برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال تقریبا هیچ محدودیتی وجود ندارد. این یعنی هر کسی با اتصال اینترنت، یک تلفن هوشمند یا کامپیوتر و اندکی سرمایه برای شروع می تواند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازد. متاسفانه بیشتر این افراد تازه کار درس بسیار سختی را می گیرند و ورشکسته می شوند. در ادامه 10 اشتباه رایج که تازه کار ها مرتکب می شوند و شما باید از آن ها آگاه باشید را برای شما عنوان می کنیم.

اشتباهات متداول در ارزهای دیجیتال

1. شروع کار با پول واقعی به جای ترید روی کاغذ

وقتی که منابع و پلتفرم های بسیار زیادی برای معامله روی کاغذ (معامله تمرینی) وجود دارند، هیچ دلیلی ندارد که یک فرد تازه کار، کار خود را با پول واقعی شروع کند. هر کسی که تمایل دارد یک معامله گر حرفه ای شود، باید ابتدا سیستمی برای مدیریت ورودی، خروجی و ریسک ها بچیند. این کار نباید با پول واقعی صورت گیرد. ابتدا باید برای مدت زمان زیادی معامله تمرینی انجام دهید. وقتی که از این کار خسته شدید، چند بار دیگر هم معامله تمرینی داشته باشید!

2. معامله بدون داشتن توقف حد ضرر یا استاپ لاس

تریدر های تازه کار معمولا احساسی برخورد می کنند که باعث می شود بلافاصله ضرر و زیان خود را قبول نکنند. یک مهارت بسیار ضروری که یک معامله گر باید داشته باشد این است که بتواند شکست و ضرر را بپذیرد و به راحتی به سمت معامله بعدی برود. ناتوانی در انجام این کار دلیل اصلی از دست دادن پول است. یک حد ضرر تعیین کنید و وقتی که معامله به ضرر شما می شود، سر حد را جا به جا نکنید. همین کار می تواند حساب شما را کاملا از بین ببرد.

3. ناتوانی در ایجاد تعادل

معامله گر های موفق در دنیای ارزهای دیجیتال معمولا یک سبد دارایی متعادل برای خود ایجاد می کنند. شخصا، من فقط 10 درصد از دارایی خود را در ارزهای دیجیتال گذاشته ام. در سبد دارایی ارز دیجیتال من، 70 درصد آن ذخیره بلند مدت است (بیشتر آن بیت کوین می باشد)، 15 درصد به صورت نقد و 15 درصد برای معامله. من تنها با 15 درصد سبد دارایی خود معامله می کنم و آن سبد دارایی تنها 15 درصد از دارایی خالص من است.

متعادل سازی مجدد فرآیندی است که در آن سبد دارایی خود را به بودجه بندی که در طرح سرمایه گذاری خود داشته اید، می رسانید. متعادل سازی مجدد سبد دارایی کار سختی است، زیرا ممکن است شما را مجبور کند دارایی را بفروشید که عملکرد خوبی داشته و از دارایی که عملکرد بدی داشته بیشتر خریداری کنید. انجام همین کار می تواند برای بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار بسیار سخت باشد.

4. اضافه کردن به یک معامله شکست خورده

سرمایه گذاری و معامله کارهای سختی هستند. سرمایه گذاران خرید در زمان کاهش قیمت را برای دارایی های معقول و با دید بلند مدت انجام می دهند. معامله گر ها سطح ریسک و سطح بی اعتبار شدن را برای معالمه های خود تعیین می کنند. زمانی که یک معامله به توقف حد ضرر می رسد، معامله نا معتبر می شود و معامله گر باید به سراغ معامله دیگری برود. هیچ گاه هنگام کاهش قیمت یک دارایی خود، از آن خرید بیشتری نکنید.

5. نداشتن طرح و برنامه برای معاملات

معامله گرهای موفق همواره برنامه و پلن دارند. یکی از دلایل معامله کردن با برنامه این است که بتوان خود را مسئول انجام کارها دانست. تنها روش انجام این کار این است که جزئیات یک معامله را یادداشت کنید. این کار بهترین راه برای درس گرفتن از اشتباهات و جلوگیری از تکرار آن هاست. جزئیات معامله را در یک دفترچه بنویسید و هر از چند گاهی به آن رجوع کنید. فرآیند ذهنی، حالات احساسی و نتیجه معامله را ثبت کنید. این کار به شما کمک زیادی خواهد کرد.

