قیمت بیت کوین در شب گذشته اصلاح نسبتا شدیدی (حدود 7.4 درصد) را تجربه کرد.

بیت کوین در ساعات اخیر شاهد کاهش از سطح 37800$ به حوالی 35000$ بود.اصلاحی که باعث از بین رفتن 572 میلیون دلار از سرمایه معامله گران کریپتوها شد.

 

سه دلیل اصلی و عمده را می توان برای این اصلاح درنظر گرفت.

 

  • داغ شدن بیش از اندازه بازار مشتقات ارزهای دیجیتال
  • افزایش ترس و تردید در بازار
  • کاهش قدرت خریداران
نمودار 15 دقیقه ای بیت کوین در اصلاح دیشب
نمودار 15 دقیقه ای بیت کوین در اصلاح دیشب
  • داغ شدن بیش از اندازه بازار مشتقات ارزهای دیجیتال

بازار مشتقات پیش از اصلاح نیز بیش از اندازه مورد توجه بود.شاخص معاملات فیوچرز طی چند روز گذشته حوالی 0.1% بود. که این مقدار تقریبا 10 برابر نرخ عادی(0.01%) است.شاخص معاملات فیوچرز نماگری است که بالانس را در معاملات آتی با توجه به میزان پوزیشن های خرید و فروش موجود، به نمایش می گذارد.به این صورت که اگر تعداد خریداران بیشتر باشد این شاخص به سمت مثبت شدن می رود و بالعکس.

در چند روز اخیرتقریبا تمامی ارزها شاهد شاخص 0.3 درصدی بودند.که این بدان معناست که بازار در سمت خریداران پرطرفدار و با اهرم های سنگین معاملاتی بود.که در نهایت با این اصلاح این اعداد در حال حرکت به مقادیر متعادل تر هستند.

افزایش ترس و تردید در بازار

به گزارش تحلیل گران سایت Santiment در بین معامله گران سوال بزرگی مبنی بر بازگشت دوباره بیت به 40000 وجود دارد:

 

” درمورد بازگشت مجدد بیت کوین به قله 40000$ بین تحلیلگران شک و تردید بسیاری وجود دارد.اما بر اساس نرخ پذیرش کریپتوها و حجم معاملات،روند بلندمدتی بیت کوین همچنان صعودی هست.”

 

کاهش قدرت خریداران

بیت کوین در روزهای اخیر شاهد ضعف قدرت خریداران در مقایسه با زمان شروع رالی اخیر بوده است.

در اوایل این رالی صعودی،هرگاه که بیت کوین به سطوح حمایتی مهم مثل 35000$ می رسید،با واکنش بسیار قوی خریداران رو به رو می شد.

اما از اواسط ماه ژانویه این واکنش ها ضعیف و ضعیف تر شده اند.این بدان معناست که انتظاری برای رسیدن مجدد به مقاومت 40 تا 42 هزار دلاری بیت کوین اقلا در روزهای آینده وجود ندارد.

فشار فروش دو هفته ابتدایی ژانویه عموما از سمت آسیا بود.اما در اصلاح شب گذشته (19 ژانویه) شاهد ضعف در بازار آمریکا هم بودیم.

ترکیب عواملی چون ضعف قدرت خریداران و عدم شتاب و قدرت صعود بیت کوین باعث نگرانی بیشتر معامله گران شده. نگرانی که ممکن است بیت کوین را وارد اصلاح مقطعی تا ماه فبریه کند.