آیا کریپتوکارنسی ها سرنوشت آتی پول خواهند بود؟

بنا بر مطالعات به عمل آمده توسط دویچه بانک (Deutsche Bank)، سیستم های فعلی پول شکننده است. دویچه بانک پیش‌ بینی می کند تا سال ۲۰۳۰  ارزهای دیجیتالی بیش از ۲۰۰ میلیون نفر کاربر را به خود جذب کرده باشند. در گزارشی با عنوان “۲۰۳۰ را تصور کنید”، دویچه بانک اظهار داشته است که سرانجام یک روز ارز دیجیتال می تواند جایگزین پول نقد شود. زیرا تقاضا برای ناشناس ماندن، و همچنین نیاز به ابزاری برای پرداخت های غیر متمرکز تر روز به روز بیشتر می شود.

ایلیاس لوئیس هاتزیس (Ilias Louis Hatzis) بنیان گذار شرکت Mercato Blockchain Corporation AG و نویسنده یک ستون نویس هفتگی در سایت DailyFintech.com است. وی در مقاله هفته اخیر خود چنین نگاشت:

معمولاً در این زمان از سال، ما شروع به پیش بینی قیمت در مورد پیشروی قیمت بیت کوین به سمت یک میلیون دلاری شدن هر سکه می کنیم. اما من خود هیچ وقت طرفدار پیش بینی قیمت نبوده ام. برخی از مردم این موضوع را حقیقی تلقی می کنند، ولی اکثریت این پیش بینی ها را اشتباه می انگارند. اکثر پیش بینی های قیمت برای سودهای کوتاه مدت کاربرد دارد، که این اختلاف قیمت (یا سود) معمولاً هم بسیار ناچیز است.

اما در هفته گذشته، من یک پیش بینی بسیار جالبی در اخبار خواندم. دویچه بانک در مقاله خود مطلب بسیار برجسته ای را عنوان نموده است. این بانک آلمانی یک گزارش پژوهشی را با عنوان “۲۰۳۰ را تصور کنید” منتشر کرد. در این گزارش بیان شده بود که در حال حاضر کریپتوکارنسی ها فقط به سیستم مالی اضافه شده اند و نقش مکمل را برای سیستم پولی و پرداخت های امروزی ما ایفا می نمایند. اما در دهه آینده آنها می توانند جایگزین پول باشند.

دویچه بانک پیش بینی کرده است که تعداد کاربران کریپتو کارنسی ها در ده سال آینده، چهار برابر افزایش می یابند و به ۲۰۰ میلیون نفر خواهند رسید. این رشد کاربران درست مشابه رشد کاربران اینترنت در ۲۰ سال ابتدایی ظهور آن خواهد بود.

db-crypto.png

 

تطابق میان سرگذشت اینترنت و کریپتوکارنسی خیره کننده خواهد بود. تا زمان Mosaic، بودجه اینترنت به صورت یک بودجه عمومی تامین می شد و اوایل ورود اینترنت، از آن تنها برای کاربردهای دانشگاهی استفاده می کردند.اما بعد از مدتی سیاست گذاران روشنفکر تصمیم به قانونی کردن فعالیت های تجاری در اینترنت گرفتند. این اتفاق در حالی بود که استفاده تجاری از اینترنت به وسیله مردم و کسب و کارهایی شروع شده بود، که غالبا حتی نمی دانستند که چگونه به آن وصل شده و یا از آن استفاده نمایند. اما مسیر و ریل های این راه در جای خود پدیدار شدند و سرانجام گذر زمان همه چیز را تغییر داد.

سال های شیوع کاربردهای ساده و رشد عظیم کاربران کریپتوکارنسی ها چندان دور نیستند. استعدادهای درخشان در این مسیر نیز بسیار به چشم می خورند. ظرفیت ها در این مسیر بالا است. در این راه شرایط و موقعیت های خوشی، همچون گنجایش های اقتصادی و آزادی همگی چون رشته ای در هم تنیده شده اند.

اما برای این که همه این اتفاقات به خوبی رخ دهند، یک عامل بزرگ نامشخص و مجهول وجود دارد. دولت ها چگونه با کریپتوکارنسی ها برخورد خواهند کرد؟ برای آنکه پیش بینی دویچه بانک به درستی و کامل محقق گردد، ما به سیاست گذاران روشنگر و خوش فکری نیاز داریم که بتوانند کریپتوکارنسی ها را قانونی کنند. در این گزارش بیان شده است: “در ابتدای امر کریپتوکارنسی ها می بایست از منظر دولت ها و قانون گذاران، قانونی و مشروع باشند”. این یک حقیقت انکار ناپذیر و بسیار درست است!

