در حوزه کاری کریپتوکارنسی، همواره این سوال مطرح است که چگونه می‌ توانیم کوین های خود را نگهداری کنیم. در جواب باید گفت، در این حوزه انواع مختلفی از کیف پول یا والت وجود دارد. هر کدام از این کیف پول ها، نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را دارند.

در این مقاله مروری بر ویژگی های یک کیف پول هاست (میزبان) hosted wallet خواهیم داشت. این والت به عنوان یکی از روش های ذخیره ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار میگیرد.

یک کیف پول میزبان (والت هاست) چیست؟

یک کیف پول کریپتو هاست (میزبان)، در حقیقت یک کیف پول دیجیتالی است که کلید های خصوصی شما در آن نگهداری و ذخیره می شوند. این کیف پول از نسخه پشتیبانی (بکاپ) شما محافظت نموده و بودجه شما را را در امنیت نگاه می دارد.

در مقایسه با دیگر انواع کیف پول ها، یک کیف پول هاست بیشتر شبیه اپلیکیشن های معمول بانکی است. در این نوع کیف پول، حتی اگر رمز عبور یا عبارت یادآوری خود را فراموش کرده باشید و یا حتی موبایل تان را گم کرده باشید، شما همیشه می توانید دسترسی به پول و سرمایه های خود را مجدد بدست آورید. اما انواع دیگر کیف پول ها این امکان و قابلیت را برای شما فراهم نمی نمایند. در چنین حادثه هایی که شما ممکن است دسترسی خود به کیف پولتان را از دست داده و یا دستگاهی که روی آن اپلیکیشن والت خود را نصب کرده اید را گم کرده باشید، ممکن است تمام پول و سرمایه خود را از دست بدهید.

یکی از نمونه های این کیف پول های هاست، Freewallet (کیف پول رایگان) است. این کیف پول برای کاربران خود این امکان را فراهم می کند تا کاربر بتواند اعتبارنامه های از دست رفته خود را بازیابی نموده، و از حساب خود فایل پشتیبان (بکاپ) تهیه نماید. این کیف پول ها در عین حال منیت بودجه کاربر خود را نیز تضمین می کنند.

بعلاوه، کیف پول فری والت (Freewallet) قبل از انجام اولین تراکنش تان، شما را مجبور به دانلود تمام بلاک چین نمی نماید. این کیف پول درست پس از ثبت نام در نسخه سایتی و یا دانلود اپلیکیشن قابل دسترس و استفاده است.

چرا در هاست والت، موجودی حساب من صفر است؟

آدرس هایی که در اپلیکیشن های Freewallet نمایش داده می شوند، تنها برای دریافت تراکنش ها مورد استفاده قرار می گیرند. برای حفظ امنیت کلیدهای شخصی و دارایی های کاربران، فری والت تمام سکه ها را به قسمت کیف پول سرد (cold storage) منتقل می کند.

درست زمانی که شما یک تراکنش دریافتی دارید، تمامی این وجه پس از دریافت در آدرس مورد نظر به قسمت کیف پول سرد منتقل می گردد. زمانی که مشتری نیاز دارد تا یک تراکنش انجام دهد، مبلغ مورد نظر از قسمت کیف پول سرد به قسمت پرداخت منتقل می گردد. بنابراین هر زمان که مشتری موجودی خود را در مرورگر بلاک چین، در قسمت pay-in بررسی کند، او می تواند میزان دقیق مبلغ وارد و خارج شده در حساب را ملاحظه نماید. اما موجودی واقعی حساب تنها در Freewallet او نمایش داده می شود.

پس به دلیل همین مکانیزم است که کیف پول شما به صورت کامل خصوصی باقی خواهد ماند: هیچ کس دیگری نمی‌ تواند از میزان موجودی و پول ذخیره شده شما در این کیف پول اطلاع پیدا کند.

بسیار خوب، چطور می توانم برای خودم Freewallet داشته باشم؟

شما می توانید برای افتتاح حساب کیف پول خود، به صورت آنلاین در وب سایت ثبت نام نموده، و یا اپلیکیشن Freewallet را روی گوشی های iOS و اندروید خود دانلود نمایید. کیف پول فری والت مدل مولتی کریپتوکارنسی، ۲۵ نوع کوین مختلف را پشتیبانی می کند. این کوین ها شامل بیت کوین (BTC)، اتریوم (Ethereum)، بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، مونرو (Monero)، لایت کوین (Litecoin)، دش (Dash) و دیگر کریپتوکارنسی های اصلی هستند.