با فرا رسیدن سه ماهه‌ی آخر سال 2020 ممکن است حداقل 70 درصد ماینرهای بیت کوین بدلیل نصف شدن پاداش ها خاموش شوند.

پیش‌بینی شده که کمتر از 320 روز تا انجام فرآیند هالوینگ بعدی بیت کوین باقی مانده است؛ و مشخص نیست پس از آن، برای ماینرها و ارزش بیت کوین چه اتفاقی می افتد. ولی، از آنجایی که به احتمال زیاد پاداش های استخراج کاهش خواهند یافت، شاید برای جلوگیری از زیان های احتمالی، ماینرها دوباره فعال شوند. این نظرات مطابق با گفته های تن ویز(Tone Vays)، تحلیلگر پیشرو در زمینه کریپتو و طرفدار ویژه ارز بیت کوین، است.
فرآیند نصف شدن پاداش ماینینگ در واقع کدگذاری نرم افزاری درون پروتکل بیت‌کوین است. ایده کلی مطابق با خط فکری ساتوشی بود، کنترل میزان تورم و البته مطمئنا حذف پاداش‌ها برای ماینرهای شبکه و ارائه مدل تراکنش های شبکه‌ای معتبرتر همگام با پذیرش جهانی بیت کوین است.
بنابراین، با انجام فرآیند دوبخشی بیت کوین در سال آینده، آنچه ماینرها به دست خواهند آورد، از 12.5 BTC کنونی به 6.25 BTC برای هر بلوک کاهش خواهد یافت و استخراج روزانه BTC کاهش قابل توجهی خواهد یافت.
تون ویز اشاره می کند که:
“از لحاظ تکنیکی و فنی، تا پایان سال 2010 هیچ چیز جدی گرفته نمی شد و باورکردنی نبود که ارزش یک بیت کوین به 5000 دلار برسد. بدترین قسمت سناریو زمانی است که ارزش بیت کوین از 5000 دلار به نصف آن کاهش می‌یابد و پس از اینکه نیمی از 70 درصد ماینرها به دلیل جلوگیری از زیان و ضرر سنگین خاموش شوند، ارزش بیت کوین پایین می‌آید؛ ولی مجددا جان می‌گیرد و ارزش آن افزایش می‌یابد!”
بیت کوین (BTC) همه کوین‌ها را تحت شعاع قرار خواهد داد
این تمام مطلب نیست. تون پیش‌بینی می‌کند که فرآیند دوبخشی به بیت کوین کمک خواهد کرد که موقعیت خود را به عنوان پادشاه کریپتو محکم‌تر کند. در این حالت تمام توجهات به سمت بیت کوین متمایل خواهد شد و شبکه هایی با توان عملیاتی بالا مثل بیت کوین کش (BCH) و لایت کوین، توان رقابتی خود با بیت کوین را تا حد زیادی از دست خواهند داد. در این حالت واسط های بیت کوین، دیگر در نقش خود به عنوان واسط های معامله ای عمل نخواهند کرد ولی به عنوان یک منبع ارزشی(نقش پول)، یک لایه جهت واریز و پرداخت ایمن و متمرکز، به کار گرفته خواهند شد. ولی از جهت دیگر با توجه به عقیده تون، این واسط ها هرگز به عنوان منبع ارزشی بیت کوین عمل نخواهند کرد و موجب کم بها شدن BTC خواهند شد.”
آنچه تاکنون وجود داشته و انتظارش را هم داشتیم، این است که نظرات مختلف هستند. برای مثال، اکس سایچو(Expsycho)، یک کاربر توئیتری، عقیده دارد که دوبخشی شدن، اثر متضاد و برعکس دارد و همچنین معتقد است که این روش جمع آوری و یکپارچه سازی بیت کوین و متعاقب با آن فرآیندهای دوبخشی شدن در سال های آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. وی اشاره می کند که ارزش فرآیندهای دوبخشی آینده به گونه ای خواهند بود که موجب کاهش ارزش بیت کوین خواهند شد.
-لوئیس در تاریخ 5 جولای 2019:
“آقای تون آینده قابل پیش بینی نیست؛ به خصوص در مورد بیت کوین. بیت کوین پیش از انجام فرآیند دوبخشی بعدی، 6 ماه فعالیت خواهد کرد؛ چرا که مردم فومو(ترس از دست دادن چیزی) دارند؛ درست مثل لایت کوین. پس از انجام فرآیند دوبخشی، ارزش بیت کوین کاهش خواهد یافت.”
پس از انجام فرآیند های دوبخشی پیشین ، چه اتفاقاتی افتاد؟
با اینکه سخت است پیش‌بینی کنیم که بعد از انجام فرآیند دوبخشی بیت کوین برای سومین بار از زمان روی کار آمدن آن در سال 2009 ، چه اتفاقی رخ می‌دهد؛ با این حال امیدواریم اتفاقات مشابهی همانند دو بار قبلی رخ دهد.
برای مثال، وقتی برای اولین بار در ماه نوامبر 2012، فرایند دوبخشی بیت کوین انجام شد، واکنش ارزش پولی بیت کوین مثبت بود و در بالاترین حالت به 1000 دلار می‌رسید. متاسفانه، اثر این فرآیند دوبخشی یک سال بعد زمانی که قیمت ها اصلاح شدند، نمایان شد. دومین فرآیند دوبخشی در سال 2016 سبب شد که ارزش بیت کوین پیش از آشکار شدن ارزش واقعی اصلاح شده آن، دوباره به این ارز دیجیتال بازگردد. رفته رفته با نزدیک شدن به پایان سال 2017 و تقویت شدن به کمک سیستم ICO mania و استفاده از قابلیت های نشانه گذاری(امنیت داده ها) در پلتفرم های قراردادی هوشمند مانند اتریوم، در خصوص ارزش پولی بیت کوین، رسیدن به عدد 20000 دلار پیش بینی شده است. سال گذشته، در زمان سکون و با مداخلات عوامل دولتی، ارزش بیت کویت در برهه‌ای از زمان به صورت چشمگیر پایین آمد و به مبلغ 3200 دلار هم رسید.
با بیان این مطالب مشخص می‌شود که ارزش ارز دیجیتال بیت کوین به دلایل زنجیره ای مختلف در اکثر اوقات دچار نوسان خواهد شد. فضای ارزهای دیجیتال در حال رشد و بلوغ است و بنابراین محدوده ای از اتفاقات وجود دارد که هم می تواند از نوسانات این نوع ارزها بکاهد و یا طریقه جمع آوری آنها را تحت تاثیر قرار دهد. پیش از انجام فرآیند دوبخشی بیت کوین پیش بینی شده در سال آینده، فضای کاری ارزهای دیجیتال به بلوغ خواهد رسید و قانونگذاران و دستورالعمل‌های مشخصی نیز وجود خواهد داشت.
مطابق با گفته یکی از موسسان شرکت گریک هیلمن(Garrick Hileman)، موزائیک(Mosaic):
“بازار ارزهای دیجیتال اغلب اوقات کاملا وابسته به اتفاقات و رویدادهای اقتصادی روزانه است و با نزدیکتر شدن به زمان انجام فرآیند دوبخشی بعدی، ارزش پولی بیت کوین به دلیل کاهش موجودی منابع آن در آینده پیش رو، افزایش خواهد یافت. در ماه‌های نزدیک به دو فرایند دوبخشی قبلی، ارزش پولی بیت کوین به صورت پیوسته بالا رفت و بنابراین پاداش ناشی از فرایند های دوبخشی انجام شده را تقویت کرد.”

