توسعه دهندگان ارز دیجیتال در ایران پلتفرمی را برای کمک به قربانیان سیل با در نظر گرفتن تحریم‌های آمریکا معرفی کردند.

توسعه دهندگان ارز دیجیتال در ایران، پلتفرم بلاک‌چینی به اسم IranRescueBit ایجاد کرده‌اند که به افراد اجازه‌ی کمک‌های خیرانه به مناطقی از کشور را می‌دهد که درگیر خرابی‌های حاصل از سیل هستند.

شبکه الجزیره این خبر را در گزارشی در روز ۴ آگوست به اشتراک گذاشت. بر اساس این گزارش، این برنامه از کمک‌های مالی به صورت بیت کوین، اتریوم و لایت کوین پشتیبانی می کند. ظاهراً دولت در این پروژه دخالتی نداشته است.

از قرار معلوم IranRescueBit به خیرین اجازه می‌دهد تا تحریم های آمریکا که تا به حال مانع کمک های بین المللی به جمعیت هلال احمر ایران شده است را دور بزنند. جمعیت هلال احمر ایران انجمنی غیر دولتی و بشردوستانه در داخل ایران است.

طبق این گزارش، مزیت ارز های دیجیتال در این مورد این است که هیچ نهاد رسمی متمرکزی برای تایید تراکنش ها نیاز نیست.

حامد صالحی رئیس اجراییIranRescueBit به الجزیره گفت تشکیلات این برنامه امیدوار است که قبل از استفاده از صرافی‌های بومی برای تبدیل ارزهای دیجیتال به ریال ایران، کمک های مالی و ارزی را تسهیل کند.

صالحی گفت: این عواید به حساب بانکی جمعیت هلال احمر ایران واریز خواهد شد. صالحی در این باره اظهار نظر کرد که:

امیدواریم IranRescueBit تبدیل به برنامه‌ای شود که توسط جامعه یا جمعیت هلال احمر ایران که شاید در آینده نیز دوباره به آن نیاز داشته باشد مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس گزارش سی ان ان، بارندگی ها در ماه آوریل منجر به جاری شدن سیلی ویرانگر شد که نتیجه ی آن ۷۰ کشته در ۱۳ استان با بیشترین تعداد تلفات در استان فارس، لرستان، گلستان و همدان بوده است.

برنامه های بلاک چین برای خیریه

همان طور که قبلاً توسط کوین تلگراف گزارش شده است، شرکت مرکزی کره جنوبی به اسم SK C&C اخیراً از طرحی برای برنامه خیریه‌ی بلاک‌چین رونمایی کرده است. براساس این گزارش، این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد که کمک‌های مالی داشته باشند و در عوض توکن‌هایی دریافت کنند که ظاهرا برای خرید اقلام بازرگانی مورد استفاده قرار می گیرند.

با این حال مشکلات فنی و مقرراتی مانع از معرفی رسمی آن می‌شوند. Lee Sun_min رئیس SK C&C توضیح داد:

از آنجا که SK یک شرکت است ما نمی‌توانیم به دنبال منافع در به دست آوردن ارزهای پایدار باشیم. همچنین مسائل قانونگذاری و نظارت هنوز حل نشده باقی مانده اند. ساخت پلتفرم مشکل است و تنها یک شرکت خاص و منحصر به فرد می تواند این کار را انجام دهد. ما در حال حاضر به دنبال یک شرکت برای ساخت یک پلتفرم هستیم.

منبع خبر: Cointeleghraph