هاوینگ عبارت است از یک آپدیت برنامه ریزی شده برای شبکه که عرضه بیت کوین های جدید را مدیریت می کند.ماینرهای شبکه به منظور تایید اعتبار تراکنشات بیت کوین، از منابع محاسباتی خود برای یافتن راه حل جهت حل مسائل پیچیده ریاضی استفاده می کنند.هر ماینری  که زودتر راه حل الگوریتم را پیدا کند ، پاداش استخراج بلاک ، یعنی بیت کوین های موجود در بلاک تایید شده را از آن خود می کند.

هاوینگ همانطور که از نامش پیداست ، به معنی نصف شدن تعداد بیت کوین هایی است که در هر بلاک استخراج می شوند.تا قبل از رویداد هاوینگ سوم ، میزان پاداش هر  بلاک برابر با 12.5 بیت کوین بود ، اما بعد از هاوینگ سوم این مقدار تا سال 2024 ، به  6.25 کوین کاهش یافت.

تنظیم عرضه بیت کوین

عرضه بیت کوین توسط پروتکل اصلی آن کنترل می شود و قرار است این عملکرد ریاضی، هر 4 سال یکبار یا هر 210.000 بلاک، تعداد تولید بیت کوین را به نصف کاهش دهد.در سال 2009 ، پاداش استخراج هر بلاک در ابتدا 50 بیت کوین بود و در طی چهار سال اول 10.500.000 بیت کوین تولید شد.بعد از گذشت 4 سال دوم ، این پاداش به 25  بیت کوین کاهش یافت و 5.250.000 بیت کوین در آن دوره تولید شد.در دوره سوم قبل از هاوینگ ، 2.625.000 بیت کوین استخراج شد .تا این زمان  تعداد کل  بیت کوین های موجود در چرخه عرضه برابر با 18375000 بیت کوین است.بقیه 2.638.700 بیت کوین در 100 سال آینده تولید می شود.

بیت کوین در هر یک از هاوینگ های خود سودی معادل  12،000٪ -13،000٪ تولید می کند

تعداد بیت کوین های مجاز ، 21 میلیون بیت کوین تعیین شده است.البته این یک عدد دقیق نیست بلکه محدودیتی است که طبق قوانین ریاضی تعیین شده است.  با استفاده از این الگوریتمها پیش بینی می شود که آخرین بیت کوین در 8 اکتبر سال 2140 استخراج شود.عرضه واقعی بیت کوین هایی که می توان خرج کرد در واقع پایین تر از حد مجاز تعیین شده یعنی  21 میلیون بیت کوین است.

روشهای مختلفی مانند از دست دادن کلیدهای خصوصی در یک کیف پول یا والت بیت کوین و همچنین از دست دادن کیف پول سخت افزاری که در آن بیت کوین ذخیره شده است ، می تواند منجر به از دست دادن بیت کوین شود.همچنین ممکن است با ارسال بیت کوین به آدرسهایی که معتبر نیستند ،بیت کوین خود را از بین ببرید.

نتیجه گیری

بدون شک ، هاوینگ بیت کوین یکی از مهمترین وقایع در تاریخ بازار ارزهای دیجیتال و صنعت کریپتو  محسوب می شود و به همین ترتیب ، هر یک از سرمایه گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال ، صرف نظر از ارزهای موجود در پورتفوی خود ، باید از تأثیر و پیامدهای آن آگاه باشند.

قیمت بیت کوین در هر دوره به دلیل کاهش عرضه ، تأثیر متفاوتی از هرکدام از هاوینگ های خود گرفته و درآمدهای هنگفتی را نیز برای هر یک از سرمایه گذارانی که زودتر اقدام به خریداری بیت کوین کرده اند، ایجاد می کند.

پس از اولین هاوینگ در 12 نوامبر 2012 ، 513 روز طول کشید تا قیمت بیت کوین از 12 دلار به 270 دلار در آوریل سال بعد ،افزایش یابد. این رقم یک صعود 13304درصدی را را نشان می دهد. 524 روز پس از هاوینگ دوم یعنی در تاریخ شانزدهم ژوئن 2016 ، قیمت بیت کوین از 696 دلار به حدود 20.000 دلار رسید.این رقم نیز نشان دهنده یک صعود 3.200 درصدی است. 1068 روز نیز طول کشید تا قیمت بیت کوین با 12،168٪ رشد ،از 164.01 دلار قبل از هاوینگ به 20،074.04 دلار افزایش یابد.