حتی اگر گروهی از ماینرها از سیکل استخراج خارج شوند، آنهایی که باقی می مانند، شانس خواهند داشت
با وجود اینکه کاهش یافتن پاداش های BTC رغبت ماینرها را به استخراج کم می‌کند، میزان هش ریت کمتر به معنی مشکلات و چالش‌های استخراج کمتر است. در نتیجه، توان محاسباتی و الکتریکی کمتری برای استخراج یک واحد بیت کوین مورد نیاز خواهد بود. به همین دلیل، آنهایی که شجاعت کافی دارند و در شبکه باقی می مانند، سود خواهند برد. همزمان، بیت کوین و در کل ارزهای رمزنگاری شده به آرامی در حال تبدیل شدن به یک جریان اصلی و قابل پذیرش برای تجارت های جهانی مختلف هستند. این زمینه تجاری حد و مرز ندارد و BTC با ارزش ترین ارز در محدوده ارزهای دیجیتال است. اگر همین روند ادامه پیدا کند، استفاده از این نوع ارزها بسیار گسترش خواهد یافت و بنابرین حق الزحمه های ناشی از تراکنش های بیشتر به عنوان مکمل و پوشش دهنده پاداش های کاهش یافته بلوکی بیت کوین عمل خواهند کرد.

منبع: ethereumworldnews