شرکت HTC سازنده تلفن‌های همراه‌هوشمند، قصد دارد امکان اتصال به بلاک‌چین بیت‌کوین را برای کاربران فراهم کند.

در کنفرانس Magical Crypto نیویورک در روز شنبه، فیل چن (Phil Chen) از مقامات کمپانی HTC اعلام کرد که قرار است مدل ارزان تری از گوشی بلاک‌چینی خود که Exodus 1s نام دارد را به بازار ارائه دهد. این دستگاه قادر خواهد بود که یک Full Node از شبکه بیت کوین را ذخیره کند و این بدان معناست که کاربران می توانند کلیه داده‌های بلاک‌چین را روی دستگاه خود ذخیره کنند.

علاوه بر این، این شرکت قرار است یک Kit توسعه نرم‌افزاری (SDK) برای والت ارز دیجیتال HTC با نام Zion Vault را ارائه دهد و نهایتا قصد دارد کد مربوط به فرآیند بازیابی کلید اجتماعی‌اش را اپن‌سورس کند.

فیل چن، افسر ارشد نامتمرکز HTC، به کوین‌دسک گفته است که این کمپانی قصد دارد تا پایان سه‌ماهه سوم سال این محصولات را عرضه کند.

او عنوان کرد: «گوشی 1s قرار است بسیار ارزان تر باشد و بسیار راحت در دسترس قرار بگیرد.»

این دستگاه در بازار و برای خرده‌فروشی بین 250 تا 300 دلار قیمت خواهد داشت. جزئیات ویژگی‌های این دستگاه هنوز اعلام نشده است.

گوشی 1s بر پایه گوشی Exodus 1 اچ تی سی خواهد بود. دستگاه Exodus 1 در گردهمایی 2018 کوین‌دسک معرفی شد و سپس در همان سال عرضه شد. در ابتدا مشتری ها فقط قادر بودند که این دستگاه را با ارز دیجیتال خریداری کنند، امّا در فوریه کمپانی HTC امکان خرید این دستگاه با پول فیات (دولتی، رایج) را نیز فراهم کرد.

توانایی اجرای یک گره کامل

برجسته‌ترین ویژگی دستگاه 1s توانایی آن در اجرای یک Full Node بیت‌کوین است. فیل‌چن توضیح داد که کمپانی HTC چنین قابلیتی را بخش بسیار مهمی از اکو سیستم بیت‌کوین می داند.

او عنوان کرد: «ما معتقدیم که وجود چنین دستگاهی برای کل اینترنت غیرمتمرکز و اساس همه چیز بسیار مهم و بنیادی است.» او اضافه کرد: «اگر شما کلیدهای خصوصی خود را نداشته باشید، بیت‌کوین خود و ارز دیجیتال خود را نیز ندارید.»

او گفت دستگاه Exodus 1 با این هدف طراحی شد که به کاربران اجازه دهد کلیدهای خصوصی خود را نگهداری کنند و این دستگاه در واقع پایه و بیس حرکت بعدی ما را نیز ایجاد کرد.

او معتقد است که از نظر فنی، امروزه سخت افزار تلفن‌های هوشمند قادر به انجام چنین کاری هست و اشاره می کند که چیپ‌ها و حافظه‌ها روز به روز ارزان‌تر و کارآمد‌تر می شوند.

چن اعلام کرد که «ما انتظار داریم تلفن های هوشمند در آینده به اندازه کافی قوی باشند» و افزود:

بلاک‌چین بیت‌کوین حدود 200 گیگابایت است و هر سال حدود 60 گیگ بیشتر می شود. ذخیره چنین حجمی روی یک تلفن هوشمند منطقی به نظر می رسد. یک آیپاد با ظرفیت 256 گیگابایتی را در نظر بگیرید… همان طور که بی شک علاقه مندان به موسیقی می خواهند در این فضا مجموعه موزیک هایشان را ذخیره کنند، طرفداران ارزهای دیجیتال نیز دوست دارند کل بلاک‌چین بیت‌کوین را ذخیره کنند.

