تحقیقات اخیر شرکت Kaspersky، نشان می دهد که 20 درصد افراد از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد استفاده از ارزهای دیجیتال وسیع‌تر شده است
طبق بررسی های انجام شده، پذیرش دارایی‌های دیجیتالی هنوز محقق نشده است. مشاهده می‌کنید که تا الان مجموع ارزش کل بیت کوین های در گردش کمتر از 200 میلیارد دلار است- چند مرتبه پایین‌تر از شرکت‌های موجود در لیست Furtune 500 قرار می‌گیرد. و جالب تر اینکه، ظاهرا ارزهای دیجیتال هنوز هم بی‌ارزش هستند اما از دید رسانه ها و خبرگزاری های اصلی، سیاستمداران، اقتصاددانان و گروهی از کارشناسان تکنولوژی، پدیده ای زودگذر می‌باشند.
ولی تحقیقات اخیر شرکت Kaspersky نشان داد که این عقیده درست نیست. گزارشی که اخیرا توسط این شرکت تأمین امنیت اینترنتی منتشر شد، نشان می دهد که با توجه به پاسخ های دریافتی از تعداد 13434 نفر در 22 کشور مختلف، 19 درصد این افراد این نوع ارزها را خریداری کرده اند. بخشی از اطلاعات جالبی که به دست آمده در زیر آورده شده اند:
یک دهم این افراد ادعا کردند که مفهوم ارزهای دیجیتال را کاملا درک می‌کنند، 35 درصد آنها بر این باورند که دارایی‌های دیجیتال پدیده ای زودگذر می‌باشند؛ 14 درصد این افراد در این صنعت مشغول نیستند ولی قصد دارند در آینده در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت کنند؛ و 50 درصد آنها هم مدعی هستند که در آینده به هیچ عنوان از چیزی مثل بیت کوین استفاده نخواهند کرد.
افرادی که هنوز پول خود را در زمینه ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری نکرده اند، برای این دودلی (تردید) خود دلایلی عنوان می‌کنند. یکی از این دلایل، نوسان این نوع دارایی‌هاست که بیشتر با توجه به نوسانات قیمت بیت کوین در طول روز جمعه ایجاد شد. دلیل دیگر، امکان زیاد هک شدن ارزهای دیجیتال جدید است. با توجه به یادداشت‌های شرکت Kasperesky:
” اعتمادسازی و صداقت نسبت به مشتریان، چالشی برای هر نوع تجارت می‌باشند. این ایده- که روش رسیدن به سود و منفعت اهمیتی ندارد- هیچگاه رشد نمی‌کند؛ مگر آنکه مردم واقعا به آن اعتقاد و باور پیدا کنند. اعتمادسازی زمان می‌برد و نیازمند کارآمدی و کیفیت محصول یا سرویس ارائه شده است. متاسفانه در خصوص ارزهای دیجیتال و تجارت های وابسته به آنها، بررسی های ما نشان می دهند که عمده مصرف کنندگان امروزی هنوز آمادگی اعتماد برای استفاده روزانه این نوع ارزها را ندارند.”

آیا گزارش ارائه شده اشتباه است؟
با این حال که این امکان کاملا وجود دارد که 20 درصد افراد از دارایی های مرتبط با ارزهای دیجیتال به شکل ها، فرم‌ها و روش های مختلف استفاده کنند، بررسی های دیگر نشان می دهند که این رقم اعلام شده، بالا و غیرحقیقی است.
برای مثال، در گزارشی که توسط نهاد قانون گذاری مالی کشور انگلستان، FCA، ارائه شد، آمده است که کمتر از 20 درصد افرادی که در جامعه آماری این تحقیق بودند، از ارز بیت کوین استفاده کردند. این بررسی در ماه مارچ امسال انجام شد و مشخص شد که فقط 3 درصد بریتانیایی ها ارز دیجیتال دارند. اکثر این افراد هم ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم یا لایت کوین را خریداری کرده اند و هزینه پرداختی آنها برای این نوع ارزها کمتر از 250 دلار بوده است.
گزارشات دیگر هم همین نتایج نه چندان خوش بینانه را نشان می دهند. بررسی انجام شده توسط شرکت Blockchain Capital، که در اوایل امسال انجام شد، نشان داد که حداکثر 9 درصد آمریکایی ها بیت کوین دارند- که این رقم بسیار دورتر و کمتر از 20 درصدی است که توسط شرکت Kasperesky عنوان گردید.

فضایی برای رشد
صرف نظر از مطالبی که عنوان شد، فضا و پتانسیلی برای رشد دارایی‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال وجود دارد. به طور مثال، فیس بوک، یکی از بزرگترین رسانه های اجتماعی، اخیرا ارز دیجیتال پایدار مخصوص خود را به نام Libra با همکاری شرکت های Uber، Spotify، Visa، Coinbase و نام های معتبر دیگری در زمینه های تکنولوژی، پولی و مالی و موارد دیگر معرفی کرد. بسیاری از تحلیلگران از جمله گروهی از مدیران اجرایی صاحب نام، بر این باورند که با آغاز به کار سیستم جدید پشتیبان کوین ها در منطقه Silicon Valley آمریکا، این حجم از ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین که مردم در اختیار دارند به صورت چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.
با توجه به اینکه کاربران فعال فیس بوک ماهانه بیش از 2 بیلیون نفر هستند، گزارش ارائه شده توسط شرکت Kasperesky مبنی بر اینکه 20 درصد افراد از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند، ممکن است پس از شروع به کار ارز دیجیتال Libra، به واقعیت مبدل شود.

منبع: Ethereumworldnews