چیزهایی که باید قبل از خرید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر در نظر داشته باشید.

 

ترس از دست دادن فرصت (FOMO) سرمایه گذاری در بیت کوین و رشد چشمگیر قیمت آن باعث به وجود آمدن تکاپوی خاصی در عامه ی مردم دنیا شده است.باید در نظر داشت ورود بدون اطلاعات به این امر احتمالا با خسارات جبران ناپذیر و ضررهای سنگین همراه است.در این مقاله 5 چیزی که قبل از خرید بیت کوین یا هر کوین دیگری باید بدانید را برای شما آورده ایم.با ما همراه باشید.

 

کیف پول(wallet)

 

اولین چیزی که برای خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال نیاز دارید کیف پول است.کیف پول یک فضای ذخیره سازی برای دارایی های دیجیتال است که در انواع مختلفی وجود دارد.برخی از کیف پول ها تنها از یک کوین پشتیبانی می کنند در حالی که بقیه می توانند کوین های متنوعی را نگه داری کنند.کیف پول های سخت افزاری نوع دیگر کیف پول ها هستند که با توجه به امنیت بیشتر و نفوذ سخت تر،روش مطمئن تری جهت نگه داری کریپتو ها هستند.به طور کلی برای انتخاب کیف پول باید نکات زیر را در نظر داشت:

 

  • پشتیبانی-کدام کیف پول از کوین موردنظر من جهت خرید و نگه داری پشتیبانی می کند؟
  • امنیت– سابقه کیف و رزومه افراد توسعه دهنده آن باید مورد بررسی قرار بگیرد
  • دسترسی-برخی از کیف پول ها دارای اپ گوشی و برخی به صورت آفلاین هستند.باید نحوه دسترسی به کوین ها قبل از انتخاب کیف پول مد نظر باشد.

 

 

ریسک

 

برای سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال به مانند هر سرمایه گذاری و معامله دیگر در ابتدا باید میزان ریسک در مقابل سود و  منفعت احتمالی(Risk/Reward) مورد بررسی قرار بگیرد. از اوایل دهه 2010 کریپتو ها با توجهات و تبلیغات سازمان هایی مثل بانک سنگاپور بر سر زبانها افتادند و به عنوان جایگزین پول و روش های پرداخت کنونی معرفی شدند.با گذشت بیش از 10 سال از این اتفاق این بازار همچنان ناآرام و پراز ریسک های مختلف است.به تازگی دولت هند معاملات این ارزها را در کشورش ممنوع اعلام کرده است.بارها مورد حمله هکرها قرار گرفته اند و میلیون ها دلار به سرقت برده شده است.قابل بیمه نبوده و سرمایه های از دست رفته قابل بازیابی نیستند و …

علاوه بر این زمانی که بحث سرمایه گذاری به میان می آید پیشنهاد ما سرمایه گذاری بلند مدتی و چندین ساله در این دارایی ها است چرا که سرمایه گذاری های کوتاه مدت با نوسانات شدید،اتفاقات غیرمنتظره و گاها با رکود چند ساله همراه است.

 

شناخت کامل کوین مورد نظر

 

اولین کار برای خرید یک دارایی شناخت دقیق ماهیت آن و میزان ارزشمندی آن است.در بحث ارزهای دیجیتال نیز سابقه کوین،اهداف آن و رزومه تیم توسعه دهنده می تواند معیار درستی برای شناسایی اعتبار کوین باشند.از طرفی با خواندن وایت پیپر(White paper) میتوان به طور دقیق با اهداف کوین و شبکه بلاک چین آن آشنا شد و آن را ارزش گذاری کرد.

وایت پیپر گزارشی است که در آن توسعه دهندگان به بیان جزِیات طرح یا سیستمشان می پردازند.

 

منافع سازمانی،مقبولیت جهانی

 

بدون شک بیت کوین انقلاب بزرگی را در دارایی های دیجیتال به وجود آورد.اما در کنار بیتکوین به عنوان بزرگترین و معروف ترین کوین،کوین های کوچک تر دیگری وجود داردند که لایق توجه بیشتر عامه مردم هستند.به عنوان مثال دوج کوین (Dogecoin) که در ابتدا به عنوان یک جُک مطرح شد و در ادامه اسکم و کلاه برداری شناسایی شد به تازگی با حمایت ثروتمندترین فرد جهان (ایلان ماسک) جهش قیمتی بی سابقه ای را تجربه کرده و بر سر زبانها افتاده.

 

از طرف دیگر بیت کوین در روند صعودی اخیر خود با بمباران اخبار خوب همراه بوده است.از جمله سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری تسلا روی آن و قبول کردن آن توسط شرکت ها به عنوان روشی برای پرداخت محصولات و خدماتشان.

 

نقدشوندگی

 

کریپتوها از همان ابتدای کار با مشکل نقدشوندگی همراه بوده اند.گاها در نوسانات شدید بازار،صرافی های شماره یک دنیا خرید و فروش خودشان را بسته و معامله گران را بلاتکلیف گذاشتند.پشتیبانی هر صرافی از تعدادی کوین مشخص محدودیت های جدی را ایجاد می کند که در نهایت شما را مجبور به ساختن چند حساب در صرافی های مختلف میکند. به علاوه هزینه تراکنش ها در شبکه ها و کوین های مختلف متفاوت است و سختی کار رادوچندان میکند

 

نتیجه گیری

 

در نهایت دنیای ارزهای دیجیتال بسیار پرریسک،نوپا و برای تازه کاران ترسناک است! تکنولوزی آن پیچیدگی های خاص خود را دارد که روز به روز درحال  تحول و پیچیده تر شدن نیز هستند.ورود به این وادی نیازمند اطلاعات فراوان و پیگیری روزانه اخبار است در غیر این صورت می تواند خسارات جبران ناپذیری را به شما وارد کند.

ما به این منظور دنبال کردن کانال تلگرامی کریپتوآلرت و مطالعه ی مقالات سایت را پیشنهاد میکنیم.