دموکرات های کنگره ایالات‌متحده در پی تصویب لایحه ای است که شرکت های بزرگ تکنولوژی را از ورود به حیطه کریپتوکارنسی ها منع میکند!

به نظر می رسد شرکت های بزرگی مثل فیسبوک، آمازون و گوگل ممکن است برای راه اندازی دارایی ها و سیستم مالی دیجیتالی و ایجاد کریپتوکارنسی خود منع شوند. اگر این ش در کنگره تصویب شود غول های تکنولوژِ ممکن است با جریمه ایی معادل 1000 دلار به ازای هر روز مواجه شوند. با وجود اینکه احتمال تصویب این لایحه به نظر ضعیف می رسد، اما این موضوع حاکی از وجود مانع دیگری برای موضوع کریپتو لیبرا فیسبوک را می باشد.

کنگره  آمریکا تصمیم به طرح لایحه ای با عنوان “دوری شرکت های بزرگ تکنولوژی از حیطه شرکت های مالی” گرفته است. لایحه ای که با هدف و منظور جلوگیری از تبدیل شرکت های بزرگ تکنولوژی به شرکت های مالی و راه اندازی سیستم دارایی های دیجیتالی در این غول های تکنولوژی به تصویب خواهد رسید. در این قانون آمده است که:

یک ابزار پلتفرم بزرگ نمی تواند یک دارایی دیجیتالی را ایجاد، نگه داری و یا استفاده نماید، دارایی که می تواند به صورت گسترده ای به عنوان وسیله ای برای مبادله , واحدی برای حسابرسی, ذخیره ای ارزشمند (سرمایه) و یا هر عمل مشابهی که توسط “هیئت مدیره شورای حکام فدرال رزرو” تعریف شده است، به کار برده شود.

همچنین در این سیستم جریمه نیز وجود دارد:

هر یک از پلتفرم های بزرگ یا موسسات مالی که نقض این قانون را انجام دهند……. بسته به نوع نقضی که مغایر با قوانین تنظیم شده مالی فدرال  انجام گرفته, مشمول جریمه ایی نه بیشتر از 1,000,000 دلار در هر روز خواهند بود.

به نظر این  یک حرکت گاوی بزرگ برای بازار بیت کوین محسوب می گردد. هر چند که به صورت رسمی تایید نشده است. این لایحه قانونی “یک پلت فرم بزرگ” را به عنوان یک شرکت فناوری ای تعریف می کند که درآمد سالانه جهانی آن بیش از 25 میلیارد دلار باشد.

آنتونی پومپلیانو، تحلیلگر مسائل کریپتوکارنسی در توییت خود نوشت:

وای خدای من!!

کنگره لایحه ایی را به نام “دوری شرکت های بزرگ تکنولوژی از حیطه شرکت های مالی”  تهیه کرده است که مانع تبدیل شدن شرکت های بزرگ فناوری به شرکت ها بزرگ مالی شود و از طرفی جلوی راه اندازی و دستیابی ایشان به دارایی های دیجیتالی را بگیرد.

البته بعید است که موفق شود، اما این با ارزش ترین موضوعی بود که من در این هفته در مورد بیت کوین شنیده ام.

وی چیزهایی که با موت های “moat” قانونمند نامیده می شوند را به عنوان توصیف یک سناریو حرکتی بزرگ برای رشد بیت کوین بیان می کند. به خاطر داشته باشید لغت moat توسط خود Warren Buffett به وجود آمده است که به معنای واقعی کلمه مزیتی متمایز است که یک شرکت بیش از رقبای خود دارد ،و اجازه می دهد تا از سهم بازار و سودآوری خود محافظت کند. این امتیاز معمولا مزیتی است که تقلید یا تکرار آن بسیار مشکل هستند (مثلا نام های تجاری، پتنت ها) و بنابراین به عنوان یک مانع تاثیرگذار در بین رقبای دیگر مطرح خواهد بود. مطمئنا بیت کوین به طور ذاتی این مزیت را به واسطه سال ها حضور خود ایجاد کرده است.