این آمار و ارقام نشان می دهند که بیت کوین بعد از هر یک از رویدادهای هاوینگ خود ،رشدی 12،000الی13000 درصدی را تجربه کرده است.البته تفاوت اصلی میان هاوینگ های قبلی در این است که بار دوم ، دو برابر طول کشید تا قیمت بیت کوین به همین میزان رشد کند. از این رو با توجه به روند قبلی قیمت بیت کوین ، انتظار می رود که پس از هاوینگ سوم ، زمان بیشتری طول بکشد تا قیمت بیت کوین به همان اندازه رشد کند.از آنجایی که همیشه چند ماه قبل از رویداد هاوینگ، یک جهش اتفاق می افتد، لذا  بلافاصله یک اصلاح قیمت یا به اصطلاح کورکشن (correction) انجام می شود. در دو هاوینگ قبلی ، قیمت بیت کوین افزایش یافت و سپس با کاهش مواجه شد.

همیشه بعد از یک بازار نزولی، یک دوره انباشت وجود دارد و پس از آن نیز یک دوره افزایش قیمت را خواهیم داشت.

 در سال 2019 ، یک دوره نزول بین دسامبر و مارس 2019 رخ داد ، و سپس یک دوره افزایش قیمت بین ماه های مارس و ژوئن همان سال  اتفاق افتاد ، به طوریکه قیمت بیت کوین از 5000 دلار به 13750 دلار افزایش یافت.  پس از مرحله افزایش قیمت ، دوره انباشت دیگری وجود دارد که سیگنالی از بازار صعودی است.

به عنوان یک سرمایه گذار در حوزه دارایی های دیجیتال ، نظارت بر قیمت بیت کوین و تغییرات احتمالی در دراز مدت امری اساسی است ؛ زیرا هرگونه تغییر در قیمت بیت کوین بر  بازار دیگر آلت کوین ها نیز تأثیر می گذارد.

ماینینگ تحت تأثیر هاوینگ قرار گرفت، اما ماینرها از قبل برای آن برنامه ریزی کرده بودند

واضح است كه ماینینگ و عملکرد ماینرها اولین مواردی هستند که  مستقيماً تحت تأثير هاوینگ قرار مي گيرند. از طرفی، نرخ هش ریت  که ایمنی شبکه و اعتبار تراکنشات را حفظ می کند نیز تحت تأثیر هاوینگ قرار می گیرد. اگر قیمت بیت کوین افزایش نیابد ، ماینرها کاهش شدیدی را در  سود خود تجربه خواهند کرد. اگر میزان دشواری استخراج بیت کوین تغییری نکند  ، این بدین معناست که ماینرها باید برای استخراج یک بلاک ، مانند گذشته هزینه کنند اما بیت کوین های کمتری به دست آورند و این یعنی سود کمتر.

در گذشته ، قیمت بیت کوین خود به خود تنظیم می شد. فقط این، یک روند فوری نبود. حال با توجه به رویداد هاوینگ، قیمت بیت کوین به به تعادل می رسد ، چون با کاهش پاداش، ماینرها کمتر مایل به ایجاد بلاک های جدید بوده و بدین ترتیب نرخ هش ریت نیز کاهش می یابد. بخش اعظم ماینینگ، توسط سازمانهای بزرگی انجام می شود. سازمانهایی که اقدامات و سرمایه گذاری های لازم را در جهت تهیه زیرساخت های ماینینگ انجام داده اند .پس از هاوینگ نخست ، نرخ هش ریت بیت کوین تنها طی چند روز به میزان 34% کاهش یافت ، اما یک ماه بعد ، در 17 فوریه 2013 ، نرخ هش ریت  به 29 TH / s رسید.

هاوینگ دوم تأثیر زیادی بر نرخ هش ریت بیت کوین نگذاشت ، زیرا ماینرها توانستند جلوی کاهش هش ریت را تا حدوی بگیرند ، به طوریکه  قیمت بیت کوین در این مدت به تدریج افزایش یافت.اگر میزان دشواری استخراج شبکه تغییری نکند و قیمت بیت کوین بالا برود ، انتظار می رود که ماینرها در شبکه باقی بمانند و همان میزان هش ریت را حفظ کنند. با قیمت های بالاتر ، ممکن است ماینرها انگیزه لازم برای ورود به شبکه را داشته باشند.