او گفت با فراهم کردن امکان اجرای یک گره کامل، HTC این امکان را به کاربران می دهد که داده ها را خودشان تایید کنند. از طریق کمک به حفظ امنیت کل شبکه، شما می توانید در انقلاب بیت کوین نقشی داشته باشید.

در کنار تمام مواردی که در بالا گفته شد، دستگاه Exodus 1s قادر خواهد بود که کارهای معمولی مانند ذخیره موزیک، عکس، فیلم و اپلیکیشن‌ها را نیز انجام دهد.

آیا بلاک‌چین های دیگر هم پشتیبانی خواهند شد؟

اچ تی سی قصد دارد که در ابتدا بلاک‌چین بیت‌کوین را پشتیبانی کند، امّا امکان پشتیبانی از سایر بلاک‌چین‌ها را نیز غیر محتمل ندانست. او توضیح داد که مسائل مهمی مانند حجم و پهنای باند مورد نیاز سایر شبکه ها باید در نظر گرفته شوند.

او گفت: «اجرای Node های سبک تر مانند اتریوم کاملا شدنی است، امّا آقای چن همه چیز به ویژگی های آن شبکه بستگی خواهد داشت.»

علاوه بر این، این کمپانی قصد دارد روی بلاک‌چین های عمومی تمرکز کند و چن معتقد است که پشتبانی از آن‌ها در مقایسه با شبکه های خصوصی بسیار آسان تر است. با این وجود اچ تی سی در حال حاضر هیچ نوع برنامه ای برای پشتیبانی از شبکه های دیگر را رسما اعلام نکرده است.

چن اظهار داشت: «به نظر من اگر بیت‌کوین مهم ترین بلاک‌چین نباشد، بی شک یکی از مهم‌ترین شبکه ها است. ما قطعا مایل هستیم که ابتدا بیت‌کوین و ماهیت باز، بی طرف و بی سانسور بودن آن را پشتیبانی کنیم.» او همچنین به این مسئله اشاره کرد که بیت‌کوین “اثبات شده‌ترین” شبکه است و پشتیبانی از آن تا حدودی مفهوم سمبولیک نیز خواهد داشت.

زمانی که اچ تی سی دستگاه 1s را عرضه کند، چن انتظار دارد که تیمش بتواند از تجربه پشتیبانی Node بیت‌کوین برای سایر شبکه ها نیز استفاده کند.

ایجاد یک اکوسیستم

دستگاه 1s اچ تی سی با هدف اصلی این کمپانی یعنی شرکت در اکوسیستم کریپتوکارنسی همسو خواهد بود.

چن اعلام کرد که میزان تقاضا برای دستگاه Exodus با پیش‌بینی های این کمپانی همخوانی داشته است. امّا این کمپانی همچنان به دنبال دریافت بازخورد از کاربران است. به همین منظور، اچ تی سی  SDK کیف پول Zion Vault را برای توسعه دهندگان منتشر خواهد کرد و نهایتا قصد دارد مکانیسم بازیابی کلید اجتماعی اش را برای به کار رفتن در سایر کیف پول ها فراهم کند (اگرچه برای این مورد آخر تاریخ دقیقی مشخص نشده است).

این کمپانی پشتیبانی از محصولات Exodus 1 خود را ادامه خواهد داد و ویجت Etherscan را برای استفاده از بلاک‌چین اتریوم و پشتیبانی از سایر توکن های غیر قابل تعویض خاص (ERC-721) مثل CryptoKitties را اضافه خواهد کرد.

چن گفت که این کمپانی به تولید محصولات این چنینی ادامه خواهد داد و روی تجربه‌ای کاربر محور تمرکز خواهد داشت.

او عنوان کرد: «من معتقدم افرادی که به فضای عمومی بلاک‌چین اهمیت می دهند قادر هستند که نقش ما در این اکوسیستم را درک کنند. ما حمایت زیادی را از سمت توسعه دهندگان دریافت کرده‌ایم و ما در زمینه قدرت‌بخشیدن به توسعه دهندگان بسیار جدی هستیم.»

منبع خبر: Coindesk