6. ریسک کردن بیشتر از حد توان و دارایی خود

در بازار ارزهای دیجیتال، افراد دائما این رویا را در سر دارند که با یک حرکت، پولی به جیب بزنند که زندگی آن ها را دگرگون کند. به همین دلیل، تمام دارایی خود را روی ارز های دیجیتال می گذارند در حالی که ارزهای دیجیتال مانند بلیط بخت آزمایی هستند.

7. نداشتن سرمایه کافی و حداقلی

به قول معروف، پول پول می آورد. بسیاری از معامله گر های تازه کار این تصور اشتباه را دارند که می توانند بدون داشتن سرمایه حداقلی، پول زیادی به دست آورند. در واقعیت چنین چیزی وجود ندارد مگر اینکه معامله گر سرمایه مناسبی برای شروع کار داشته باشد.

معامله گری که می خواهد حرفه ای باشد باید بتواند کل زندگی خود را با درآمد معامله ساپورت کند. این یعنی سود آن ها باید مخارج زندگی را بدون دست زدن به سرمایه اصلی پوشش دهد. در بیشتر نقاط جهان چنین کاری نیازمند حداقل 50 تا 100 هزار دلار سرمایه و سود ثابت ده درصدی ماهانه است.

در واقعیت رسیدن به چنین نقطه ای کار سختی است. در نتیجه، بسیاری از معامله گر های تازه کار وقتی اوضاع بر وقف مرادشان پیش نمی رود با استرس بسیار شدیدی مواجه خواهند شد.

8. استفاده از اهرم یا Leverage

از اهرم استفاده نکنید!!! بر اساس یک باور قدیمی در بحث سرمایه گذاری، اهرم یک شمشیر دو دلبه است زیرا می تواند سود را در معاملات موفق افزایش داده و ضرر را نیز در معاملات نا موفق بیشتر کند. اهرم یا لورج فقط باید توسط معامله گرهای حرفه ای استفاده شود که به مدت چند سال در حالت سود دهی بوده اند. هیچ چیز مانند استفاده از اهرم نمی تواند باعث از دست رفتن ناگهانی پول شما و چند برابر شدن ضرر شود.

9. عمل کردن بر اساس الگوهای معامله ای که درک درستی از آن ها نداریم

معامله گر های تازه کار به شدت در تحلیل تکنیکال بد عمل می کنند. آن ها معمولا الگوهایی را در نمودارها پیدا می کنند که اصلا وجود ندارند و یا بر اساس زمینه و جای چارت نادرست هستند. معامله گرهای تازه کار باید سیستم بسیار ساده ای را برای خود بچینند و از تصمیم گیری بر اساس الگوها و نشانگرها بپرهیزند. با نقاط ساپورت و مقاومت ساده و یا با نشانگرهای واضح شروع کنید.

10. دنبال کردن راه بقیه

یک اشتباه رایج دیگر که معامله گرهای تازه کار به آن مرتکب می شوند این است که کورکورانه راه بقیه را دنیال می کنند و در نتیجه یا بیش از حد پول می دهند و یا در اثر فومو یا ترس از دست دادن، دارایی اشتباهی را خریداری می کنند. معامله گرهای با تجربه به ترک معاملاتی که بیش از حد شلوغ شده اند عادت دارند. امّا معامله گرهای تازه وارد ممکن است بیش از حد داخل یک معامله بمانند و پول آن از دست برود. همچنین، معامله گرهای تازه کار ممکن است نتوانند در صورت لزوم دارایی خاصی را بفروشند.

بیشتر معامله گرهای ارزهای دیجیتال به صورت کورکورانه نظرات افراد ناشناس در توئیتر را دنبال می کنند. نتیجه این کار این است که پولی که به سختی به دست آورده اید را روی دارایی های صرف کنید که افراد سودجو برای منافع شخصی آن را تبلیغ می کنند.

سخن پایانی

معامله ارزهای دیجیتال کار سختی است. با این وجود، اگر سرمایه مناسب داشته باشید و مراحل لازم برای یادگیری معامله و مدیریت ریسک را طی کنید، می توانید موفق شوید و به سود دهی برسید. نکته اصلی داشن طرح و نقشه و پایبند ماندن به آن تحت هر شرایطی است.

منبع: Cointelegraph