با این اوصاف، این موضوع به مراتب برای شرکت های بزرگی همچون فیسبوک، آمازون و گوگل جذاب تر خواهد بود. شرکت هایی که همگی اذعان می کنند که درباره ایجاد کریپتوکارنسی خودشان فکری کرده و یا خواهند نمود – و یا حداقل کریپتوکارنسی های موجود در بازار را در اکوسیستم های خودشان قرار خواهند داد.

انتظار می رود تا لیبرا فیسبوک در نیمه اول سال 2020 شروع بکار کند. اگرچه، در چند ماهه گذشته به طور دائم مورد حمله و انتقادهای شدیدی از هر گوشه و کناری بوده است. در 18 ژوئن، رئیس کمیته خدمات مالی ماکسین واترز Maxine Waters جلسه کنگره را با درخواست استمهال این پروژه آغاز نمود. همچنین فیسبوک به جهت توضیح پیرامون لیبرا خود، برای شرکت در کمیته ی مجلس سنا در روز سه شنبه و کمیته مجلس نمایندگان در روز چهارشنبه فراخوانده شد.

از سوی دیگر شرکت آمازون بیان داشت که این شرکت نیز بحث ایجاد کریپتوکارنسی خود را همچون لیبرا فیسبوک در سر دارد، اما این موضوع در سال های آتی محقق خواهد شد. همچنین فراموش نکنیم که شرکت آمازون دو سال پیش تعدادی دومین برای کریپتوکارنسی هایی با نام خود به ثبت رسانده است، دومین هایی با نام های AmazonEthereum.com, AmazonCryptocurrency.com، و AmazonCryptocurrencies.com.

آن باش که هستی! غول های بزرگ فناوری دنیا مانند آمازون، گوگل و یاهو! حرکات و تحرکاتی دارند که نشان می دهد بزودی در این شرکت ها کریپتوکارنسی به بزرگترین بخش سازمانی ایشان مبدل خواهد گشت. آیا ممکن است این شرکت ها نیز از ایده فیسبوک پیروی نموده و مبادرت به تاسیس شرکتی دیگر در خارج از آمریکا بپردازند. می بایست منتظر آینده باشیم!

کنگره آمریکا در حالی سعی در توقف این “بدعت” دارد، که در همین زمان، همین کنگره صحبت چندانی درباره شرکت های مالی ای که سعی در جایگیری خود در فضای کریپتوکارنسی ها را دارند به زبان نمی آورد. برای نمونه شرکت JPMorgan پروژه کریپتو خود، با نام JPM Coin، را در فوریه امسال مطرح نموده و بیان کرد که این شرکت قصد دارد تقریبا در پایان امسال به طور نمونه و پایلوت پروژه JPM Coin خود را برای برخی از مشتریان منتخب اش آغاز کند.

بدیهی است کنگره اهمیتی به این موضوع نمی دهد که همان بانک یعنی JPMorgan در یکی از بزرگترین بازداشت های مواد مخدر که در ماه جاری رخ داده نیز دخیل بوده است. تنها برای یادآوری خاطرنشان میکنیم که در همین هفته مقامات رسمی ایالات متحده یک محموله که توسط بانک JPMorgan تأمین مالی شده بود را ضبط کردند. در این محموله مقامات نزدیک به 18 تن کوکائین با ارزش خیابانی 1.3 میلیارد دلار را کشف کرده بودند. این بانک هنوز هم در این باره اظهار نظری نکرده و این محموله نیز از شرکت گرفته نشده است. این در حالی است که هنوز هم بزرگترین مشکل به نظر شرکت های تکنولوژی بزرگی هستند که می خواهند تجارت و درآمد خود را با روش هایی ساده تر و غیرمتمرکز کسب نمایند. دیگر خود دانید!

منبع: coinspeaker