روز جمعه (اول ماه مه) ، CNBC  در گزارش Fast Money  به موضوع  اهمیت رویداد هاوینگ بیت کوین که احتمالا در تاریخ 12 ماه مه رخ خواهد داد پرداخت و درباره چگونگی تأثیرگذاری این رویداد بر قیمت بیت کوین توضیح داد .قبل از اینکه نگاه دقیق تری به چگونگی برخورد CNBC با موضوع هاوینگ بیت کوین بیندازیم ، بد نیست پیشینه هاوینگ را مرور کنیم.

اساساً ، آنچه که تحت عنوان هاوینگ بیت کوین شناخته می شود  به شرح زیر است:

هر ده دقیقه یک بلاک جدید بیت کوین استخراج می شود.در هر رویداد هاوینگ ، پاداش استخراج بلاک های جدید به نصف کاهش می یابد .رویداد هاوینگ طبق برنامه ریزی های انجام شده ، بعد از ایجاد هر 210،000 بلاک ، یعنی تقریباً هر چهار سال یکبار رخ می دهد و این روند تا زمانی ادامه دارد که بیت کوین به حداکثر تعداد عرضه یعنی 21 میلیون بیت کوین برسد. هنگامی که شبکه بیت کوین آغاز به کار کرد  ، میزان پاداش استخراج هر بلاک برابر با 50 BTC بود.  پس از اولین رویداد هاوینگ ، این میزان به 25 BTC کاهش یافت. در آخرین رویداد هاوینگ بیت کوین (یعنی دومین رویداد هاوینگ ) که در تاریخ 16 ژوئیه 2016  اتفاق افتاد ، پاداش استخراج هر بلاک  از 25 BTC به 12.5 BTC کاهش یافت. و اکنون قرار است پس از رویداد هاوینگ سوم که احتمالا در تاریخ 12 مه رخ خواهد داد ، پاداش استخراج هر بلاک به 6.25 BTC کاهش یابد.

حال می توانیم به گزارش Fast Money  برگردیم که در آن برایان کلی (با نام مستعار “BK”) ، بنیانگذار و مدیر عامل صندوق پوشش ریسک سرمایه در ارزهای دیجیتال KCM LLC  در مورد رویداد هاوینگ توضیح داده است. ملیسا لی مجری برنامه Fast Money از برایان کلی پرسید که چند روز باید منتظر بمانیم تا رویداد هاوینگ سوم بیت کوین اتفاق بیفتد و پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین به نصف کاهش یابد؟

برایان کلی در پاسخ به این سئوال گفت:”چیزی کمتر از 11 روز به رویداد هاوینگ سوم بیت کوین باقی مانده است. آنچه مردم باید بدانند ، این است که همانطور که کل دنیا در شرایط رکود اقتصادی به سر می رود  ، عرضه بیت کوین نیز کاهش خواهد یافت”

وی افزود: ” آنها می توانند عرضه روزانه بیت کوین را کاهش دهند بنابراین این کار را خواهند کرد.”

“البته این  بدان معنا نیست که قیمت بیت کوین به نصف کاهش می یابد – بلکه  بدان معناست که عرضه روزانه بیت کوین به نصف کاهش می یابد . درست مثل تولید نفت خام .فرض کنید تا 11 روز آینده و  به طور کاملا ناگهانی نیمی از سکوهای نفتی تعطیل شده و به همین ترتیب عرضه نفت خام کاهش یابد.”

وی گفت: “در گذشته ، این یک عامل محرک بود که اتفاقات بسیار بزرگی را رقم می زد.”

وی ادامه داد: “ما شاهد یک سقوط عجیب و غریب بودیم به طوریکه خیلی از دارندگان بیت کوین فکر می کردند چیزی حدود 9000 دلار به  ازای هر بیت کوین پرداخت کرده اند در حالیکه در مقابل هیچ چیزی به دست نیاورده اند ، اما فکر می کنم بیت کوین برای دارندگانش در میان مدت و بلند مدت به یک نوع دارایی فوق العاده تبدیل خواهد شد .در حالی که کل دنیا در حال چاپ پول است این دارایی بر اساس نسبت سهام به جریان (stock-to-flow ratio) ارزشی بالاتر از طلا خواهد داشت. “

لی سپس از برایان کلی پرسید که چرا سرمایه گذاران نباید رویداد هاوینگ بعدی را به عنوان هشداری برای فروش تلقی کنند؟

کلی پاسخ داد:”ممکن است خیلی خوب باشد. منظورم این است که اگر به دو هاوینگ قبلی نگاه کنید … خواهید فهمید که چیزی حدود 30 تا 60 روز طول می کشد تا این تغییر بر بازار اثر کند …به یاد داشته باشید که ماینرها چگونه پول خود را بدست می آورند … در واقع بعد از رویداد هاوینگ، برخی از ماینرهای ضعیف مجبور به فروش خواهند بود ، اما 30 تا 60 روز بعد، ما دوباره شاهد یک روند خوب خواهیم بود.”

هنگامی که این برنامه در روز جمعه پخش شد ، قیمت بیت کوین حدود 8،744 دلار بود.براساس داده های CryptoComp ، در زمان نوشتن این مقاله  (حدود ساعت 6:45 UTC در تاریخ 3 مه) ، بیت کوین در حدود 9015 دلار معامله می شود ، و بدین ترتیب در دوره 24 ساعته اخیر رشدی نزدیک به 2٪ داشته است.با وجود همه گیری ویروس COVID-19 و بحران عظیم نقدینگی در پنجشنبه سیاه (12 مارس) که باعث سقوط قیمت کلیه طبقات دارایی ها  شد ، بیت کوین امسال 25.50 درصد رشد داشته است.

پنجشنبه گذشته ، از توماس لی ، بنیانگذار ، مدیر و رئیس مرکز تحقیقات مستقل Fundstrat Global Advisors ، در توییتر درباره عملکرد اخیر وی در مقابل قیمت بیت کوین سؤال شد.

لی اذعان داشت که از ابتدای سال تا کنون ، بیت کوین بهتر از بورس سهام ایالات متحده (شاخص S&P 500) عمل کرده است. وی همچنین اعلام کرد که نسبت به رویداد هاوینگ پیش رو بسیار خوش بین است . وی در این باره توئیت کرد:

” از ابتدای سال جاری تا کنون بیت کوین بسیار خوب عمل کرده است.این ارز دیجیتال قدرتمند ، با یک حاشیه قابل توجه ، نسبت به  بورس سهام ایالات متحده فراتر رفته است. بنابراین هم خود را به عنوان یک دارایی پر ریسک و محکم ثابت کرد و هم  نشان داد که میتواند به عنوان یک سپر در برابر بلا و مصیبت عمل کند. ما همچنین نسبت به تأثیر  هاوینگ آینده بیت کوین برعرضه / تقاضا دیدگاه  مثبتی داریم.”

توماس لی (@fundstrat) آوریل30, 2020