش‌های ارسالی داشتند.

شرایط قانون در ایالات متحده، هم آماده کمک به پذیرش و هم آماده ی آسیب به پذیرش ارز های دیجیتالی می باشد‌.

علاوه بر این مسائل قانونی به ویژه در ایالات متحده می تواند یکی از عوامل مهم جلوگیری از پذیرش افراد باشد.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که چشم‌انداز قانونی آمریکا در زمان برخورد با ارزهای دیجیتال در بهترین حالت است و در شرایط غیر ضروری محدودیت‌هایی دارد.

قانون مالیات ارز مجازیِ مصوب در سال ۲۰۲۰ می‌تواند شفافیت صنعت ارز دیجیتال را فراهم کرده و یک مجموعه عملی از قوانین مالیاتی را برای ارز  مجازی به کار گیرد. Robert Elwood مدیر ارشد عملیاتی و یکی از شرکای Practus LLP وزارت امور مالی و دارایی گفت اگر این لایحه تصویب شود می‌تواند منجر به پذیرش بیشتری برای ارز دیجیتال شود.

الوود توضیح داد: طبق قوانین فعلی، ارز های دیجیتال  به عنوان دارایی تلقی می شود و این به این معنی است که هر تراکنش منجر به اخذ مالیات یا زیان می شود حتی در صورتی که تراکنش‌ها ساده و کوچک مثل استفاده از بیت کوین برای یک ساندویچ باشد.

این لایحه با تصریح این مسئله که مالیات بر درآمد فدرال آمریکا تنها در صورتی که سود در یک تراکنش خاص بیشتر از ۲۰۰ دلار باشد این مشکل را حل می‌کند. بر این اساس اگر این لایحه تصویب شود استفاده از ارزهای دیجیتال برای تراکنش‌های کوچک و معمولی مانند خرید یک ساندویچ شامل  دغدغه‌های قانونی مالیات فعلی نخواهد شد.

با وجود این که قوانین منفی می‌تواند روند پذیرش را کُند، کند ولی در نهایت باعث می‌شود افرادی از آن برای تعیین آینده صنعت فناوری استفاده کنند و طبق گفتهCharles Phan برای بقای طولانی‌مدت کسب و کار،  پذیرش ارزهای دیجیتالی ضروری می باشد.

هدف از این تئوری ایجاد یک سیستم مالی و اقتصادی شدید برای تبدیل دنیا به مکانی بهتر است. تنها در صورتی می توان به این هدف برسید که ارز های دیجیتالی بخشی از زندگی روزمره شوند.