قوانین کریپتو می تواند تنها در گوشه ای قرار بگیرند. با برطرف شدن و غلبه بر موانع قانونی، دیگر ارزهای رمزپایه یا همان کریپتوکارنسی ها ممکن است به جایگزینی قانونی برای ارزهای فیات (پول های بی پشتوانه) بدل شوند. البته بدون وجود نزاعات و درگیری های شرورانه، بسیاری از دولت ها نمی توانند به سادگی فقط در کناری بنشینند و ببینند که کنترل تنظیم پولی کشورشان را از دست داده اند. ارز دیجیتالی لیبرا (Libra) و نیز سایر ارزهای استیبل کوین (کریپتوهای قیمت ثابت) ممکن است در نهایت نقشه راه را فراهم نمایند. نقشه راهی که سرانجام به تصویب گسترده تر قوانین، با نظارت قوی تر قانونگذاران دولتی منجر خواهد شد.

قسمت بسیار قابل جالب توجه در مورد این گزارش، فصلی با عنوان “پایان پول فیات؟” می باشد. این گزارش زمانی برایتان بسیار مهیج و طوفانی خواهد بود، که با خود فکر می کنید این تحقیق و مطالعه توسط یک بانک جهانی بزرگ صورت گرفته است. در حقیقت آنچه را که اهالی جامعه کریپتوکارنسی طی گذر زمان به آن پی خواهند برد، امروزه بانک ها شروع به فهم و کشف آن نموده اند. اما به هر حال این خبر خوشی است!

قربانی اصلی و حقیقی کریپتوها در اصل پول های فیات نیستند. بلکه قربانیان اصلی، کارت های پلاستیکی خواهند بود. در دهه های کنونی، ما به آرامی پول های نقد (اسکناس) را کنار گذاشته ایم. پول نقد، کارت های اعتباری و کارت های بانکی (دبیت) به آرامی منسوخ می شوند و ممکن است با افزایش پذیرش کریپتوکارنسی ها، این دوره نیز ادامه یابد. وقتی به این دوره تکامل فکر می کنید، می بینید که ما چطور از پول کاغذی و سکه به سمت معاملات آنلاین و کارت های بانکی / اعتباری سوق یافته ایم. افزایش پرداخت ها دیگر به وسیله موبایل ها و از طریق اپلیکیشن هایی چون WeChat Pay ، AliPay و Paypal انجام می پذیرند. در حال حاضر این موضوع باعث شده تا کارت های پلاستیکی به چیزهایی اضافی مبدل گردند. بلاک چین ها مزایای زیادی نسبت به کارت های پلاستیکی ارائه می دهند، اما تفاوت اصلی این دو در این است که کلیه پرداخت ها و نقل و انتقال ها با رضایت کامل کاربر انجام می شود. دویچه بانک بر این باور است که کارت های پلاستیکی از میان خواهند رفت. با افزایش پذیرش کریپتوکارنسی ها، فقط منطقی است که فرض کنید کارتهای اعتباری ناپدید و حذف می شوند. ما نیز به همین سادگی دیگر به آنها نیازی نخواهیم داشت.

دویچه بانک با پیش بینی خود نشان داد که در این صحنه حضور دارد.

اما پیش بینی ها همیشه در خود شیطنت هایی نیز به همراه دارند. تعریف حوادث گذشته کار ساده ای است، اما پیش بینی آینده به همین سادگی هم نیست. همین حالا همه می خواهند این مطلب را باور کنند. ما امروز می توانیم طعمی از آینده رقیق شده را بچشیم. وقوع آینده به زمان نیاز دارد، اما شمارش معکوس آن آغاز شده است. کریپتوکارنسی ها امروزه از آنچه شما فکر می کنید فراگیرتر شده اند. طبق یک نظرسنجی، تقریباً ۱۸ درصد دانشجویان مستقر در ایالات متحده، یا حداقل در حال حاضر صاحب یک نوع ارز دیجیتال هستند و یا در گذشته یکی از آنها را داشته اند.

کریپتوها نیز همچون دیگر چیزهای موجود در دنیای واقعیت می توانند وجهه ای خوب و یا شیطانی داشته باشند. بسیاری از مردم نمی توانند ارزش واقعی کریپتوکارنسی ها را درک کنند، زیرا آنها فقط در معاملات سوداگرانه متمرکز هستند. معاملاتی که تنها بر اساس قیمت و نوسانات بازار انجام می شوند.

اما کریپتو یک راه حل منحصر به فرد ارائه می دهد که ارز فیات را منسوخ می کند. کریپتوکارنسی به مردم این امکان را می دهد که روش پرداخت خود را داشته و بانک خود باشند. اما چالش های اصلی بر سر مسائل فنی و قانونی آنان سر می گیرد.تصميم گيري در مورد اين كه ایا كريپتوها جایگزین پول نقد خواهند شد یا خیر، تنها به پذيرش کاربران بستگی دارد. اما زمانی که این اتفاق در زندگی ما شروع گردد و آن را در برگیرد، خواهیم دید که کریپتوکارنسی ها دنیا را برای ما متفاوت خواهند نمود. تفاوتی که تنها با دیدن آن می توانیم درک نماییم.