چگونه ۲۰۲۰ به سال کریپتوهای استیبل کوین تبدیل خواهد شد!!

2020 سال استیبل کوین

 

در دو سال گذشته، چشم بازارهای جهانی به روی دنیای کریپتوکارنسی، ارز دیجیتالی و استیبل کوین ها گشوده شده است. یکی از موسساتی که در حوزه کریپتوها علاقه خاصی از خود نشان داده، بانک های مرکزی بوده اند. بانک هایی که تعدادی از آنها در سال گذشته استیبل کوین های اختصاصی خود را معرفی نموده و به گسترش آن پرداخته اند، و برخی دیگر نیز در سال ۲۰۲۰ به این مهم خواهند پرداخت.

۲۰۲۰ سال استیبل کوین ها

بسیاری از استیبل کوین ها (Stablecoin) یا ارزهای قیمت ثابت  موجود در بازار امروز، به سادگی ممکن است با بارش سیل آسای ارزهای جایگزین بهتری، از صحنه بازار حذف شوند. در واقع، بازار به بیش از چند نمونه از این استیبل کوین های وابسته به دلار، نیازی نخواهد داشت. اما در حال حاضر تعداد استیبل کوین های بیش از نیاز می باشند.

به نقل از جرممی آلوایر “Jeremy Allaire”، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Circle، تنها تعداد معدودی از این استیبل کوین ها باقی خواهند ماند. طبیعتا، او کریپتو اختصاصی شرکت خود، یعنی استیبل کوین یو اس دی کوین (USDC) که بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه در گردش آن است، را در لیست کوین های بادوام و ماندگار بازار به حساب آورده است. در میان سایر استیبل کوین های رقیب این شرکت می توان به ارزهای پاکسوس (Paxos) و جِمینی (Gemini) اشاره کرد. سرمایه در گردش پاکسوس در حدود نصف ارزش یو اس دی می باشد و جمینی نیز سطح عرضه خود را تا مبلغ ۳.۷ میلیون دلار کاهش داده است.

Jeremy Allaire در ۳ ژانویه ۲۰۲۰، در توییتر خود نوشت:

(۱/۳) در حالیکه صنعت و رسانه در حال برنامه ریزی و حرکت به سوی گام های آتی و برنامه های آغاز نشده خود در زمینه ‘استیبل کوین ها’ و بانک های مرکزی ارزهای دیجیتالی (CBCDs) می باشند، بازار، تنها ساز خود را می نوازد حرف خود را تکرار می کند. امروز، استیبل کوین USDC با بالابردن میزان سرمایه در گردش خود تا ۵۲۰ میلیون دلار، رقبای خود را با شتاب پشت سر می گذارد، PAX سرمایه خود را در رقم ۲۴۰ میلیون دلار ثابت نگاه داشته و ارز ترو یو اس دی (TUSD) نیز در حال سقوط است. استیبل کوین های جمینای دالر (GUSD) و بی یو اس دی (BUSD) نیز که در حال احتضار و رو به موت هستند!

او اضافه نمود که تتر هنوز هم قدرت حاکم بر ارزهای قیمت ثابت (stablecoin) به شمار می آید. این استیبل کوین توانسته گزینه های آف شور (Offshore) بانکی دلار را به کشور چین و دیگر کشورهای آسیایی ارائه دهد. کشورهایی که محبوبیت ارزهای دیجیتالی در آنها افزایش یافته است.

 

چاپ های تتر هنوز هم تمام نشده اند و ماه گذشته نیز این ارز ۹۰ میلیون دلار دیگر به سیستم خود وارد نمود. بنا بر گزارش شفافیت (ترنسپرنسی) تتر (Tether)، این ارز در حال حاضر با سرمایه در گردشی در حدود ۴.۸ میلیارد دلار، چهارمین ارز برتر دنیا به حساب می آید.

آقای Allaire در ادامه اظهار نمود، در حالی که بخش “مدیا یا رسانه” تنها بروی ارز لیبرای فیسبوک (Facebook’s Libra) و بانک های مرکزی ارز دیجیتالی یا CBDC ها تمرکز نموده اند، در همین زمان بخش “صنعت” به پیشرفت های خود ادامه می دهد.

سال ۲۰۲۰ در ادامه استفاده از مسیرهای کلیدی و شاهراه های اصلی ساخت ارزهای دیجیتالی پشتوانه دار (با پشتوانه پول فیات) در زنجیره های عمومی، و رشد اقتصاد آزاد توسط سیستم های مالی غیر متمرکز یا DeFi، سالی مهم و اساسی در ادامه راه استیبل کون ها به شمار خواهد آمد.

بانک مرکزی دارایی های دیجیتالی

خیرا ینس ویدمن (Jens Weidmann)، یک از اعضای شورای حکام بانک مرکزی اروپا (ECB)، مصرانه از بانک های تجاری خواسته است تا به منظور یافتن جایگزینی برای ارزهای نوظهوری مانند لیبرا (Libra)، هرچه سریعتر در جهت پیشرفت و توسعه استیبل کوین های خود گام بردارند. ارزهای نوظهوری که اکثریت، آنها را به عنوان تهدیدی بزرگ می شناسند.

به خوبی واضح است که بانک های مرکزی، ارزهایی همچون لیبرا و یا هر استیبل کوین دیگری که متعلق به شخص ثالثی باشد را به عنوان یک رقیب مستقیم برای سیستم های مالی خود به حساب می آورند. در این حوزه حتی دیگر ارزهای دیجیتالی غیر متمرکز همچون بیت کوین نیز به چشم تهدیداتی بزرگتر دیده می شوند.

امروزه شمار برنامه های توسعه و تحقیقات بانک های مرکزی در حوزه ارزهای دیجیتالی در حال افزایش است. در همین راستا، پس از اعلام طرح بلند پروازانه شرکت فیسبوک،  کشور چین مجموعه ای را با هدف راه اندازی و شروع پروژه کریپتوی اختصاصی خود با نام یوان تدارک دیده است.

به دنبال این اقدام پیشگامانه چین در مسابقه جهانی بانک های مرکزی ارز دیجیتال در جهان، بانک های مرکزی دیگر کشورهای دنیا همچون ژاپن، کره جنوبی، تایلند، سنگاپور، سوئد، فرانسه و اتحادیه اروپا نیز قدم در این راه نهاده اند.

این موضوع، که در سال ۲۰۲۰ تعداد افراد بیشتری به این جنبش رو به ترقی روی خواهند آورد، موضوعی بسیار محتمل به حساب می آید. زیرا استیبل کوین ها و بانک های ارز دیجیتالی (CBDCs)، نفوذ خود به زندگی های روزانه مردم دنیا را آغاز نموده اند.

رسیدن به یک جامعه بدون پول نقد یا بدون اسکناس (cashless) یکی از اهداف غایی هر دولتی به شمار می رود.  دلیل این علاقه مندی دولت ها بخاطر ویژگی قابلیت نظارت بالا در این نوع جوامع است.

در قیاس با سود تمرکز زدایی این ارزها، تاثیرات جانبی وجود کریپتوکارنسی ها بهره و پاداش بزرگتری را به ارمغان خواهد آورد.

 

به نظر شما آیا ارزهای دیجیتالی با پشتوانه پول فیات امسال بر بازار تسلط خواهند یافت؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید …