پنج دلیل برای اینکه چرا طرح پیشنهادی چین برای ممنوعیت استخراج بیت کوین میتواند منجر به مرگ Bitmain شود.

طرح های چین برای ممنوعیت استخراج بیت کوین، اوضاع را برای Bitmain دیدنی کرده است. موقعیت Bitmain از این متزلزل تر نمی شود.

در چند ماه گذشته، اسطوره استخراج بیت کوین، خسارت 500 میلیون دلاری را گزارش کرده است. آن هم پس چندین سال سودآوری! به جز این حتی در عرضه عمومی سهامش هم با مشکل روبرو شده است.

اگرچه تغییرات مدیریتی اخیر، امیدواری برای بازگرداندن نمودار Bitmain به مسیر صعود را افزایش داده، اما گزارش ها نشان می دهد چین همچنان بر ممنوعیت استخراج رمزارز ها اصرار دارد و این موضوع به Bitmain آسیب میزند.

مدیران ارشد Bitmain احتمالاً شب های بدون خواب را برای آینده نه چندان روشن قابل پیشبینی این شرکت تجربه خواهند کرد، چراکه:

بزرگترین بازار خود را از دست داده

 علی رغم اینکه در سال 2017 مبادله رمزارز ها شده ممنوع شده بود، چین کماکان بزرگترین بازار جهان برای سخت افزار های طراحی شده برای استخراج بیت کوین بوده است.

با ممنوعیت احتمالی استخراج ارز های رمزنگاری شده در دومین اقتصاد بزرگ دنیا، فروش سخت افزارهای استخراج بیت کوین شرکت Bitmain محکوم به شکست است. اگرچه Bitmain اخیراً به سمت چند محصولی شدن پیش رفته است، ولیکن هنوز عمده سود این شرکت از فروش سخت افزارهای استخراج بیت کوین است.

طرح های بازسازی و تقویت مالی Bitmain از بین رفته

به عنوان بخشی از برنامه های مد نظر Bitmain برای هدایت کشتی اقتصادی خود به سوی موفقیت، این شرکت در آستانه یک سرمایه گذاری جدی در استخراج ارزهای رمزنگاری شده در چین بود. از آنجا که چین یکی از ارزانترین کشورها از نظر هزینه انرژی الکتریسیته می باشد، این طرح می توانست بینظیر باشد.

به ویژه، Bitmain در نظر دارد که حدود 200 هزار واحد سخت افزاری استخراج ارز دیجیتال را در چین با هزینه های بین 80 تا 100 میلیون دلار به فروش برساند.

با این حال اخبار مربوط به ممنوعیت چین، این برنامه فروش را شدیداً به چالش می کشد و Bitmain یا باید به دنبال کشورهای دیگری با هزینه برق پایین برای برنامه فروش خود باشد، و یا به کلی این طرح توسعه خود را کنسل شده ببیند.

غول بزرگ سخت افزار استخراج ارز رمز نگاری شده در حال تعطیل کردن تمامی فعالیتهای دیگر خارج از چین خود بود و تنها چشم امید به درون چین داشت

در آنچه که تنها می توان از آن به عنوان زمان بدشانسی یاد کرد، برنامه های بازسازی هزینه بری که Bitmain طی چند ماه گذشته انجام داده است غالباً متمرکز بر فعالیت ها و برنامه ریزی های داخلی خود در کشور چین بوده چرا که فعالیت های برون مرزی خود را بسیار کمرنگ کرده بودند.

یکی از جمله اقدامات اخیر این شرکت در راستای طرح بازسازی خود، تعلیق فعالیت های خود در تگزاس با سرمایه گذاری نیم میلیارد دلاری بود. این سرمایه گذاری با هدف تبدیل این طرح موسوم به Lone Star State به بزرگترین عملیات استخراج ارزهای رمزنگاری شده در ایالات متحده طرح ریزی شده بود.

به طور مشابه، Bitmain در اوایل امسال فعالیت های خود در هلند را نیز کاهش داده است. و سال گذشته در ماه دسامبر، Bitmain یک مرکز توسعه واقع در اسرائیل را تعطیل کرد.

عرضه عمومی اولیه سهام بیت ماین اکنون بیش از پیش دور از دسترس به نظر میرسد.

در حالی که Bitmain منتظر تصمیم گیری برای پیشنهاد عرضه عمومی سهام ناموفق خود بود، Charles Li Xiaojia مدیر عامل بورس اوراق بهادار هنگ کنگ (که Bitmain قصد ارائه سهام خود در آنجا را داشت) هشدار داد که ثبات و پایداری کلید موفقیت پیشنهادات هستند.

اکنون در کنار تهدید از دست دادن بزرگترین بازار خود در یک سقوط بزرگ، شانس Bitmain برای موفقیت در یک IPO  بیش از پیش دچار تزلزل شده است. دلیل آن هم این است که ممنوعیت مطرح شده توجهات را به عدم اطمینان و بی ثباتی تجارتی که بیت ماین در آن قرار دارد معطوف کرده است.

رقابت داغ میشود

در جنگ و در تجارت، رقبا هیچ وقت نمی خوابند. هر چه قدر که Bitmain در حال عقبگرد است، رقبای چینی در حال پیشروی هستند.

ای بنگ (Ebang)، یکی از رقبای چینی Bitmain پیش از این، برنامه هایی برای گسترش چشمگیر خود در سال جاری اعلام کرده است. ای بنگ در حال برنامه ریزی برای تولید بیش از 400 هزار واحد پردازشگر بلاکچین در سال 2019 می باشد.

از سوی دیگر، Canaan Creative دیگر رقیب بیت ماین، به دنبال تامین مالی برای رشد مالی و عملیاتی خود بوده است. در بورس اوراق بهادار تایمز، Canaan Creative اخیراً چند صد میلیون دلار افزایش سرمایه داشته است.

نهایتاً آیا این اتفاقات تماماً عذاب و اندوه برای بیت ماین است؟ در واقع خیر. در کنار آن، این اتفاق میتواند یک نقطه روشن و امیدوار کننده هم برای این غول استخراج کننده بیت کوین داشته باشد. این ممنوعیت می تواند قیمت بیت کوین را افزایش داده و لذا تمایلات به سرمایه گذاری در استخراج ارزهای رمزنگاری شده را افزایش دهد. از این رو می تواند میزان فروش سخت افزارهای استخراج را افزایش دهد. با این حال Bitmain باید سختتر از گذشته در بازار، در مواجهه با رقبای بیش از پیش قدرت یافته خود، رقابت کند.

منبع   

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید